Johannes Dalo - Βιογραφία, ειδήσεις, φωτογραφία, προσωπική ζωή, νορβηγική Biathlete, "Instagram" 2021

Βιογραφία

Μετά από μια ανακάλυψη στην εποχή των 2020, ο νέος και σκόπιμος νορβηγός Biathlete του Johannes έδωσε από την ομάδα "εξοικονόμηση ελπίδας" και άρχισε να εφαρμόζει φιλοδοξίες πρωταθλητών. Ο αθλητής πιστεύει ότι είναι αδύνατο να ονειρευτείτε για την καλύτερη ζωή - αλλά υπάρχει πάντα ένας χώρος για ανάπτυξη.

Παιδική ηλικία και τη νεολαία

Η βιογραφία του Johannes Dalo ξεκίνησε στις 23 Μαΐου 1997 στο Νορβηγικό Lörenskogge, μεγάλωσε στο χωριό Blaker, Commune Sirum (τώρα - Commune Lillestrom στο επαρχιακό Akhershus). Στους εθνικούς διαγωνισμούς αντιπροσώπευαν την ομάδα FET Skiklubb.

Ο πατέρας Johannes Yo συχνά υπενθύμισε την αθλητική σταδιοδρομία (ήταν νικητής του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Biathlon μεταξύ Junior 1991) και ελπίζει ότι ο γιος θα πήγαινε στα βήματα του. Το αγόρι, φυσικά, συμμετείχε σε οικογενειακές βόλτες σε σκι, αλλά μόνο για πρωινό με βάφλες και πορτοκαλί. Η ελπίδα λιώσει, αλλά μόλις ο ίδιος ο αγόρι ήρθε στον πατέρα του και δήλωσε ότι ήθελε να συμμετάσχει στο Biathlon.

Αποδείχθηκε ότι, κάθονται στο υπόγειο του σπιτιού, ο Γιοχάννς βρήκε τα μετάλλια του πατέρα της - λαμπρά, κρεμασμένα σε όμορφες πολύχρωμες κορδέλες. Έγινε ώθηση, το αγόρι σκέφτηκε ότι θα ήταν ωραίο να πάρετε το ίδιο.

Τα είδωλα του Johannes ως παιδική ηλικία - Ule-Einar Bjorndalen και Taria αγόρι, με τον οποίο αργότερα έκανε στην ίδια ομάδα. Για αυτόν, οι Νορβηγοί πρωταθλητές είναι συγκρίσιμοι με τους θεούς - το αγόρι τυλιγμένο από το δωμάτιο με αφίσες μαζί τους, παρακολούθησε το βίντεο στο YouTube, μελετώντας την τεχνική. Στον δικό σας αθλητή Channel, μπορείτε επίσης να δείτε πώς ο νεαρός Dale, γυμνός στη ζώνη, έτρεξε σε πατίνια κυλίνδρων και τράβηξε το γυρίσματα.

Δίαυλος

Ο Johannes μίλησε στους πρώτους διεθνείς διαγωνισμούς το 2017 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Junior (έως και 21) στο Orsbl, Σλοβακία, όπου, μαζί με τη Dag, το Sander Bjorndalen, το Alexander Fiheldom Andersen και το Syndre Pettersen κέρδισαν ένα ασημένιο μετάλλιο στο ρελέ, δίνοντας μόνο τρόπο στη ρωσική ομάδα. Στα προσωπικά στάδια, ο αθλητής πήρε 18 και 22η.

Στο Παγκόσμιο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παγκόσμιου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στην Εσθονική Πιπέδη, ακολουθήθηκε ένα νέο ασήμι στο ρελέ (με το Svetorm Bakken, το Endre Speresheim και το Sturd Holm μολύβδου) και το ατομικό χάλκινο στον αγώνα διώχης.

