Анастасија Шевченко - Биографија, Вести, Фото, личен живот, Биатлет, Инстаграм 2021

Анастасија Шевченко беше предодреден да стане ѕвезда со биатлон, бидејќи таа беше израснат во спортско семејство и веќе на рана возраст стана за скии. Девојчето успеа да се изјасни, дури и кога тој настапи на помлади ниво и продолжи да ги освојува новите вертикали по транзицијата кон возрасните.

Анастасија Шевченко е роден на 11 јуни 1999 година во рускиот град Омск. Девојката растеше во семејството на професионални скијачи, кое влијаеше на нејзиниот избор на начин на живот. Но, за разлика од родителите, Настја одлучи да изгради кариера во биатлон.

Првите чекори во професионалните спортови Анастасија под раководство на тренерот на Татјана Федова. Сето ова време, веднаш до славната личност беше постариот брат Алексеј, кој го насочи и го поддржа. Затоа, кога момчето беше повикан да тренира во Екатеринбург, биатлонистот одлучи да оди по него. Таа почна да учи во Оор број 1, каде што Михаил Шишолов стана својот тренер.

По дипломирањето од училиште, Шевченко одлучи да продолжи со спортско образование. Таа стана студент на Институтот за физичка култура на Екатеринбург, каде што студирал во специјалитет "учител за тренер".

Биатлон

За прв пат Nastya го привлече вниманието назад во 2015 година, кога е сликовито настапи на сите руски натпревари за биатлон. Таа освои златни медали во Спринт и трката од 7,5 км и во последователните години постојано стана победник на овој турнир.

Во 17, Шевченко се рангираше на 3-тиот на Зимски фестивал на Зимскиот Европски Олимписки фестивал XIII помеѓу Јуниорс, кој се одржа во турскиот Ерзурум. Веќе една година подоцна, таа стана сопственик на наградите на помладиот руски шампионат на биатлон, каде што златото победи во Спринт и сребро во масовниот почеток.

Во истата 2018 година, биатлонистот отиде на Светското јуниорско првенство, местото на кое беше избран Естонскиот град Одеја. На натпреварот за славни личности, можно е да се дојде вториот врз основа на индивидуалната раса, но не успеа високи резултати во други категории. Таа беше во чекор од наградна соба во релето, беше 7-ми во трката за прогон и само 23-тиот во Спринт.

Следната година беше запаметен од страна на навивачите на Анастасија поради бронзениот медал, кој го освои во супер гонењето на Руското првенство во Тјумен. Дури и тогаш, спортски експерти и тренери ја пронеја девојката на ѕвездите на славата Биатлон, и таа можеше да ги оправда очекувањата.

Во 2020 година, спортистот стана член на Светското првенство во Јуниор во Швајцарија, врз основа на резултатите од кои стана сопственик на 3 награди и го обезбеди рускиот национален тим од 1 место во медалските планови. Анастасија Калиулина, Анастасија Гореев и Алина Кудисов, кои заедно со кого го освои среброто, станала партнер на Настја. Подоцна, Биатлите признале дека за време на пукањето од позицијата што стои со него имало конфузија: мразот бил заглавен во Диоптра, поради тоа што морало да изгуби и да направи дополнителен удар.

Но, следејќи ги резултатите од Спринт, славната личност доби долгоочекувано злато. Но, тука не беше без инциденти, бидејќи тренерите заглавија и заборавија на наградува, така што руските спортисти оставија пред време. Шевченко успеа да се искачи на пиедесталот само по трката за прогон, каде што исто така стана лидер.

Но, Настја не застана на постигнатиот и наскоро повторно се покажа на помладиот Европски шампионат во Хохфилзен, каде што стана третиот во Спринт, давајќи му само претставникот на Украина Кетрин Беч и Француска Лаура Буко. После тоа, славната личност одлучи дека сака да продолжи да се натпреварува на ниво на возрасни. Шевченко ги зајакна нејзините амбиции со сребрен медал, освоено за време на трката за спринт на рускиот куп.

Личен живот

Познатиот личности не ги рекламира деталите за личниот живот, претпочитајќи да се фокусира на спортски достигнувања. Според информациите од отворени извори, се наоѓа со биатлонист Кирил Бахин.

Анастасија Шевченко сега

2021 година започна за Анастасија од уверени изведби на Купот на Ибу во германскиот Арбер, каде што Русите ги зедоа сите места на пиедесталот по резултатите од Спринт. Златниот медал го освои Татјана Акимов, и сребро - Валери Васнецова. Шевченко го заврши 3-тиот, таа го надмина растојанието од 7,5 километри за 22 минути и 53 секунди со чисто снимање, кое го даде со бронза.

Сега Biatlete продолжува да тренира тешко да ги задоволи навивачите со нови достигнувања. Таа ги споделува со нив успех на страницата во "Instagram", каде што објавува фотографии и видеа.