Maurice Vani - Biografie, Știri, Foto, Viață personală, Skier, Instagram, Vârsta 2021

Biografie

Maurice Vani este un câștigător multiplu al etapelor Cupa Mondială, un schior francez care a câștigat mai multe premii în Jocurile Olimpice. În cariera sa, el aderă la regula principală - stabilește integral pe fiecare antrenament, simțindu-se confortabil și calm la concursuri numai cu 100% din pregătire.

Copilarie si tineret

Viitorul campion sa născut în comuna Sallan (Super Savoy) la 4 aprilie 1986. Adevărat, biografia timpurie a atletului a fost ținută în Tey. Părinții din cei mici au trecut pe Fiul la un stil de viață sănătos - a luat în mod regulat moștenitorul să meargă în munți.

Inițial, Maurice nu a perceput serios schi, în ciuda faptului că a participat constant la curse cu tatăl său în Saint-Zherwe. Dar la școală, adolescentul a început să se refere la acest lucru mai responsabil, absorbit treptat în subtilitățile de calificare.

Deci, la vârsta de 11 ani, difuzorul sa alăturat deja Clubului Saint-Sigismond-Agy. Un rol major în biografia profesională a lui Narhornitsa Sallan și-a jucat antrenorul care a motivat elevul pentru o dezvoltare ulterioară. Datorită acestei persoane, el a marcat campionul într-un interviu, a progresat de la an la an.

schi

Curând, tipul sa alăturat școlii Lycée du Mont-Blanc René Dayve de Passy. Această perioadă în atletul de tineret a marcat realizări ridicate. De exemplu, în sezonul 2001/02, a devenit în mod repetat primul în competițiile de tineret. La 17 ani, Maurice a câștigat Jeunes Coupe de France.

Debutul în turneul internațional a avut loc în Norvegia. La Campionatul Mondial Junior, Morificarea a obținut o medalie de bronz în releu, izbitoare cu astfel de schiori ca siril Miranda și Roman Vandel.

În sezonul 2008/09 a câștigat o medalie de argint în competiția echipei din La Kozz, împreună cu colegii Emmanuel Johnier, Ventsan Witto și Jean-Marc Gayyr. Și în curând a primit un titlu de campion în rândul tinerilor la 23 de ani la concursul Praz de Lys, venind mai întâi în cursa la 15 km. În 2009, Maurice încearcă fericirea la Cupa Mondială, după ce a primit locul 3 în cursa individuală (Davos).

În 2010, atletul a mers la Jocurile Olimpice din Vancouver. La o distanță de 15 km, a reușit să vină a șasea. Următorii câțiva ani de la Vitalia au muncit din greu, câștigând trofee de prestigiu. La Cupa Mondială din Falun (Suedia), am luat locul 2, în general, concursul a fost înaintea compatriotului pe nume Jean-Mark Guyar.

La Campionatele Mondiale din Oslo (2011), el a fost din nou norocos să fie sărbătorit la locul 6 în cursa clasică de 15 km. Adevărat, în alte etape ale turneului, norocul sa întors.

A doua victorie din Skiatlon ca parte a Cupei Mondiale a avut loc în decembrie 2012 în Canada (Canada). Francezul a reușit să meargă înaintea Norvegianului Schura Ret și Italian Roland Clara. Datorită rănirii - crăpată în tendoanele unui mușchi cu patru capete, Maurice a refuzat să participe la turneul "Tour de schi" în sezonul 2012/13.

Resting, a sosit la Campionatul Mondial deținut la Sochi. A fost locul 10 în Skiatlon, lăsând în urma gulerului Dario. Următorul sezon într-o biografie profesională a fost sărbătorită de cea de-a treia victorie la Cupa Mondială din Davos (Rasa 20 km).

La Jocurile Olimpice din 2014, în Sochi, împreună cu Ivan Perilla-Boyto, Jean-Mark Gayyr și Robin Dvilillary Sallanlus au primit o medalie de bronz pe releul de 4x10 km.

