Anastasia Potapova - Biografie, știri, fotografii, viață personală, jucător de tenis, "Instagram", tenis, într-un costum de baie 2021

Biografie

Jucătorul de tenis rus Anastasia Potapova este un participant obișnuit în competițiile internaționale de prestigiu. Acum, în ceea ce privește prima rachetă a lumii în clasamentul junior al Federației Internaționale de Tenis, există premii de turnee asociate și unice ITF și WTA, precum și în etapele finale ale Campionatelor Open a Tineretului din Franța și la United State.

Copilarie si tineret

Anastasia Sergeevna Potapova sa născut în primăvara anului 2001 în familia sportivilor ereditori din vechiul oraș rus Saratov. Mama lui Yulia Potapova, un candidat la un maeștri sportivi de volei și bunica Olga Pavlinova - Un antrenor de baschet care a susținut echipa unei universități de educație fizică locală, a predeterminat calea de viață a fetei, dându-i unei școli de tenis cu vârsta de 4,5 ani.

Ideea de a preda Nastya să se mute corect la instanță în membrii familiei a apărut după ce a fost anunțat un set într-un grup de copii în Palatul Sportiv. Generația mai veche a realizat imediat că un sport energetic și nobil este potrivit pentru Nastya.

Anastasia Potapova și Julia Gatto Monticon

Trecerea testelor cu viitorul antrenor - Oksana Vladimirovna Kuzmina, Potapova a demonstrat rezultate uimitoare. Indicatorii fizici au depășit nivelul de pregătire a copiilor care sunt mai în vârstă de 1-2 ani. După primele sesiuni, a devenit extrem de clar că fata era un talent real.

Într-o vârstă de 9 ani, fără a avea un singur punct de rating, jucătorul de tenis de pornire a câștigat turneul în Volgograd. Având înviat la piedestalul de onoare, Nastya și-a dat seama că dorește să participe la concursuri internaționale. Din acest punct, partea principală a biografiei a fost drumul către lumea profesioniștilor și a stăpânilor.

În 2013, Potapova de 12 ani a câștigat turneul de tenis Europa 3 O1 Proprietăți Khimki Junior Deschis și atras Alexander Ostrovsky - antreprenor, care a fost fondatorul Academiei de tenis din Khimki lângă Moscova. El a recomandat familiei și mentorului Irina Doronina să se apropie de capital și să înceapă pregătirea în pereții unității echipate cu echipamente moderne și instanțe de acoperire de înaltă calitate.

Potapov a fost de acord și nu a regretă decizia luată, deoarece Oleg Ivanovich Vovk (profesor în formarea fizică generală) și un număr de consultanți de psiholog cu experiență au contribuit la introducerea unui nou nivel și vizează participarea la turneele junior ale Grand Slam.

Tenis

Timp de trei ani de clase în școala din Moscova, Anastasia sa transformat într-un profesionist. În 2016, ea a trecut toate etapele de calificare, a câștigat turneul Wimbledon în rândul tinerilor și fetelor tinere. În același timp, jucătorul de tenis rus a început să participe la concursurile de concurență ale Pro Circuit și a câștigat titlul de "primele rachete mondiale".

Sezonul 2017 Potapov a început dintr-o colecție de bază bine întreținută în Miami și apariția pe o serie de evenimente de stare. În primăvară, ea pentru prima dată în cariera sa a câștigat turneul ITF Pro Circuit din Brazilia, a încercat propria lor putere în categoria WTA de categorie obligatorie Premier și a trecut prima rundă de calificări.

Mai târziu, un nativ din Saratov a ajuns la meciurile trimestriale pe Cupa Doamnelor O1, într-o singură descărcare. Victoria asupra monoyei Polina a dat o încredere prietenă, iar ea împreună cu Olesi Petrușina a câștigat ceașcă în competiția cu cuplu.

Până în vară, etapa decisivă a evenimentului internațional de tenis internațional a apărut în activul - ITF Pro Circuit din Slovacia, precum și trecerea a trei cercuri de calificări Wimbledon. Din păcate, prejudiciul primit în timpul uneia dintre lupte nu a permis continuarea luptei pentru victorie. Nastya a decis să completeze cariera de tineret la turneul Roland Garros Paris.

