Maurice Manifi - Биографија, вести, слика, личен живот, скијач, Instagram, возраст 2021

Биографија

Maurice Manifi е повеќе добитник на фазите на Светското првенство, француски скијач кој освои неколку награди на Олимписките игри. Во својата кариера, тој се придржува до главното правило - полни со целото тренингот, чувствувајќи удобно и мирно на натпревари само со 100% од подготвеноста.

Детството и младоста

Идниот шампион е роден во Комуната Салан (Горниот Савој) на 4 април 1986 година. Навистина, раната биографија на спортистот се одржа во Теј. Родителите од малите години го поминаа Синот на здрав начин на живот - редовно го зедоа наследникот да оди во планините.

Првично, Морис не го сфатил сериозно ски, и покрај фактот што постојано учествувал во трки со својот татко во Сен-Жерве. Но, во училиште, тинејџер почна да се однесува на ова повеќе одговорно, постепено се апсорбира во суптилностите на вештината.

Значи, на 11-годишна возраст, вешташтето веќе се приклучи на Сен-Сигизмонд-Агим клубот. Главната улога во професионалната биографија на Нархолзија Салан го играше својот тренер кој го мотивираше ученикот за понатамошен развој. Благодарение на оваа личност, тој го одбележа шампионот во едно интервју, напредуваше од година во година.

Скијање

Наскоро момчето се приклучи на училиштето Lycée du Mont-Blanc René Dayve де Passy. Овој период во младинскиот спортист забележа високи достигнувања. На пример, во сезоната 2001/02, тој постојано стана првиот во младинските натпревари. Во 17, Морис го освои купе де Франс Јенес.

Деби на меѓународниот турнир се одржа во Норвешка. На Светското јуниорско првенство, отворената постигна бронзен медал во релето, впечатлив со такви скијачи како Сирил Миранда и Роман Вандел.

Во сезоната 2008/09 заработи сребрен медал во тимската конкуренција во Ла Коз-, заедно со колеги Емануел Џоир, Венцан Витто и Жан-Марк Гаир. И наскоро добил титула на шампионите кај младите луѓе на 23 години во натпреварот во Праз де Лис, кој прв пат доаѓа во трката на 15 км. Во 2009 година, Морис се обиде среќа на Светското првенство, откако го доби 3-то место во индивидуалната трка (Давос).

Во 2010 година, спортистот отиде на Олимписките игри во Ванкувер. На растојание од 15 км, успеал да дојде шесто. Следните неколку години на Манифа работеа напорно, освојувајќи престижни трофеи. На Светското првенство во Фалун (Шведска), го зедов второто место, воопшто, конкуренцијата беше пред сонародникот по име Жан-Марк Гвајар.

На Светското првенство во Осло (2011), тој повторно беше среќен што се слави на 6-тото место во класичната трка 15 км. Точно, во други фази на турнирот, со среќа се сврте.

Втората победа во Скиартлон како дел од Светското првенство се случи во декември 2012 година во Канада (Канада). Французинот успеа да се понапред од норвешката Шура РЕТ и италијанскиот Роланд Клара. Поради повреда - испукани во тетивите на мускулите со четири глави, Морис одби да учествува на турнирот "Тур де ски" во сезоната 2012/13.

Одмор, пристигна на Светското првенство одржано во Сочи. Таму го зазеде 10-тото место во Скиартлон, оставајќи го зад себе Dario јака. Следната сезона во професионална биографија беше прославена со третата победа на Светското првенство во Давос (трка 20 км).

На Олимписките игри во 2014 година во Сочи, заедно со Иван Перила-Бојто, Жан-Марк Гајир и Робин Двилиларен Саланус доби бронзен медал на релето 4x10 km.

Влошувањето на здравјето доведе до просечни резултати на Светското првенство во рака (Финска, сезона 2014/15). На класичното растојание, 15 км од Манифа заврши на 51-ви. За време на турнирот "Тур де ски", благосостојбата е подобрена - како резултат на тоа, еден човек покажа втор пат во фаза на прогонство трки.

Светското првенство во Шведска донесе 2 медали спортист. Првиот е сребро, тој заработил во класичната трка за 15 км, оставајќи го зад себе Џон Олсон. Потоа, заедно со екипата на Франција, тој доби бронза, претекнување во летот на омилени - Шведска и Норвешка.

Одличниот резултат на Морис беше демонстриран на Олимписките игри во 2018 година во Пчен. Скиатлон го означи петтото. На 4x10 km реле, скијачот заедно во Адријан Бакшидер, Клемашка Парис и Жан-Марк Гајир освои бронза. Третото место беше почестено во тимот Спринт, поделба на трофејот со Ризар ЗУВ.

Личен живот

Куќата за неговото семејство, Морис избра затворено место во Сен-Ду-ду Мутров во подножјето на планинските верори. Таму, спортистот, заедно со неговата сопруга, Амандеин го доловува првородениот од Итан.

Татко скијач стана во 2014 година - синот е роден. Таткото во голема мера го погоди неговиот карактер. Во интервју за брачниот другар, детално опишано како мажот се промени по раѓањето на едно момче. Ако порано тоа беше затворено и како да живеам во "меурот", тогаш кога ќе се појави наследникот, цветаше.

Самиот Морис забележал: станувајќи глава на семејството, почна да се чувствува одговорност. Од неговата сопруга и син, разбрано - ова присилно одвојување треба да биде оправдано. Значи, обидете се да пробате уште повеќе за да постигнете резултати.

Патем, деталите за неговата лична животна отхрана не сакаат да ги споделат со печатот. Во неговата Instagram сметка не толку многу заеднички фотографии со најблиски. Наместо семејни слики - прекрасни планински пејзажи.

Спортистот се позиционира како перфекционист, стремејќи се да стори сé што е јасно и правилно. Тоа влијае на неговата работа - човекот е целосно поставен во конкуренција, без да не се грижи.

Во своето слободно време, сака да гледа филмови или ангажирани на компјутер. Неговиот идол е Луис де Фуне. И вашите омилени филмови се "матрикс", "Господ на прстените", "Терминатор" и "Трансформатори". Куќите често звучат модерна музика - поп рок и транс. На книгите на манификација не е толку време - во приоритетна креативност Том Кленси. Во прилог на скии, тој е љубител на трчање, ракомет, бадминтон и велосипедизам.

Морис Манифи сега

На натпреварот "Тур де ски", одржана од 1 до 10 јануари 2021 година, францускиот скијач во целокупната конкуренција го освои второто место. Најмногу емоционално не е само за него, туку и за сите учесници на турнирот, последното искачување на планината беше. Во едно интервју, сребрениот медал признава: во последните километри дури и не размислувал за пиедесталот.

Тој се искачи на третиот - Денис Тов се покажа дека е напред, а пред крајниот Французин го надмина уште еден руски - Александар Болов. Роден Салан дури и не се обиде да дојде прво, контролирајќи само за заостанување од лидерите.

На крајот на трката спортисти им честитаат едни со други. Отстранување, кога ја преминале линијата, не можеше да се спротивстави на солзите. "Тур де ски" од 2021 година стана историска за тимот на Франција. И во биографијата на шампионот, оваа фаза во кариерата станала споредлива со олимпискиот медал.

Сега Морис, кој е во добра физичка форма (со висина од 185 см, тежината е 76 кг), става нова цел - да го демонстрира најдобриот резултат на Олимписките игри во 2022 година. Тој ќе учествува на меѓународна конкуренција и, се разбира, се надева дека ќе донесе трофеј дома.