біографія
Твори Олександра Каневського вже понад півстоліття радують російськомовних читачів. При уявній простоті складу і невигадливості сюжетів, оповідання та повісті літератора змушують плакати від сміху і сміятися крізь сльози.Дитинство і юність
Майбутній письменник з'явився на світло пізньою весною 1933 року в Києві, в який через рік після народження Олександра перенесли столицю України. Через 6 років в сім'ї народився ще один син - Леонід Канівський, в 1984 році удостоєний звання заслуженого артиста РРФСР. Зараз він відомий на пострадянському просторі в якості ведучого документального циклу «Слідство вели ...» на каналі НТВ. Судячи з фото, брати дуже схожі, але у Олександра Семеновича немає таких пишних вусів, як у молодшого родича.
Дід Саші і Льоні по батьківській лінії служив головним садівником в маєтку графа Давидова в Кам'янці на Черкащині (регіоні України, зараз що називається Черкаська область). Батько братів працював технологом-харчовиків і згодом дослужився до посади заступника директора заводу, переробного фрукти.
Однак у Олександра і Леоніда удосталь є творчі гени. Кузен батька Анатолій був відомим в Києві актором, а мати Сашка і Льоні на момент знайомства з Семеном Канівським вчилася в консерваторії по класу фортепіано. У романі «Смійся, Паяц» Олександр Семенович розповідає біографію жінки, заради любові відмовилася від кар'єри піаністки.
У порівнянні з сусідами по комунальній квартирі Канівські жили заможно - у сім'ї були 2 кімнати і власний крихітний туалет. Індивідуальний унітаз малолітній Саша оспівав в перших віршах.
Втім, приводом для натхнення юного поета ставали все перипетії комунального побуту - будь то викрадення кішкою сусідської котлети або пошук калош. Семен Канівський швидко зрозумів, що з старшого сина, «ковтати» по 3 книги в день, технаря не піде, і надії на продовження династії харчовиків пов'язував з Леонідом, в дитинстві любив щільно перекусити.
Сім'я жила весело і відкрито, влаштовувала гучні гулянки, на які йшла майже вся зарплата батька. До Семену часто приїжджали друзі з Кавказу, де він працював в молодості. Веселощі Саша Канівський поширював і на школи, в яких навчався, - підліток любив розігрувати однокласників і викладачів. Проте на додаток до атестата зрілості Олександр отримав золоту медаль.
Однак ні нагорода за відмінне навчання, ні рекомендації від 2 газет, в яких публікувався юнак, не допомогли Канівському надійти на журфак Київського університету. В СРСР в 1950 році боролися з «безрідними космополітами», і в українській столиці процвітав антисемітизм.
Коли документи Олександра не прийняли ні на філологічному, ні на юридичному факультеті, хлопець за підтримки одного пішов за поясненнями до проректору. Діалог завершився скандалом. Канівський жбурнув в університетського начальника мармурову попільничку. Товариш встиг перехопити Сашину руку, і предмет тільки подряпав вухо проректора, що врятувало норовливого абітурієнта від в'язниці.
Тим часом мати віднесла документи Олександра в автодорожній інститут, і Канівський став вчитися на дорожньо-будівельному факультеті. Всі роки в інституті Саша редагував стінгазету «Оса», а при розподілі попросив комісію послати його в місто з подвійною назвою. Вузівські начальники відправили випускника в казахстанську Кзил-Орду, з 1997 року що називається Кизилорда.
У Казахстані антисемітизму не було. Канівський осів в Алма-Аті, де не тільки спроектував міст, а й став автором естрадної вистави «Алма-атинські яблучка». Коли Олександр написав для казахського ЦК ВЛКСМ ревю «Ми з цілини», інженера-автодорожника звільнили від відпрацювання за розподілом, і письменник-початківець повернувся до Києва.
Особисте життя
З майбутньою дружиною Олександр познайомився на вечірці у друзів. Канівський 3 роки доглядав за Майєю, але зробити пропозицію зважився тільки тоді, коли дівчина зібралася виходити заміж за його приятеля Анатолія.
