Артур Далалојан - Биографија, гимнастичар, вести, личен живот, слика, жена, деца, гимнастичарска кариера 2021

Биографија

Артур Далалојан е руски гимнастичар. Спортистот постојано стана светски шампион и ги освои главните награди на Европа и Русија. Артур е заслужен господар на спортот на Руската Федерација.

Детството и младоста

Артур Далалојан е роден на 26 април 1996 година. Неговата мала татковина стана град Тираспол, кој се наоѓа во Молдавија. Презимето отиде кај момчето од Отецот, ерменски по националност.

Кога Далалојан беше дете, родителите се преселија во Москва. Семејството не беше одложено во главниот град долго време и се пресели во Новосибирск. На 6 години, момчето почна да покажува интерес за спорт. Неговите први класи се одржаа во Сибирскиот град, но потоа беше следен преселувањето во Москва, што откри одлични перспективи пред Артур. Детето е снимено во неколку дела - тој беше ангажиран во гимнастика, Џудо, па дури и научи да извади од глина. Забележувајќи го потенцијалот на момчето, тренерот за вежбање предложи почетна обука за обука. Родителите не беа против.

Во Митрополитот клуб "Динамо" тој беше ангажиран во насока на Александар Калинин. Менторот помогна да биде член на помладиот тим на земјата за 13 години. Талентот на младиот човек беше очигледен. Далалојан стана шампион во индивидуалните говори на брегот и освои бронза во командни конверзии. И покрај големиот потенцијал, по 2 години, Артур падна надвор од репрезентацијата, бидејќи не успеал да се справи со дисциплинските прописи.

Личен живот

Артур Далалајана има сопруга, нејзиното име е Олга Бородин. Во март 2019 година, гимнастичарот го направи избраниот предлог на раката и срцата. Во моментов, двојката покренува три деца - Синот на Олга Степан и две заеднички субвенции Никол и Каролина.

На важни настани, спортистот е поделен со навивачите на сметката на Instagram.

Растот на спортистот е 162 см, а тежината е 63 кг.

Гимнастика

Спортистот брзо сфатил дека професионалната гимнастика е неговата професија. Тој одлучи да продолжи со спортската биографија. Враќајќи се во репрезентацијата, тој освои злато на Националниот шампионат.

Во 2013 година, Далалојан го усвои изборот за меѓународни натпревари. Спортистот ги претстави интересите на Русија во Светската гимназија во Бразил. Свинче банка на достигнувања, тој надополнува со златен медал за изведба со тим, на прстени и референтен скок. Артур, исто така, ја освои бронзата во сеопфатно и сребро за вежбите на брегот.

Една година подоцна, тој го освоил екипата на Руското првенство и водеше во говорот со вежби на баровите и прстените. Гимнастиќ стана сребрен медал на Европскиот шампионат команда натпревар. Потоа започна со конкуренцијата во категоријата возрасни возрасни. Артур го направи своето деби на рускиот куп, но не успеа да ја освои наградата.

Но, во 2015 година, тој стана бронзен медал на Руското првенство и го освои среброто на земјата. Точно, во рускиот национален тим, кој се подготвуваше за Олимписките игри, спортистот не дојде. Артур компензираше за победата во Купот на Воронин. 2017 година стана важна година во гимнастичарската кариера. Тој освои два златни и сребрени медали на руското првенство и зборуваше на Европското првенство, станувајќи најдобар во скок на поддршка, а вториот во личните сите. Следната чаша Русија повторно донесе две златни две златни, како и две сребрени награди.

Одлична сезона потрошена со помош на гимнастичарот за да стигне до првото светско првенство. Артур ја претставува земјата во бесплатни вежби и скок за поддршка. Среќно отиде околу него поради повредата на глуждот, добиен непосредно пред натпреварот. Следната сезона, спортистот ги бранеше насловите на руското првенство, освои три златни и бронза.

Заслугите на гимнастичарот беше раководството на Светското првенство во рамките на личните сеопфатни натпревари во Доха. Далалојан стана апсолутен шампион во 2018 година. Од главниот конкурент на натпреварот на Артур, илјадницити лобуси на поентата беа одвоени. Одлучувачки беа дополнителни показатели диктирани од правилата.

Артур Далалојан сега

Во април 2019 година, Рускиот говореше на Европското првенство и стана златен медал во слободни вежби. Спортистот е наведен во рускиот национален тим заедно со Никита Нагорноја, Дејвид Бељавски, Денис Ајлазин и Иван Сретович. Тимот освои злато во сите наоколу на Светското првенство.

Далалојан стана сребрен медал во лични сите. Артур, исто така, го освои среброто во скок на поддршка и бронза за вежбата на пречката.

Со своите емоции од натпреварот, гимнастичарот дели со публиката за пренос на "вечер итна" и фолплејс, кој го следеше во социјалните мрежи.