Colin Macra - Fotografie, Biografie, Life personală, Cauză de deces, Racer, Rally

Biografie

Racerul scoțian Colin Makray, care a venit de la familia familiei familiale de raliu, în 1995 a devenit cel mai tânăr câștigător al seriei World World, care a condus echipa de la Subaru World Rally Echipa de lider mult așteptat în Cupa Constructorilor. Realizările sale sportive au fost marcate de ordinul onorific al Imperiului Britanic și sunt perpetuați de codemastre în seria de jocuri video Colin McRAE.

Copilarie si tineret

Biografia viitorului călăreț a început la 5 august 1968 în Scoția, unde sa născut în familia lui Jimmy Makrey, de 5 ori câștigând Campionatul British Ralone. Stilul Colin a avut un frate mai mare numit Alister, a cărui carieră profesională este asociată cu campionatul de curse WRC, APRC și FIA World Rallycross.

Încorporați din imagini getty

Ca un copil, băiatul a fost îndrăgostit de proces, dar, visându-se ca un tată faimos, care a gestionat mașini puternice, a vrut să intre într-un sport cu patru roți. La vârsta de 16 ani, cu ajutorul clubului local de colțenie, el a primit o licență de curse pentru o competiție mini-cooper. Apoi a participat la curse cu o singură etapă a lui Kamees pe propriul său Hillman Avenger, realizat pentru uz casnic de către Chrysler Europe.

Curse de mașini

În 1986, la roata Hatchback Talbot Sunbeam, Colin și-a făcut debutul la Campionatul Scoției și a demonstrat o capacitate de viteză și de manevră remarcabilă. Și imediat după aceea, luând Coroana Campionatului Național pe mașina modestă Vauxhall Nova, tânărul racer sa mutat la Ford Sierra XR 4x4 și la stadiul internațional din Suedia a participat mai întâi la campionatele mondiale de raliu. Pozițiile cuceritoare în mijlocul Pelotonului, pe locul 5 au terminat sezonul.

În 1991, în ciuda unui rând de defecțiuni și accidente, Makray a semnat un contract cu David Richards și echipa Subaru Factory, în paralel vorbind în campionatul britanic și conducând o mașină BMW Prodrive. Dar din cauza coliziunii deliberate cu pilotul Matthew Nil pe autostrada de curse Knockhill, judecătorii au descalificat Colin și sa mutat pe deplin la Campionatul Mondial.

Continuarea colaborării cu Subaru, Scotman a jucat în compania faimosului Finn al Ari Vathann și al partenerilor săi Hanna Mikkolova și Marcca Alain. Împreună cu ei McLea a câștigat scena WRC în Noua Zeelandă și a schimbat mașina pe Subaru Impreza 555.

În 1995, într-o luptă încăpățânată, ocolind Carlos Sainz în cursa din Marea Britanie, Colin a câștigat titlul de campion mondial pe raliu și apoi a câștigat în Acropolis, Catalonia, Australia și San Remo, în tabelul final de două ori a pierdut de două ori Tommy Mykinen Echipa lui Mitsubishi Relliarrt.

În ciuda acestui fapt, cele 3 sezoane dintr-un rând Subaru au câștigat ceașcă de designeri, iar Makray a câștigat locul 1 în cursa campionatului de pe Insulele Canare. În 1999, atenția scundută a fost schimbată la producătorii germani ai mașinii Ford Focus și a semnat un contract de doi ani de milioane de dolari cu ei.

În 2002, după victoria triumfal, safari sa Safari Makray a intrat în cartea de înregistrări Guinness și, ulterior, pe mașinile Skoda și Citroën. A participat la maratonul anual transconental în cursele de anduranță din Dakar și de 24 de ore, care se află în apropierea orașului francez Le Mans.

Viata personala

În viața personală, Macrea totul sa întâmplat, deoarece ar trebui să fie cu succes, deoarece el, cu o creștere de 186 cm și o greutate echilibrată, a găsit o soție iubitoare Alison, care ia născut doi fii.

Judecând după fotografiile publicate, cuplul împreună au venit la concurs și în 1995 s-au stabilit în Monaco, cu sa confruntat cu David Kulhard și cu familia sa.

Moarte

În plus față de pilotul profesional al mașinilor de curse, Colin a avut experiența de a conduce un elicopter, care într-o coincidență tristă a fost cauza morții unui călăreț, fiul său de 5 ani Johnny și încă doi prieteni mai apropiați. Tragedia a avut loc la 15 septembrie 2007, în apropiere de proprietatea de familie din Lanarka și a dat naștere unei cărți cu 50 de mii de condoleanțe, evenimente memoriale și multe articole de ziar.

Înmormântarea a 2 membri ai faimosului familii de curse Makreyev, care au murit de la răni la locul accidentului, a avut loc pe 26 septembrie la Daldowie Scottish Krematorium, iar după 4 zile un serviciu memorial a avut loc în Biserica Sf. Nicolae, situată în Vechea parte a orașului natal, la care au participat aproximativ 15 mii.

Ulterior, amatori sportivi au aflat despre faptele din viața campionului din cartea autobiografică "Realul McRae: Autobiogografia campionului poporului". Stilul unic al conducerii sale a fost prezentat în jocurile pe calculator cu același nume al seriei Colin McRae.