Колин Макра - слика, биографија, личен живот, причина за смрт, тркач, митинг

Биографија

Шкотскиот тркач Колин Макреј, кој потекнува од семејството на семејството на рели шампиони, во 1995 година стана најмлад добитник на Светската серија, што го предводеше екипата на Светскиот митинг на Субару на долгоочекуваното раководство во Конструкторите. Неговите спортски достигнувања беа обележани со почесниот поредок на Британската империја и се овековечени со кодемастери во серијата Colin McRae видео игра.

Детството и младоста

Биографијата на идниот возач започна на 5 август 1968 година во Шкотска, каде што е роден во семејството на Џими Макри, 5 пати освојувајќи го Раболонскиот британски шампионат. Colin Style имаше постар брат по име Алистер, чија професионална кариера е поврзана со Racing Series WRC, APRC и FIA World Rallycross Championship.

Вметнат од Getty Images

Како дете, момчето го сакаше судењето, но, сонувајќи да биде како познат татко, кој управуваше со моќни автомобили, сакаше да влезе во спорт со четири тркала. На 16-годишна возраст, со помош на локалниот клуб за коло, тој добил лиценца за трки за мини-Купер конкуренција. Потоа учествуваше во купи со еднокреветна трки на сопствениот Hillman Avenger, направен за домаќинство од страна на Chrysler Europe.

Автомобил трки

Во 1986 година, на тркалото на хечбек Талбот Сончев, Колин го постави своето деби на шампионатот на Шкотска и покажала извонредна брзина и способност за маневрирање. И набргу потоа, земајќи ја круната на Националниот шампионат на скромниот автомобил Опел Нова, младиот тркач се пресели во Форд Сиера XR 4x4 и во меѓународната сцена во Шведска прв учествуваа на Светскиот рели шампионат. Освојување на позициите во средината на групата, на 5-тото место ја завршија сезоната.

Во 1991 година, и покрај редот на дефекти и несреќи, Makray потпиша договор со Дејвид Ричардс и тимот на фабриката на Субару, паралелно говорејќи во шампионатот во Велика Британија и возење на BMW производ автомобил. Но, поради намерниот судир со пилот Метју Нил на автопатот Нокалхил, судиите го дисквалификувале Колин, и целосно се преселил на Светското првенство.

Континуирана соработка со Субару, Скотман играше во компанијата со познатиот Финец на Ари Ватан и неговите партнери Хана Миколова и Марча Ален. Заедно со нив Mcle ја освои фазата на WRC во Нов Зеланд и го смени автомобилот на Subaru Impreza 555.

Во 1995 година, во тврдокорната борба, заобиколувајќи го Карлос Саинц во трката во Велика Британија, Колин ја освои светската шампионска титула на митингот, а потоа победи во Акрополис, Каталонија, Австралија и Сан Ремо, во последната табела двапати ја изгубиле Томи Минон од тимот на Mitsubishi RALALIATT.

И покрај тоа, 3 сезони по ред Субару го освоија чашата на дизајнерите, а Макреј го освои првото место во трката за шампионатот на Канарските Острови. Во 1999 година, сето тоа го обрнуваше вниманието на германските производители на Форд Фокус автомобилот, и тој потпиша 2-годишен мултимилионски договор со нив со нив.

Во 2002 година, по триумфалната победа, Safari Safari на Safari Makray влезе во Гинисовата книга на евиденција и последователно изведена на Choda и Citroën автомобили. Учествувал на годишниот трансенерски маратон во Дакар и 24-часовните трки за издржливост се одржа во близина на францускиот град Ле Манс.

Личен живот

Во личниот живот, Macrea сè се случи како што треба успешно, бидејќи тој, со зголемување на 186 см и балансирана тежина, најдов љубезна жена Алисон, кој го роди двајца синови.

Судејќи според објавените фотографии, двојката заедно дојде на натпреварот и во 1995 година се насели во Монако, со што се соочи со Давид Кулхард и неговото семејство.

Смрт

Во прилог на професионалниот пилот на тркачки автомобили, Колин имаше искуство за возење на хеликоптер, кој во тажна случајност беше причина за смртта на еден возач, неговиот 5-годишен син Џони и уште два блиски пријатели. Трагедијата се случи на 15 септември 2007 година во близина на семејниот имот во Ланарка и доведоа до книга со 50 илјади сочувство, меморијални настани и многу статии од весници.

Погребот на 2 членови на познатото трското семејство Макроев, кој почина од рани на местото на несреќата, се одржа на 26 септември во Далдови Шкотскиот Кремераториум, а по 4 дена се одржа меморијална служба во црквата Св. Никола, која се наоѓа во Стариот дел од родниот град, на кој присуствуваа околу 15 илјади. Човек.

Подоцна, спортските аматери дознаа за фактите од животот на шампионот од автобиографската книга "вистинската мерка: автобиогографија на народниот шампион". Уникатниот стил на неговото возење беше презентиран во компјутерските игри со истото име на серијата Колин MCRAE.