Arthur Dalloyan - Biografie, Gimnastă, Știri, Viață personală, Foto, soție, Copii, Cariera gimnastică 2021

Biografie

Arthur Dalloyan este o gimnastă rusă. Atletul a devenit în mod repetat campion mondial și a câștigat principalele premii ale Europei și ale Rusiei. Arthur este un maestru bine meritat al Sportului Federației Ruse.

Copilarie si tineret

Arthur Dalloyan sa născut la 26 aprilie 1996. Small patria a devenit orașul Tiraspol, situat în Moldova. Ultimul nume a mers la băiatul de la Tatăl, Armenian de naționalitate.

Când Dalloyan era un copil, părinții s-au mutat la Moscova. Familia nu a fost întârziată în capitală pentru o lungă perioadă de timp și sa mutat la Novosibirsk. La vârsta de 6 ani, băiatul a început să manifeste interes în sport. Primele sale clase au avut loc în orașul Siberian, dar apoi a fost urmată trecerea la Moscova, care a dezvăluit perspective mari înainte de Artur. Copilul a fost înregistrat în mai multe secțiuni - a fost angajat în gimnastică, judo și chiar a învățat să sculpte din lut. Observând potențialul băiatului, antrenorul de gimnastică a sugerat începerea pregătirii de formare. Părinții nu au fost împotrivă.

În Clubul Metropolitan "Dynamo", el a fost angajat în direcția lui Alexander Kalinin. Mentorul a ajutat la a fi membru al echipei junior a țării cu 13 ani. Talentul tânărului era evident. Dalloyan a devenit campion în discursuri individuale de la cruce și a câștigat bronz în conversii de comandă. În ciuda marelui potențial, după 2 ani, Arthur a renunțat la echipa națională, deoarece el nu a reușit să facă față reglementărilor disciplinare.

Viata personala

Arthur Dalloyana are o soție, numele ei este Olga Borodin. În martie 2019, gimnasta a făcut propunerea aleasă a mâinii și inimilor. În prezent, cuplul ridică trei copii - fiul lui Olga Stepan și două subvenții comune Nicole și Carolina.

La evenimente importante, atletul este împărțit cu fanii în contul Instagram.

Creșterea atletului este de 162 cm, iar greutatea este de 63 kg.

Gimnastică

Atletul a realizat rapid că gimnastica profesională este vocația lui. El a decis să continue biografia sportivă. Revenind la echipa națională, a câștigat aur pe campionatul național.

În 2013, Dalloyan a adoptat selecția pentru competițiile internaționale. Atletul a reprezentat interesele Rusiei la Gymnasiada Mondială din Brazilia. O bancă piggy a realizărilor, el a completat cu o medalie de aur pentru o performanță cu o echipă, pe inele și un salt de referință. Arthur a câștigat, de asemenea, bronzul în all-în jur și argint pentru exercițiile de la bara transversală.

Un an mai târziu, el a câștigat echipa la Campionatul rus și a condus într-un discurs cu exerciții pe baruri și inele. Gimnasta a devenit un medalist de argint al competiției de comandă a campionatului european. Apoi a început concurența în categoria vârstei adulților. Arthur și-a făcut debutul la Cupa Rusă, dar nu a reușit să câștige premiul.

Dar, în 2015, a devenit un medalian de bronz al Campionatului Rusiei și a câștigat argintul Cupa de la țară. Adevărat, în echipa națională rusă, care se pregătea pentru Jocurile Olimpice, atletul nu a venit. Arthur a compensat victoria în Cupa Voronin. 2017 a devenit un an important într-o carieră de gimnast. El a câștigat două medalii de aur și argint la Campionatul Rusiei și a vorbit la Campionatul European, devenind cel mai bun din saltul de sprijin și al doilea în întregul ansamblu. Cupa ulterioară a Rusiei a adus din nou două aur de aur, precum și două premii de argint.

Un sezon excelent cheltuit ajutat de gimnastă pentru a ajunge la primul său campionat mondial. Arthur a reprezentat țara în exerciții gratuite și un salt de sprijin. Mult noroc a mers în jurul lui din cauza rănirii unei glezne, obținută cu puțin înainte de competiție. Sezonul următor, atletul a apărat titlurile la Campionatul rus, a câștigat trei aur și bronz.

Meritul gimnastului a fost conducerea la Campionatele Mondiale în cadrul personalului personal al competițiilor din Doha. Dalalooyan a devenit un campion absolut în 2018. De la concurentul principal la concurența lui Arthur, au fost separate mii de lobi ai punctului. Decisivii au fost indicatori suplimentari dictați de reguli.

Arthur Dalloyan acum

În aprilie 2019, rusul a vorbit la Campionatul European și a devenit un medalist de aur în exerciții libere. Atletul este listat în echipa națională rusă, împreună cu Nikita Nagornohnaya, David Belyavsky, Denis Ablyazin și Ivan Sretovich. Echipa a câștigat aur în totalitate la Campionatele Mondiale.

Dalloyan a devenit un medalist de argint într-un personal personal. Arthur a câștigat, de asemenea, argintul în saltul de susținere și bronz pentru exercițiul de la bara transversală.

Cu emoțiile sale din competiție, gimnasta a împărtășit publicul pentru a transfera "ursantul de seară" și follovers, care l-au urmat în rețelele sociale.