Μετά τις νίκες και στις δύο ατομικές αγώνες του ανταγωνισμού δεύτερης κατηγορίας - το Κύπελλο IBU, τον Δεκέμβριο του 2018, στον ιταλικό riddan, ο Dalle έλαβε την ευκαιρία να δείξει τον εαυτό του στο Παγκόσμιο Κύπελλο Biathlon στην Τσεχική Νέα θέση-On-MoraV. Στις 20 Δεκεμβρίου, κλείνοντας τον στόχο και στο οριζόντιο και στο κατακόρυφο σκοποβολή, ο οποίος τελείωσε στο Sprint στην 15η θέση. Στο πέρασμα, ο Johannes έπεσε και έσπασε ένα τουφέκι, αλλά τελείωσε τον αγώνα με την ανταλλακτική, να γίνει 28η.

Μετά από αρκετές παραστάσεις στο Κύπελλο IBU με τέσσερα βάθρα το Φεβρουάριο, ο Norwezhez συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Μετά την 70η θέση σε μια συντομευμένη ατομική κούρσα στην καναδική καναδική Canmona, στην αμερικανική συγκόλληση που κοίταξε στο σπριντ, οι πρώτοι δέκα μπήκαν στην κορυφή δέκα. Στην επόμενη επιδίωξη του νορβηγικού έγινε η 11η.

Σε περαιτέρω εκκινήσεις στο κύπελλο IBU, ο αθλητής κέρδισε το σπριντ στο ιταλικό Val Martello, και η δεύτερη φορά αυξήθηκε στο βάθρο με το χάλκινο. Στους τελικούς της σεζόν, στο Παγκόσμιο Κύπελλο στην πρωτεύουσα της Νορβηγίας, το Όσλο, ο Dalled δεν πέρασε τα προσόντα στον αγώνα διώξεων, λαμβάνοντας 63ο στο σπριντ. Μετά το κύπελλο, ο αθλητής εισήλθε στην κορυφαία τιμή 50.

Ο Johannes Dalle έπεσε στη σταθερή σύνθεση της Νορβηγικής Εθνικής Ομάδας στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2019/2020. Στην πρώτη προσωπική φυλή - Sprint στο Ostersunde, ο Dalee πήρε την 7η θέση και στην ίδια θέση 4 Δεκεμβρίου 2019 κέρδισε την πρώτη νίκη στο ρελέ της ομάδας, όπου οι συνεργάτες του ήταν Erlenn Evelin Bethenegor, αγόρι Taria και Johannes Boy.

Στα επόμενα δύο στάδια, στο αυστριακό Hochfilzen και το γερμανικό Oberhof, οι λόγοι της Νορβηγίας Prossback έχουν επανειλημμένα επιτεύγματα - στη Γερμανία, ο Lars Helge Birkeland έγινε συνεργάτες, ο Erlenn Bethenegor και ο Vostil Shostad Kristiansen. Στη Γερμανική Rupolding, οι Νορβηγοί έδωσαν τη θέση τους στους Γάλλους και έγιναν το δεύτερο. Στο πρώτο μισό της εποχής, ο Dalee 8 φορές μπήκε στην κορυφή 10 σε ατομική εκκίνηση, τα καλύτερα αποτελέσματα ήταν η 4η θέση στη μαζική εκκίνηση στο Oberhof και στην 5η θέση στην ατομική κούρσα στο Pokletuk της Σλοβενίας.

Ο Dalee έγινε μέλος της Ομάδας της Νορβηγίας και στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα του 2020 στο Ιταλικό Rock Antereselve, όπου πήρε την 23η θέση στο Sprint, το 17ο - στην αγώνα διώξεων, 9ος - στην ατομική κούρσα, 8η - στη μάζα Ξεκινήστε και επίσης αργή στο ρελέ της ομάδας μαζί με τον Boe Christiansen και Brothers. Οι Σκανδιναβοί παρακάμπτονται και πάλι τα γαλλικά.

