Морыс Манифика - біяграфія, навіны, фота, асабістае жыццё, лыжнік, «Инстаграм», узрост 2021

біяграфія

Морыс Манифика - шматразовы пераможца этапаў Кубка свету, французскі лыжнік, які заваяваў некалькі прызавых месцаў у Алімпійскіх гульнях. У сваёй кар'еры ён прытрымліваецца галоўнага правіла - выкладвацца па поўнай на кожнай трэніроўцы, адчуваючы сябе камфортна і спакойна на спаборніцтвах толькі пры 100% гатоўнасці.

Дзяцінства і юнацтва

Будучы чэмпіён нарадзіўся ў камуне Салланш (Верхняя Савоя) 4 красавіка 1986 года. Праўда, ранняя біяграфія спартсмена прайшла ў Тизе. Бацькі з малых гадоў прывучалі сына да здаровага ладу жыцця - рэгулярна бралі спадчынніка з сабой на прагулкі па горах.

Першапачаткова Морыс не ўспрымаў усур'ёз лыжы, нягледзячы на ​​тое, што пастаянна ўдзельнічаў у гонках разам з бацькам у верасні-Жерве. А вось у школе падлетак стаў ставіцца да гэтага больш адказна, паступова ўнікаючы ў тонкасці майстэрства.

Так, ва ўзросце 11 гадоў Манифика ўжо далучыўся да клубу Saint-Sigismond-Agy. Вялікую ролю ў прафесійнай біяграфіі ўраджэнца Салланша сыграў яго трэнер, які матываваў выхаванца на далейшае развіццё. Дзякуючы гэтаму чалавеку, адзначаў чэмпіён у інтэрв'ю, ён прагрэсаваў з году ў год.

лыжны спорт

Неўзабаве хлопец далучыўся да школы Lycée du Mont-Blanc René Dayve De Passy. Гэты перыяд у маладосці спартсмена адзначыўся высокімі дасягненнямі. Да прыкладу, у сезоне 2001/02 ён неаднаразова станавіўся першым у моладзевых спаборніцтвах. У 17 гадоў Морыс выйграў Coupe de France Jeunes.

Дэбют у міжнародным турніры адбыўся ў Нарвегіі. На чэмпіянаце свету сярод юніёраў Манифика дамогся бронзавага медаля ў эстафеце, поборовшись з такімі лыжнікамі, як Сірыл Міранда і Раман Вандэл.

У сезоне 2008/09 зарабіў сярэбраны медаль у камандным заліку ў Ла-Клюза разам з калегамі Эмануэлем Жонье, Венсаном Віт і Жан-Маркам Гайяр. А неўзабаве атрымаў тытул чэмпіёна сярод юнакоў да 23 гадоў на спаборніцтве Praz de Lys, прыйшоўшы першым у гонцы на дыстанцыі ў 15 км. У 2009 годзе Морыс паспрабаваў шчасця на Кубку свету, атрымаўшы 3-е месца ў індывідуальнай гонцы (Давос).

У 2010 годзе спартсмен адправіўся на Алімпійскія гульні ў Ванкуверы. На дыстанцыі 15 км яму ўдалося прыйсці шостым. Наступныя некалькі гадоў Манифика ўпарта працаваў, выйграваючы прэстыжныя трафеі. На Кубку свету ў Фалун (Швецыя) заняў 2-е месца, у агульным заліку апярэдзіў суайчынніка па імені Жан-Марк Гайяр.

На чэмпіянаце свету ў Осла (2011 год) яму ізноў пашчасціла адзначыцца на 6-м месцы ў класічнай гонцы на 15 км. Праўда, на іншых этапах турніру ўдача адвярнулася.

Другая перамога ў скиатлоне ў рамках Кубка свету здарылася ў снежні 2012 годзе ў Канморе (Канада). Французу ўдалося апярэдзіць нарвежца Шура Рете і італьянца Роланда Клара. З-за траўмы - расколіны ў сухажыллі чатырохгаловай мышцы, Морыс адмовіўся ад удзелу ў турніры «Тур дэ скі» у сезоне 2012/13.

Аднавіўшыся, прыбыў на чэмпіянат свету, які праводзіўся ў Сочы. Там заняў 10-е месца ў скиатлоне, пакінуўшы ззаду Дарыё калоніі. Наступны сезон у прафесійнай біяграфіі адзначыўся трэцяй перамогай на Кубку свету ў Давосе (гонка на 20 км).

На Алімпійскіх гульнях 2014 года ў Сочы разам з Іванам Перилла-бойцеся, Жан-Маркам Гайяр і Робено Дювилляром ураджэнец Салланша атрымаў бронзавы медаль на эстафеце 4х10 км.

