Артур Далалоян - біяграфія, гімнаст, навіны, асабістае жыццё, фота, жонка, дзеці, кар'ера гімнаста 2021

біяграфія

Артур Далалоян - расійскі гімнаст. Спартсмен неаднаразова станавіўся чэмпіёнам свету і заваёўваў галоўныя прызы спаборніцтваў Еўропы і Расіі. Артур з'яўляецца заслужаным майстрам спорту Расійскай Федэрацыі.

Дзяцінства і юнацтва

Артур Далалоян нарадзіўся 26 красавіка 1996 года. Яго малой радзімай стаў горад Ціраспаль, размешчаны ў Малдове. Прозвішча дасталася хлопчыку ад бацькі, армяніна па нацыянальнасці.

Калі Далалоян быў дзіцем, бацькі пераехалі ў Маскву. Сям'я не затрымалася ў сталіцы надоўга і перабралася ў Новасібірск. У 6 гадоў хлопчык пачаў праяўляць цікавасць да спорту. Яго першыя заняткі праходзілі ў сібірскім горадзе, але затым зноў рушыў услед пераезд у Маскву, які раскрыў перад Артурам вялікія перспектывы. Дзіцяці запісалі ў некалькі секцый - ён займаўся гімнастыкай, дзюдо і нават вучыўся ляпіць з гліны. Заўважыўшы патэнцыял хлопчыка, трэнер па гімнастыцы прапанаваў пачаць прафесійную падрыхтоўку. Бацькі былі не супраць.

У сталічным клубе «Дынама» ён займаўся пад кіраўніцтвам Аляксандра Калініна. Настаўнік дапамог апынуцца членам юнацкай зборнай краіны да 13 гадоў. Талент юнака быў відавочны. Далалоян станавіўся чэмпіёнам у індывідуальных выступах на перакладзіне і заваяваў бронзу ў камандных спаборніцтвах. Нягледзячы на ​​вялікі патэнцыял, праз 2 гады Артур выбыў з зборнай, бо не здолеў справіцца з дысцыплінарным рэгламентам.

Асабістае жыццё

У Артура Далалояна ёсць жонка, яе клічуць Вольга Барадзіна. У сакавіку 2019-га гімнаст зрабіў выбранніцы прапанову рукі і сэрца. На дадзены момант пара выхоўвае траіх дзяцей - сына Вольгі Сцяпана і двух сумесных дачок Ніколь і Караліну.

Аб важных падзеях спартсмен дзеліцца з прыхільнікамі ў запісе «Инстаграма».

Рост спартоўца складае 162 см, а вага - 63 кг.

гімнастыка

Спартсмен хутка зразумеў, што прафесійная гімнастыка - яго прызванне. Ён вырашыў працягнуць спартыўную біяграфію. Вярнуўшыся ў зборную, на нацыянальным першынстве ён заваяваў золата.

У 2013-м Далалоян прайшоў адбор на міжнародныя спаборніцтвы. Спартсмен прадстаўляў інтарэсы Расіі на Сусветнай Гимназиаде ў Бразіліі. Скарбонку дасягненняў ён папоўніў залатым медалём за выступ з камандай, на кольцах і апорны скачок. Артур таксама выйграў бронзу ў мнагабор'і і срэбра за практыкаванні на перакладзіне.

Праз год ён перамог у складзе каманды на першынстве РФ і лідыраваў у выступе з практыкаваннямі на брусах і кольцах. Гімнаст стаў срэбным прызёрам каманднага спаборніцтва першынства Еўропы. Затым стартавалі спаборніцтвы ў дарослым узроставай катэгорыі. Артур дэбютаваў на Кубку Расіі, але заваяваць ўзнагароду не ўдалося.

Затое ў 2015-м ён стаў бронзавым прызёрам чэмпіянату Расіі і выйграў срэбра Кубка краіны. Праўда, у зборную Расіі, рыхтавацца да Алімпійскіх гульняў, спартсмен не трапіў. Прыкрасць Артур кампенсаваў перамогай у Кубку Вароніна. 2017-ы стаў важным годам у кар'еры гімнасты. Ён выйграў два залатыя і сярэбраны медалі на чэмпіянаце Расіі і выступіў на чэмпіянаце Еўропы, стаўшы лепшым у апорным скачку і другім у асабістым мнагабор'і. Наступны Кубак Расіі зноў прынёс Далалояну два залатыя, а таксама дзве сярэбраныя ўзнагароды.

Выдатна праведзены сезон дапамог гімнасты патрапіць на яго першы чэмпіянат свету. Артур прадстаўляў краіну у вольных практыкаваннях і апорным скачку. Ўдача абыйшла яго бокам з-за траўмы галенастопа, атрыманай незадоўга да спаборніцтваў. У наступным сезоне спартсмен абараніў тытулы на чэмпіянаце Расіі, заваяваў тры золата і бронзу.

Заслугай гімнаста аказалася лідэрства на чэмпіянаце свету ў рамках асабістага мнагабор'я на спаборніцтвах у Досе. Далалоян стаў абсалютным чэмпіёнам у 2018-м. Ад галоўнага канкурэнта па спаборніцтва Артура аддзялялі тысячныя долі бала. Вырашальнымі былі дадатковыя паказчыкі, прадыктаваныя рэгламентам.

Артур Далалоян зараз

У красавіку 2019-га расеец выступіў на чэмпіянаце Еўропы і стаў залатым прызёрам у вольных практыкаваннях. Спартсмен лічыцца ў складзе зборнай Расіі разам з Мікітам Нагорным, Давідам Бяляўскі, Дзянісам Аблязиным і Іванам Сретовичем. Каманда заваявала золата ў мнагабор'і на чэмпіянаце свету.

Далалоян стаў срэбным прызёрам ў асабістым мнагабор'і. Артур таксама выйграў срэбра ў апорным скачку і бронзу за выкананне практыкаванняў на перакладзіне.

Сваімі эмоцыямі ад спаборніцтваў гімнаст падзяліўся з гледачамі перадачы «Вячэрні Ургант» і фолавераў, сачыльнымі за ім у соцсетях.