Στο τελικό μέρος της εποχής, που εκτελεί στην ίδια σύνθεση όπως στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, οι Νορβηγοί κέρδισαν το ρελέ στο νέο μέρος-On-Morava, και στα ξεχωριστά ξεκινάει το Dale, δύο φορές μπήκε στα κορυφαία δέκα. Τα τελευταία δύο στάδια του Παγκοσμίου Κυπέλλου ακυρώθηκαν λόγω πανδημίας. Σε γενικές γραμμές, η εκδήλωση δόθηκε στα δέκα κορυφαία, έγινε 4η από την αξιολόγηση της μαζικής εκκίνησης. Η Νορβηγία αναμένεται να κερδίσει το Baton και κατέλαβε την 1η θέση στο Κύπελλο των Εθνών.

Προσωπική ζωή

Στα μέσα ενημέρωσης μεταξύ του χόμπι, αναφέρθηκε η υπηρεσία Tinder Dating. Όταν οι δημοσιογράφοι της νορβηγικής τηλεόρασης τον έδειξαν, ο αθλητής από την καρδιά γέλασε.

Τώρα στην προσωπική ζωή του Johannes υπάρχει ένα μόνιμο κορίτσι - το ίδιο έτος της Skudal Christina, ο οποίος εμπλέκεται επίσης στο Biathlon. Ζευγάρι ζει μαζί σε ένα ήσυχο οικογενειακό εξοχικό σπίτι στο χιονοδρομικό κέντρο Schushenen κοντά στο Lillehammer. Στους λογαριασμούς Instagram των αθλητών, μπορείτε συχνά να δείτε τις ρομαντικές φωτογραφίες από κοινές διακοπές - στον Πύργο του Άιφελ στο Παρίσι ή από τη φωτιά στη φωτιά στη μητρική Νορβηγία.

Στη νικηφόρα ομιλία στο στάδιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Αυστρία, ευχαρίστησε για την υποστήριξη της οικογένειας - μητέρας, πατέρα, γιαγιάς, παππούς και φίλη.

Johannes Dalo τώρα

Το Παγκόσμιο Κύπελλο του Biathlon 2020/2021 άνοιξε με ξεκινήσεις στο φινλανδικό Contiolachti. Για να μειωθεί ο κίνδυνος μόλυνσης με τον Coronavirus, λόγω της μείωσης των μετεγκαταστάσεων, εισήχθησαν "στάδια ψεκασμού". Στη Φινλανδία, ο αθλητής έπεσε δύο φορές στην κορυφή δέκα, αλλά στο ρελέ, όπου κέρδισε τη Νορβηγία, δεν το έβαλε. Και ο Biathlonist έκανε τα πάντα για να δείξει το λάθος στο λάθος.

Τα κορυφαία 4 και 4ο στάδια στο Hochfilzen γίνονται εξαιρετικά supersay για το Dale. Στο πρώτο από αυτούς, ο νορβηγός στην ηλικία των 23 κατέκτησε το ντεμπούτο του χρυσό στο σπριντ, επίσης κερδίζοντας το ρελέ ομάδας (με το rightID και το Brothers Boe) και έχοντας λάβει το Bronze στον αγώνα Pursuit, και στον δεύτερο αγώνα Sprint μόνο Έχασε τον συμπαίκτη για τη διοίκηση του επιπέδου Sturle Holmu.

Μετά την πρώτη νίκη, η οποία έγινε ο 3ος αγώνας σε μια καριέρα του φλιτζανιού χωρίς χάπια, έδωσε ένα κενό στο στάδιο.

"Είμαι πολύ συναισθηματικός, αλλά είναι τα δάκρυα της χαράς. Είμαι στην ευχάριστη θέση να επιτύχω ένα μεγάλο όνειρο. Αυτή είναι μια ψυχολογική νίκη ", δήλωσε ο Biathlete.

Όχι λιγότερο επιτυχημένο για τον αθλητή έγινε επίσης το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, το οποίο ξεκίνησε ένα μήνα αργότερα στη Σλοβενία. Ο Johannes Dalo πήρε την τρίτη θέση στην ατομική κούρσα, δίνοντας τη θέση του στον συμπατριώτη του Sturla impeedd και τη γερμανική Paiffer Arnd.