Ёханэс Далі - біяграфія, навіны, фота, асабістае жыццё, нарвежская біятланіст, «Инстаграм» 2021

біяграфія

Пасля прарыву ў сезоне 2020 года малады і мэтанакіраваны нарвежская біятланіст Ёханэс Далі выйшаў з групы «якія падаюць надзею» і пачаў рэалізоўваць чэмпіёнскія амбіцыі. Спартсмен лічыць, што аб лепшым жыцці нельга і марыць - але заўсёды ёсць месца для развіцця.

Дзяцінства і юнацтва

Біяграфія Ёханэса Далі пачалася 23 мая 1997 года ў нарвежскім Лёренскуге, ён вырас у вёсцы Блакер, камуна Сёрум (цяпер - камуна Лиллестрём ў губерні Акерсхус). У нацыянальных спаборніцтвах прадстаўляў каманду Fet Skiklubb.

Бацька Ёханэса Йо часта ўспамінаў спартыўную кар'еру (ён быў прызёрам чэмпіянату свету па біятлоне сярод юніёраў 1991 гады) і спадзяваўся, што сын пойдзе па яго слядах. Хлопчык, вядома, удзельнічаў у сямейных паездках на лыжах, але толькі за сняданак з вафлямі і апельсінам. Надзеі раставалі, але аднойчы хлопчык сам падышоў да бацькі і заявіў, што хоча займацца біятлонам.

Аказалася, што, седзячы ў падвале дома, Ёханэс знайшоў медалі бацькі - бліскучыя, яны віселі на прыгожых рознакаляровых стужках. Гэта і стала штуршком, хлопчык задумаўся, што нядрэнна было б атрымаць такія ж.

Куміры Ёханэса ў дзяцінстве - Уле-Эйнар Бьёрндален і Тар'ей Бё, з якім ён пазней выступаў у адной камандзе. Для яго нарвежскія чэмпіёны параўнальныя з багамі - хлопчык абвешваў пакой постарамі з імі, захлёбваючыся глядзеў відэа на YouTube, вывучаючы тэхніку. На ўласным канале спартсмена таксама можна ўбачыць, як юны Далі, аголены па пояс, бегаў на ролікавых каньках і навострываў стральбу.

біятлон

Ёханэс выступіў у першых міжнародных спаборніцтвах у 2017 годзе на чэмпіянаце свету сярод юніёраў (да 21 года) у Осрблье, Славакіі, дзе разам з Дагом Сандэр Бьёрндаленом, Аляксандрам Фьельдом Андэрсанам і сіндром Петтерсеном заваяваў сярэбраны медаль у эстафеце, саступіўшы толькі камандзе Расіі. У асабістых этапах спартсмен заняў 18 і 22-е месца.

На чэмпіянаце свету сярод юніёраў 2018 гадоў ў эстонскай Отеп рушыла ўслед новае срэбра ў эстафеце (з Сивертом Гуттормом Баккеном, Эндру Стрёмсхаймом і Стурлой Хольмам Легрейдом) і індывідуальная бронза ў гонцы пераследу.

Пасля перамог у абедзвюх індывідуальных гонках спаборніцтваў другога класа - Кубка IBU, у снежні 2018 гадоў ў італьянскай Риданне Далі атрымаў шанец праявіць сябе на Кубку свету па біятлоне ў чэшскім Нове-Месца-на-Мораве. 20 снежня, зачыніўшы мішэні і ў гарызантальнай, і ў вертыкальнай стральбе, Далі фінішаваў у спрынце на 15-м месцы. У пасьюте Ёханэс упаў і зламаў вінтоўку, але скончыў гонку з запасной, стаўшы 28-м.

Пасля некалькіх выступаў у Кубку IBU з чатырма подыумаў ў лютым нарвежац прыняў удзел у Кубку свету. Пасля 70-га месца ў скарочанай індывідуальнай гонцы ў канадскім Канморе, у амерыканскім Солджер Холлоу ў спрынце Далі упершыню ўвайшоў у дзясятку. У рушыла гонцы пераследу нарвежац стаў 11-м.

У далейшых стартах ў Кубку IBU спартсмен выйграў спрынт у італьянскім Валь-Мартэла, а другі раз падняўся на подыум з бронзай. У фінале сезона, на Кубку свету ў сталіцы Нарвегіі Осла, Далі не прайшоў кваліфікацыю ў гонцы пераследу, заняўшы 63-е месца ў спрынце. Па выніках Кубка спартсмен увайшоў у топ-50 рэйтынгу.