![Олександр Каневський та його дружина Майя Олександр Каневський та його дружина Майя](/userfiles/126/4055_1.webp)
Дружина стала для письменника музою і кращим другом, подарувала Олександру Семеновичу двох дітей - сина Михайла і доньку Марію. Літератор овдовів через 10 років після репатріації в Ізраїль.
творчість
Перші твори Канівський писав для естради. Театри жили на кошти, що виділяються міністерством культури, і в них лютувала цензура. Естрада існувала з продажів квитків і безпосередньо залежала від кількості відвідувань. Ідеологічний контроль там був слабшим. Ще однією нішею для творчості були твори для дітей.Співавтором Канівського став Роберт Віккерс. На початку 60-х років до творчого тандему звернулися за текстами Юхим Березін ( «Штепсель») і Юрій Тимошенко ( «Тарапунька»), що входили поряд з Аркадієм Райкіним і подружнім дуетом Марії Миронової та Олександром Менакер в еліту радянської естради. На дочки Березина Ганні Юхимівні в 1975 році одружився молодший брат Леонід Каневський.
Олександр і Роберт, крім естрадних реприз і дитячих п'єс, разом написали сценарій до фільму 1963 року «Сорок хвилин до світанку». Однак початківців кіносценаристів міністерство оборони розкритикувало, а до картини приклеївся ярлик «єврейський пацифізм». У подальшій фільмографії Олександра Семеновича переважають мультфільми.
Канівський публікувався в «Литературной газете», «Крокодила» та «Тижні», створював сценарії найпопулярніших радянських гумористичних телепередач: «Вокруг смеха» і «Кабачок" 13 стільців "». З падінням залізної завіси Олександр Семенович репатріювався в Ізраїль, де створив журнали «Балаган» і «Балагаша». З 2005 по 2009 рік гуморист керував тель-авівським театром комедії «Какаду».
Олександр Каневський зараз
У травні 2019 року розповідь Канівського «Я і моя зграя» пролунав у фіналі Всеукраїнського конкурсу юних читців «Жива класика», що відбувся в «Артеку». Твір російського ізраїльтянина вибрав для виступу школяр з Республіки Комі Георгій Антонов. У 2019 російське видавництво «Ексмо» випустило збірку сценаріїв Канівського «Кіна не буде».
У березні 2020 року Олександра Семенович дав інтерв'ю порталу Pravda.ru, в якому розповів про завершення нової повісті «... а біс в ребро!» і намір приїхати в Москву з презентацією книги. Візиту письменника в Російську столицю завадила пандемія коронавирусной інфекції, а твір зараз можна прочитати в електронному вигляді.
Повість Канівського розповідає про любов ізраїльтян, у яких є не тільки діти, але й онуки. Однак вік не заважає романтичним змін в особистому житті героїв. Познайомилися Марк і Світлана в самому неромантично місці - біля входу в громадський туалет. Чоловік був з онукою Ідочкой, жінка - з онуком Додіком. Марк і Світлана допомогли малюкам відвідати туалети, відповідні їх гендеру, а потім обмінялися номерами телефонів.
За порадою друзів брат Леоніда Каневського розширив повість спогадами про репатріацію і роздумами про життя на Близькому Сході. У підсумку головним героєм твору став Ізраїль.
Бібліографія
- 1974 - «Жартома і всерйоз»
- 1975 - «Як стати улюбленим»
- 1979 - «Випадкова зустріч»
- 1980 - «Принциповий розмова»
- 1990 - «Міста і люди»
- 2006 - «Смійся, Паяц»
- 2010 - «Ті, що йдуть на сміх»
- 2010 - «Кривава Мері»
- 2011 - «Мої естради»
- 2012 - «Прокльони за контрактом»
- 2013 - «Повне зібрання вражень»
- 2015 - «Два старих мурашки»
- 2016 - «Олена прекрасна»
- 2016 - «Людина з того сміху»
- 2017 - «Два кроки до аншлагу»
- 2017 - «Веселий вінегрет»
- 2019 - «Кіна не буде»
- 2020 року - «... а біс в ребро!»