Deteriorarea sănătății a condus la rezultate mediocre la Campionatele Mondiale în mână (Finlanda, sezonul 2014/15). La distanța clasică, 15 km de mana a terminat 51ST. În timpul turneului "Tour de schi", bunăstarea îmbunătățită - ca rezultat, un om a arătat a doua oară în stadiul de curse de persecuție.

Campionatul Mondial din Suedia a adus 2 medalii sportivi. Primul este argint, a câștigat în cursa clasică timp de 15 km, lăsând în urmă John Olsson. Apoi, împreună cu echipa Franței, a primit bronz, depășirea în zborul favoriților - Suedia și Norvegia.

Rezultatul excelent al lui Maurice a fost demonstrat la Jocurile Olimpice din 2018 din Pchenchan. Skiatlonul a marcat a cincea. Pe releul de 4x10 km, schiorul împreună în Adrian Bakschider, Clemagna Pariss și Jean-Mark Gayyr au câștigat bronzul. Locul al treilea a fost onorat în sprintul echipei, împărțind trofeul cu Rishar Zuv.

Viata personala

Casa pentru familia sa, Maurice a ales un loc retras în Saint-Du-du Mushrott la poalele Muntelui Verkers. Acolo, atletul, împreună cu soția sa, Amandein aduce pe primul născut al lui Itan.

Părintele Skier a devenit în 2014 - Fiul sa născut. Paternitatea a afectat foarte mult caracterul său. Într-un interviu cu soțul / soția, descris în detaliu modul în care soțul sa schimbat după nașterea unui băiat. Dacă mai devreme a fost închis și ca și cum aș fi trăit în "Bubble", atunci când moștenitorul apare, înflorește.

Maurice însuși a observat: devenind șeful familiei, a început să simtă responsabilitatea. Din soția și fiul său, a înțeles - această separare forțată ar trebui justificată. Deci, încercați să încercați și mai mult pentru a obține rezultate.

Apropo, detaliile manifestării vieții personale nu le place să împărtășească presa. În contul său Instagram nu atât de multe fotografii comune cu cei dragi. În loc de imagini de familie - peisaje montane montane.

Atletul se poziționează ca pe un perfecționist, încercând să facă totul clar și corect. Aceasta afectează munca sa - un om este pus în competiție complet, fără a nu-și da nici o preocupare.

În timpul liber, iubește să vizioneze filme sau să se angajeze pe un computer. Idolul lui este Louis de Füne. Și filmele preferate sunt "Matrix", "Domnul inelelor", "Terminator" și "Transformers". Casele au adesea muzică modernă - rock pop și transă. Pe cărțile de difuzare nu este atât de mult timp - în creativitatea prioritară, Tom Clancy. În plus față de schiuri, el este îndrăgostit de alergare, handbal, badminton și ciclism.

Maurice Vani acum

În competiția "Tour de schi", care a avut loc de la 1 la 10 ianuarie 2021, schiorul francez în competiția globală a avut locul al doilea. Cel mai emoțional nu este numai pentru el, ci și pentru toți participanții la turneu, a fost ascensiunea finală a muntelui. Într-un interviu, medaliatul de argint a mărturisit: în ultimii kilometri, nici măcar nu se gândea la piedestal.

El a urcat pe cel de-al treilea - Denis Spitov sa dovedit a fi înainte, iar în fața francezului final a depășit un alt rus - Alexander Bolunov. Nativul Sallan nu a încercat nici măcar să vină mai întâi, controlând numai lagurile de la lideri.

La sfârșitul cursei sportivilor sa felicitat reciproc. Morificați, când a trecut linia, nu a putut rezista lacrimilor. "Tour de schi" din 2021 a devenit istoric pentru echipa Franței. Și în biografia campionului, această etapă în carieră a devenit comparabilă cu medalia olimpică.

Acum, Maurice, fiind în formă fizică bună (cu o înălțime de 185 cm, greutatea este de 76 kg), a pus un nou gol - pentru a demonstra cel mai bun rezultat în Jocurile Olimpice în 2022. El va participa la o concurență internațională și, bineînțeles, speră să aducă o casă de trofeu.