Ёханэс Далі трапіў у пастаянны склад нарвежскай зборнай на Кубку свету сезона 2019/2020. У першым асабістым заездзе - спрынце ў Эстэрсундзе, Далі заняў 7-е месца і там жа 4 снежня 2019 года атрымаў першую перамогу ў камандным эстафеце, дзе яго партнёрамі былі Эрленн Эверенн Бьёнтегор, Тар'ей Бё і Ёханэс Бё.

На наступных двух этапах, у аўстрыйскім Хохфільцэне і нямецкім Оберхофе, нарвежскія эстафетчики паўтарылі дасягненне - у Германіі партнёрамі Далі сталі Ларс Хэльзе Биркеланд, Эрленн Бьёнтегор і вербамі Шостад Крыстыянс. У нямецкім Рупольдынгу нарвежцы саступілі французам і сталі другімі. У першай палове сезону Далі 8 разоў трапіў у топ-10 у індывідуальных стартах, лепшымі вынікамі сталі 4-е месца ў мас-старце ў Оберхофе і 5-е месца ў індывідуальнай гонцы ў Паклюцы, Славенія.

Далі стаў удзельнікам каманды Нарвегіі і на чэмпіянаце свету 2020 года італьянскай Разун-Антэрсельве, дзе заняў 23-е месца ў спрынце, 17-е - у гонцы пераследу, 9-е - у індывідуальнай гонцы, 8-е - у мас-старце , а таксама атрымаў срэбра ў камандным эстафеце разам з Кристиансеном і братамі Бё. Скандынаваў зноў абышлі французы.

У завяршальнай частцы сезону, выступіўшы ў тым жа складзе, што і на чэмпіянаце свету, нарвежцы атрымалі перамогу ў эстафеце ў Нове-Месца-на-Мораве, а ў індывідуальных стартах Далі двойчы трапіў у дзясятку. Два апошнія этапы Кубка свету адмянілі з-за пандэміі. У агульным заліку Далі замацаваўся ў дзесятцы, стаўшы 4-м у рэйтынгу мас-стартаў. Нарвегія чакана перамагла ў суме эстафет і заняла 1-е месца ў заліку Кубка нацый.

Асабістае жыццё

У СМІ сярод хобі Далі згадваўся сэрвіс знаёмстваў Tinder. Калі яму паказалі гэты запіс журналісты нарвежскага тэлебачання, спартсмен ад душы засмяяўся.

Зараз у асабістым жыцці Ёханэса ёсць пастаянная дзяўчына - аднагодкамі Крысціна Скьевдаль, якая таксама займаецца біятлонам. Пара жыве разам у ціхім сямейным катэджы на гарналыжным курорце Шушёэн побач з Лілехамеры. У инстаграм-акаўнтах спартсменаў часта можна ўбачыць рамантычныя фота з сумеснага адпачынку - ля Эйфелевай вежы ў Парыжы або з вячорак ля вогнішча ў роднай Нарвегіі.

У пераможнай прамовы на этапе Кубка свету ў Аўстрыі Далі падзякаваў за падтрымку сям'ю - маці, бацькі, бабулю, дзядулю і сяброўку.

Ёханэс Далі зараз

Кубак свету па біятлоне 2020/2021 адкрыўся стартамі ў фінскім Кантыялахці. Для памяншэння рызыкі заражэння коронавирусом за кошт скарачэння пераездаў уведзеныя «спараныя этапы». У Фінляндыі спартсмен двойчы трапіў у дзесятку, а вось на эстафету, дзе Нарвегія перамагла, яго не паспелі. І біятланіст зрабіў усё, каб паказаць настаўнікам на памылку.

Сверхуспешным для Далі становяцца 3 і 4-й этапы ў Хохфільцэне. У першым з іх нарвежац ва ўзросце 23 гадоў заваяваў дэбютнае золата ў спрынце, таксама перамогшы ў камандным эстафеце (з Легрейдом і братамі Бё) і атрымаўшы бронзу ў гонцы пераследу, а ў другім спрынтэрскім забегу саступіў толькі паплечніку па камандзе Стурле Хольм Легрейду.

Пасля першай перамогі, якая стала 3-ці гонкай ў кубкавай кар'еры без промахаў, Далі расплакаўся на стадыёне.

«Я вельмі эмацыйны, але гэта - слёзы радасці. Я шчаслівы, што змог дасягнуць вялікую мару. Гэта - псіхалагічная перамога », - распавёў біятланіст.

Не менш паспяховым для спартсмена стаў і Чэмпіянат свету, які стартаваў месяцам пазней у Славеніі. Ёханэс Далі заняў трэцяе месца ў індывідуальнай гонцы, саступіўшы свайму суайчынніку Стурле Легрейду і немцу Арнд Пайфферу.