Јоханес Дало - Биографија, вести, слика, личен живот, норвешки биатлети ", Инстаграм" 2021

Биографија

По пробив во сезоната 2020, младиот и намерниот норвешки биатли од Јоханес даде од групата "Заштеда на надеж" и почна да ги спроведува амбициите на шампионите. Спортистот верува дека е невозможно да се сонува за најдобриот живот - но секогаш постои место за развој.

Детството и младоста

Биографијата на Јоханес Дало започна на 23 мај 1997 година во Норвешки Lörenskogge, тој израснал во селото Блекер, комунал Симум (сега - комуна Лилстром во провинцијата Ахерс). Во националните натпревари го претставуваа тимот на фет Skiklubb.

Отецот Јоханес Јо често се сеќава на спортската кариера (тој беше добитник на Светското првенство во Биатлон меѓу Јуниор 1991) и се надеваше дека Синот ќе оди на неговите стапки. Момчето, се разбира, учествуваше во семејството вози на скии, но само за појадок со вафли и портокал. Надеж се стопи, но откако самиот момче дојде до својот татко и изјави дека сака да се вклучи во биатлон.

Се испостави дека, седејќи во подрумот на куќата, Јоханес ги пронајде медалите на нејзиниот татко - брилијантен, тие висеа на убави мулти-обоени ленти. Стана импулс, момчето мислеше дека би било убаво да се добие истото.

Идолите на Јоханес како детство - Уле-Аинар Бјордален и Тариа момче, со кого подоцна настапил во истиот тим. За него, норвешкиот шампион се споредливи со боговите - момчето ја завиткаше собата со постери со нив, го гледаше видеото на YouTube, проучувајќи ја техниката. На вашиот сопствен канал, исто така, можете исто така да видите како младиот Дејл, голи на ременот, трчаше на ролери и го повлече пукањето.

Биатлон

Јоханес зборуваше на првите меѓународни натпревари во 2017 година на Светскиот јуниорски првенства (до 21) во Орсбл, Словачка, каде што, заедно со ДАГ, Сандер Бјордален, Александар Филлдом Андерсен и Синдре Петтерсен освоија сребрен медал во релето, давајќи само на рускиот тим. Во личните фази, спортистот зеде 18 и 22 години.

На Светскиот Светски првенства во Естонски пипер, беше следено ново сребро (со Светмом Бакен, Ендра Сперешем и Штурд Холм олово) и индивидуална бронза во трката за прогон.

По победите во двете индивидуални трки од втората класа натпревар - Купот на Ибу, во декември 2018 година, во италијанскиот Риддан, Далле доби шанса да се покаже на Светското првенство во Батлон на чешко ново место-на-Морав. На 20 декември, затворање на целта и во хоризонталата, и во вертикалното снимање, Чудно го заврши во Спринт на 15-тото место. Во премин, Јоханес падна и скрши пушка, но ја заврши трката со резервни, стануваат 28-ми.

По неколку настапи во Купот на Ибу со четири подиуми во февруари, Норвез учествуваше на Светското првенство. По 70-тото место во скратена индивидуална трка во канадскиот канадски Канмона, во американската лемечка шуплина во Спринт, првите десет влегле во првите десет. Во следната потрага по Норвежанецот стана 11-ти.

Во понатаму започнува во Купот на Ибу, спортистот го освои Спринт во италијанскиот Вал Мамело, а вториот пат се искачи на подиумот со бронза. Во финалето на сезоната, на Светското првенство во главниот град на Норвешка, Осло, Дал не ги положил квалификациите во трката за прогон, земајќи 63. во Спринт. Следејќи го чашата, спортистот влезе во првите 50 рејтинг.

Јоханес Дал падна во постојаниот состав на Норвешкиот национален тим на Светското првенство 2019/2020. Во првата лична трка - Спринт во Остерсмунд, Дале го освои 7-тото место и на истото место 4 декември 2019 година ја освои првата победа во тимот Реле, каде што неговите партнери беа Ерленјн Евелин Биток, Тариа момче и Јоханес момче.

Во следните две фази, во австрискиот Хохфилзен и германскиот Oberhof, норвешките причини за репродукција ги повторуваат достигнувањата - во Германија, Ларс Хеле Биркеленд станаа партнери, Ерленн Битнегор и Востил Шостад Кристијан. Во германското рупаложување, Норвежаните отстапија кон Французите и станаа втора. Во првата половина од сезоната, Dalee 8 пати влезе во првите 10 во индивидуалните старт, најдобри резултати беа 4-то место во масовниот почеток во Oberhof и на 5-то место во индивидуалната трка во Поклетк, Словенија.

Dalee стана член на тимот на Норвешка и на Светското првенство во 2020 година во италијанската карпа антепел, каде што го зеде 23-то место во Спринт, 17-ти - во трката за прогон, 9-ти - во индивидуалната трка, 8 - во масата Започнете и исто така стекнете сребро во тимот, заедно со Христојаните и браќата Бое. Скандинавците повторно го заобикоа Французите.

Во последниот дел од сезоната, изведување во истиот состав како и во Светското првенство, Норвежаните го освоија релето на новото место-на-Морава, а во поединецот почнат од Дејл, двапати влегоа во првите десет. Последните две фази на Светското првенство беа откажани поради пандемија. Во принцип, настанот беше даден на првите десет, стануваат 4-то место во рејтингот на масата започнува. Норвешка се очекуваше да победи на палката и рангираше на прво место во Купот на нации.

Личен живот

Во медиумите меѓу хоби, беше споменато сервис за затегнување. Кога новинарите на норвешката телевизија го покажаа, се смееше спортистот од срцето.

Сега во личниот живот на Јоханес постои постојана девојка - истата година на Кристина Скудал, која исто така е ангажирана во Биатлон. Парот живее заедно во тивка семејна куќа во ски-центарот Schushenen во близина на Лилехамер. Во Instagram сметки на спортисти, често може да ги видите романтичните фотографии од заеднички празник - на Ајфеловата кула во Париз или од огнот на огнот во родниот Норвешка.

Во победничкиот говор на сцената на Светското првенство во Австрија, се заблагодари за поддршката на семејството - мајка, татко, баба, дедо и девојка.

Јоханес Дало сега

Светското првенство на Батлон 2020/2021 се отвори со почетоци во фински contiolachti. За да се намали ризикот од инфекција со коронавирус, поради намалувањето на ресоцијациите, беа воведени "фази на прскање". Во Финска, спортистот падна два пати во првите десет, но на реле, каде што Норвешка победи, тој не го стави. И биатлонистот направи сè за да ја наведе грешката на грешката.

Топ 4 и 4 фази во Хохфилзен стануваат супер-суперпер за Дејл. Во првата од нив, норвешкиот на 23-годишна возраст го освои своето деби злато во Спринт, исто така, со освојување на релето на тимот (со Нимо и Браќа Бое) и добија бронза во трката за извршување, а во втората трка за спринт само Тој изгубил од соиграчот на командата на Shull Holmu ниво.

По првата победа, која стана трета трка во чаша кариера без промаши, даде празнина на стадионот.

"Јас сум многу емотивен, но тоа е солзи на радост. Среќен сум што ќе постигнам голем сон. Ова е психолошка победа ", изјави Биатлет.

Не помалку успешни за спортистот, исто така, стана светски шампионат, кој започна еден месец подоцна во Словенија. Јоханес Дало го зазеде третото место во индивидуалната трка, давајќи му на својот сонародник Штулла Лелд и германскиот Арн Пафер.