În 2018, Potapova a jucat în Finala ITF în Sharm El-Sheikh, Khimki și Roma, precum și meciurile decisive ale WTA pe Cupa Râului Moscova și Open Open. Primul titlu ca Anastasia profesionistă a câștigat în capitala Rusiei. După victoria în descărcarea asociată cu credința cu experiență a lui Zvonareva, ea a intrat în cei mai buni jucători de tenis în ratingul internațional al WTA.

Noul sezon a început pentru sportivi cu o serie de concursuri în Australia. În practică, în instanțele de la Brisbane, Hobart și Melbourne, ea pregătită în mod adecvat pentru stadiul de calificare Australian și a intrat în a doua rundă a unuia dintre cele mai prestigioase turnee ale Grand Slam. Adevărat, în ciuda dispoziției de luptă și a formării calitative, a pierdut la Corey Gaff la Campionatul Open din SUA.

Încorporați din imagini getty

În timpul iernii, 2019, femeia rusă a vorbit strălucit la turneul din categoria din Ungaria, dar în semifinalele au renunțat la concurs, primind un prejudiciu. Restaurarea, fata a câștigat rivalul în primele 15 de rating al Asociației de tenis pentru femei și apoi a arătat minunile de viteză și tehnologie pe concursurile deschise baltice, mai devreme decât cea numită Cupa Râului Moscova.

Acest rezultat a fost posibil după schimbarea partenerului antrenor și a sparring - Yen Hughes și Nikita Zimin a ajutat atletul cu o creștere de 175 cm și cântărind aproximativ 65 kg în pregătirea pentru sezonul 2020. Potapova nu a fost pierdut pe fundalul Star Serena Williams la turneul Grand Slam din Australia. În ciuda înfrângerii zdrobitoare, atletul a fost mulțumit de propriul său joc.

Mai târziu, Anastasia și-a făcut drumul în sferturile de frunze ale categoriei WTA-Premier din St. Petersburg. În meciul tensionat, Kiki lui Burtsen a zdrobit-o, care se afla în primii zece dintre cei mai buni jucători de tenis. Soldul sezonului a fost contactat printr-o pandemie de infectare a coronavirusului și introducerea modului de restricție. Maeștrii de descărcări single și pereche aproape nu au mers la instanțe, așa că în activul lui Potapova, în primăvara timpului de a se întâlni cu Julia Gatto Monticone și Johannia în Monterrey, precum și Cupa Federației trasează în desen, nu a adăugat titluri puternice și victorii individuale memoriale.

Viata personala

Într-un interviu cu jurnaliștii, Anastasia nu spune adevărul despre viața personală. Fanii sunt mulțumiți de informații că fata iubește băieții carismatici dur cu un simț sănătos de umor. Fotbaliștii echipei naționale ruse și Croația, precum și jucătorii de la Moscova "Spartak" - animale de companie de tenis profesionale sunt destul de responsabili pentru aceste cerințe.

Timp liber, fata preferă să petreacă în societatea oamenilor care îi inspiră - aceștia sunt prieteni, familiară, mentori și membri ai familiei. Judecând de fotografiile din rochii de seară și costume de baie, publicată în contul "Instagram", Potapova iubește să participe la evenimente oficiale și să călătorească în jurul lumii. Într-o glumă, ea spune că a conectat soarta cu tenis pentru a vizita diferite orașe ale planetei.

Anastasia Potapova acum

2021 Anastasia pentru tradiție a început cu seria australiană de turnee. La Trofeul Gippsland, care este considerat o pregătire în fața Australiei Open, femeia rusă a intrat în jurul lui Whitney USGVA, apoi a suferit de Simon Khalep, câștigând de două ori o cască mare.

La principalele competiții de iarnă, atletul a câștigat un risc de alison în rândul femeilor americane, iar apoi în finala 1/16 a doua oară în cariera sa cu legendarul Serena Williams. După ce a comis o serie de erori privind depunerea, Potapov a părăsit turneul cu un record personal - acces la runda a 3-a. Rezultatele discutate cu mentorul Ian Hughes, Potapova a făcut concluziile necesare.