Йоханнес Дале - біографія, новини, фото, особисте життя, норвезький біатлоніст, «Інстаграм» 2021

біографія

Після прориву в сезоні 2020 року молодий і цілеспрямований норвезький біатлоніст Йоханнес Дале вийшов з групи «подають надію» і почав реалізовувати чемпіонські амбіції. Спортсмен вважає, що про краще життя не можна і мріяти - але завжди є місце для розвитку.

Дитинство і юність

Біографія Йоханнеса Дале почалася 23 травня 1997 року на норвезькому Лёренскуге, він виріс в селі Блакер, комуна Сёрум (зараз - комуна Ліллестрем в губернії Акерсхус). У національних змаганнях представляв команду Fet Skiklubb.

Батько Йоханнеса Йо часто згадував спортивну кар'єру (він був призером чемпіонату світу з біатлону серед юніорів 1991 року) і сподівався, що син піде по його стопах. Хлопчик, звичайно, брав участь в сімейних поїздках на лижах, але тільки за сніданок з вафлями і апельсином. Надії танули, але одного разу хлопчик сам підійшов до батька і заявив, що хоче займатися біатлоном.

Виявилося, що, сидячи в підвалі будинку, Йоханнес знайшов медалі батька - блискучі, вони висіли на красивих різнобарвних стрічках. Це і стало поштовхом, хлопчик задумався, що непогано було б отримати такі ж.

Кумири Йоханнеса в дитинстві - Уле-Ейнар Бьерндален і Тар'єю Бе, з яким він пізніше виступав в одній команді. Для нього норвезькі чемпіони порівнянні з богами - хлопчик обважував кімнату постерами з ними, захлинаючись дивився відео на YouTube, вивчаючи техніку. На власному каналі спортсмена теж можна побачити, як юний Дале, оголений до пояса, бігав на роликових ковзанах і відточував стрілянину.

Біатлон

Йоханнес виступив в перших міжнародних змаганнях в 2017 році на чемпіонаті світу серед юніорів (до 21 років) в Осрблі, Словаччини, де разом з Дагом Сандером Бьyoрндаленом, Олександром фьельди Андерсеном і синдром Петтерсеном завоював срібну медаль в естафеті, поступившись тільки команді Росії. В особистих етапах спортсмен посів 18 і 22-е місця.

На чемпіонаті світу серед юніорів 2018 року в естонській Отепя було нове срібло в естафеті (з Сіверт Гуттормом Баккеном, Ендре Стрёмсхаймом і Стурлою Хольмом Легрейдом) і індивідуальна бронза в гонці переслідування.

Після перемог в обох індивідуальних гонках змагань другого класу - Кубка IBU, в грудні 2018 року в італійській Ріданна Дале отримав шанс проявити себе на Кубку світу з біатлону в чеському Нове-Мєсто-на-Мораві. 20 грудня, закривши мішені і в горизонтальній, і у вертикальній стрільбі, Дале фінішував в спринті на 15-му місці. У пасьют Йоханнес впав і зламав гвинтівку, але закінчив гонку із запасною, ставши 28-м.

Після кількох виступів в Кубку IBU з чотирма подіумами в лютому норвежець взяв участь в Кубку світу. Після 70-го місця в укороченою індивідуальній гонці в канадському Канмор, в американському Солджер Холлоу в спринті Дале вперше увійшов в десятку. У подальшій гонці переслідування норвежець став 11-м.

У подальших стартах в Кубку IBU спортсмен виграв спринт в італійському Валь-Мартелло, а другий раз піднявся на подіум з бронзою. У фіналі сезону, на Кубку світу в столиці Норвегії Осло, Дале не пройшов кваліфікацію в гонці переслідування, зайнявши 63-е місце в спринті. За підсумками Кубка спортсмен увійшов в топ-50 рейтингу.