Пагаршэнне стан здароўя прывяло да пасрэдным выніках на чэмпіянаце свету ў Руке (Фінляндыя, сезон 2014/15). На класічнай дыстанцыі ў 15 км Манифика фінішаваў 51-м. Падчас турніру «Тур дэ скі» самаадчуванне палепшылася - у выніку на этапе гонак пераследу мужчына паказаў другі час.

Чэмпіянат свету ў Швецыі прынёс спартсмену 2 медалі. Першую - сярэбраны, ён зарабіў у класічнай гонцы на 15 км, пакінуўшы ззаду Ёхана Ольсан. Затым ужо разам з камандай Францыі атрымаў бронзу, абагнаўшы ў эстафеце фаварытаў - Швецыю і Нарвегію.

Выдатны вынік Морыс прадэманстраваў на Алімпійскіх гульнях 2018 гадоў ў Пхенчане. У скиатлоне адзначыўся пятым. На эстафеце 4х10 км лыжнік разам у Адрыянам Бакшайдером, Клеманом Париссом і Жан-Маркам Гайяр выйграў бронзу. Трэцяга месца ганараваўся і ў камандным спрынце, падзяліўшы трафей з Рышарам Жувом.

Асабістае жыццё

Домам для сваёй сям'і Морыс выбраў адасобленае месца ў верасні-Низье-дзю-Мушротт ля падножжа гор Веркор. Там жа спартсмен разам з жонкай Амандин выхоўвае першынца Ітана.

Бацькам лыжнік стаў ў 2014 годзе - нарадзіўся сын. Бацькоўства моцна паўплывала на яго характар. У інтэрв'ю жонка падрабязна распавяла, як змяніўся муж пасля нараджэння хлопчыка. Калі раней быў замкнёны і быццам жыў у «бурбалцы», то пры з'яўленні нашчадка расквітнеў.

Сам жа Морыс адзначаў: стаўшы кіраўніком сям'і, пачаў адчуваць адказнасць. Адлучыцца ад жонкі і сына, разумеў - гэта вымушаная расстанне павінна быць апраўданая. А значыць, старацца трэба яшчэ больш, каб дасягнуць вынікаў.

Дарэчы, падрабязнасцямі свайго асабістага жыцця Манифика не любіць дзяліцца з прэсай. У яго инстаграм-акаўнце не так шмат сумесных фота з блізкімі. Замест сямейных здымкаў - цудоўныя горныя пейзажы.

Сябе спартсмен пазіцыянуе як перфекцыяніста, які імкнецца ўсё зрабіць выразна і правільна. Гэта ўплывае і на яго працу - на спаборніцтвах мужчына выкладваецца цалкам, не даючы сабе ніякіх патуранняў.

У вольны час любіць глядзець кіно альбо займаецца на кампутары. Яго кумір - Луі дэ Фюнес. А любімыя фільмы - «Матрыца», «Уладар пярсцёнкаў», «Тэрмінатар» і «Трансформеры». Дома часта гучыць сучасная музыка - поп-рок і транс. На кнігі ў Манифика не так шмат часу - у прыярытэце творчасць Тома Клэнсі. Акрамя лыжаў захапляецца бягом, гандболам, бадмінтонам і веласпортам.

Морыс Манифика зараз

У спаборніцтве «Тур дэ скі», які праводзіўся з 1 па 10 студзеня 2021, французскі лыжнік ў агульным заліку заняў другое месца. Самым эмацыйным не толькі для яго, але і для ўсіх удзельнікаў турніру стала фінальнае ўзыходжанне на гару. У інтэрв'ю сярэбраны прызёр прызнаваўся: на апошніх кіламетрах нават не думаў пра п'едэстале.

На гару ён падняўся трэцім - наперадзе апынуўся Дзяніс спіцах, а перад самым фінішам француза абагнаў яшчэ адзін расеец - Аляксандр Большунов. Ураджэнец Салланша нават не спрабаваў прыйсці першым, кантралюючы толькі адставанне ад лідэраў.

У канцы гонкі спартсмены павіншавалі адзін аднаго. Манифика, калі перасёк рысу, не змог утрымацца ад слёз. «Тур дэ скі» 2021 гады стаў гістарычным для зборнай Францыі. А ў біяграфіі чэмпіёна гэты этап у кар'еры стаў супастаўны з алімпійскім медалём.

Зараз Морыс, знаходзячыся ў добрай фізічнай форме (пры росце 185 см вага складае 76 кг), паставіў сабе новую мэту - прадэманстраваць найлепшы вынік на Алімпійскіх гульнях ў 2022 годзе. Ён збіраецца ўдзельнічаць у міжнародным спаборніцтве і, вядома ж, спадзяецца прывезці дадому трафей.