Йоханнес Дале потрапив до постійного складу норвезької збірної на Кубку світу сезону 2019/2020. У першому особистому заїзді - спринті в Естерсунді, Дале зайняв 7-е місце і там ж 4 грудня 2019 здобув першу перемогу в командній естафеті, де його партнерами були Ерлен Еверенн Бьyoнтегор, Тар'єю Бе і Йоханнес Бе.

На наступних двох етапах, в австрійському Хохфільцені і німецькому Оберхофі, норвезькі естафетчікі повторили досягнення - в Німеччині партнерами Дале стали Ларс Хельге Біркеланд, Ерлен Бьyoнтегор і верба Шостад Крістіансен. У німецькому Рупольдінгу норвежці поступилися французам і стали другими. У першій половині сезону Дале 8 раз потрапив в топ-10 в індивідуальних стартах, кращими результатами стали 4-е місце в мас-старті в Оберхофі і 5-е місце в індивідуальній гонці в Поклюці, Словенія.

Дале став учасником команди Норвегії та на чемпіонаті світу 2020 року в італійській Разун-Антерсельві, де посів 23-е місце в спринті, 17-е - в гонці переслідування, 9-е - в індивідуальній гонці, 8-е - в мас-старті , а також отримав срібло в командній естафеті разом з Крістіансеном і братами Бе. Скандинавів знову обійшли французи.

У завершальній частині сезону, виступивши в тому ж складі, що і на чемпіонаті світу, норвежці здобули перемогу в естафеті в Нове-Мєсто-на-Мораві, а в індивідуальних стартах Дале двічі потрапив в десятку. Два останні етапи Кубка світу скасували через пандемію. У загальному заліку Дале закріпився в десятці, ставши 4-м у рейтингу мас-стартів. Норвегія очікувано перемогла в сумі естафет і зайняла 1-е місце в заліку Кубка націй.

Особисте життя

У ЗМІ серед хобі Дале згадувався сервіс знайомств Tinder. Коли йому показали цей запис журналісти норвезького телебачення, спортсмен від душі розсміявся.

Зараз в особистому житті Йоханнеса є постійна дівчина - однолітка Христина Скьевдаль, яка також займається біатлоном. Пара живе разом в тихому сімейному котеджі на гірськолижному курорті Шушёен поруч з Ліллехаммері. У інстаграм-акаунтах спортсменів часто можна побачити романтичні фото з спільного відпочинку - біля Ейфелевої вежі в Парижі або з посиденьок біля вогнища в рідній Норвегії.

У переможній промові на етапі Кубка світу в Австрії Дале подякував за підтримку сім'ю - матір, батька, бабусю, дідуся і подругу.

Йоханнес Дале зараз

Кубок світу з біатлону 2020/2021 відкрився стартами в фінському Контіолахті. Для зменшення ризику зараження коронавірусів за рахунок скорочення переїздів введені «спарені етапи». У Фінляндії спортсмен двічі потрапив в десятку, а ось на естафету, де Норвегія перемогла, його не виставили це. І біатлоніст зробив все, щоб вказати наставникам на помилку.

Надуспішних для Дале стають 3 і 4-й етапи в Хохфільцені. У першому з них норвежець у віці 23 років завоював дебютний золото в спринті, також перемігши в командній естафеті (з Легрейдом і братами Бе) і отримавши бронзу в гонці переслідування, а в другому спринтерському забігу поступився лише соратнику по команді Стурла Хольм Легрейду.

Після першої перемоги, що стала 3-й гонкою в кубковій кар'єрі без промахів, Дале розридався на стадіоні.

«Я дуже емоційний, але це - сльози радості. Я щасливий, що зміг досягти велику мрію. Це - психологічна перемога », - розповів біатлоніст.

Не менш успішним для спортсмена став і Чемпіонат світу, який стартував місяцем пізніше в Словенії. Йоханнес Дале посів третє місце в індивідуальній гонці, поступившись своєму співвітчизникові Стурла Легрейду і німцеві Арнд Пайффер.