біографія
ONUKA - український гурт, творчість якої грунтується на змішуванні народних інструментів та електронної обробки. Незвичайним звучанням колектив підкорив не тільки співвітчизників, а й Європу: кліп на пісню Vidlik, присвячений аварії на Чорнобильській АЕС, увійшов до шорт-лист кінофестивалю фешн-роликів в Берліні.Історія створення і склад
Ідейним натхненником, автором більшості текстів і музики, способу подачі групи ONUKA на сцені є Наталія Олександрівна Жижченко, відома в творчих колах як Ната Жижченко.
![Ната Жижченко Ната Жижченко](/userfiles/126/21125_1.webp)
Дівчина народилася в сім'ї музикантів. Її дідусь, майстер народних інструментів Олександр Микитович Шлёнчік першим взявся за музичну освіту внучки. Завдяки йому в 4 роки дівчинка вже грала на сопілці. Бабуся - співачка і бандуристка, мати і дядько - піаністи. Тільки батько, ліквідатор наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, не відзначився творчими навичками.
![Марія Сорокіна Марія Сорокіна](/userfiles/126/21125_2.webp)
Біографія Наталії Жижченко в музичному плані складалася успішно. 11 років вона співала в тріо Tomato Jaws, створеному по ідеї її брата Олександра. Незважаючи на зростаючу популярність колективу, в 2013 році дівчина вирішила покинути проект і зайнятися сольною творчістю. У цей період почалася історія створення ONUKA.
![Дарина Серт Дарина Серт](/userfiles/126/21125_3.webp)
Назва групи ( «Онука» - укр. «Внучка») - це данина пам'яті Олександру Шлёнчіку, спосіб Нати сказати спасибі за музичне виховання. Колектив відроджує старі традиції, а в звучанні використовуються класичні народні інструменти бандура, сопілка і інші.
Група має два варіанти складу. У класичному солістка Ната грає на духових інструментах (сопілці, окарині), обробляє звучання на омнікорде, Марія Сорокіна відповідає за ударні, а бек-вокалістка Дарина Серт володіє клавішними.
![Євген Йовенко Євген Йовенко](/userfiles/126/21125_4.webp)
На концертах ONUKA частіше виступає в розширеному складі, в який входять 11 музикантів. Вони відповідають за «народність», грають на бандурі, телинка, цимбалах, варгане, тромбоні, трембіті, козацької трубі і валторні. На деяких виступах до дівчат приєднується тільки Євген Йовенко (тромбон, валторна, бандура, бугай, телинка).
музика
Look - перша пісня, створена ONUKA в жовтні 2013 року. У тому ж році лідер української електронік-рок-групи The Maneken Євген Філатов, хороший знайомий Нати Жижченко, допоміг дівчатам зняти дебютний кліп. Лише до середини 2014 року ONUKA вперше опинилися на сцені як «розігрів» перед The Maneken.
У жовтні 2014 року група виклала в Інтернет дебютний альбом ONUKA. До нього увійшли 10 треків, в тому числі вже відомі українським слухачам Look, Around Me, When I Met U, Time.
Збірник обійшов «Океан Ельзи» за кількістю скачувань з iTunes в рідній країні виконавиць. Також ніжний вокал і музику в стилі електро-фолк оцінили в Японії. Ната Жижченко припустила, що популярність за кордоном пояснюється співзвучністю назви групи з однієї з станцій японського метрополітену.
![Євген Філатов і Ната Жижченко Євген Філатов і Ната Жижченко](/userfiles/126/21125_5.webp)
У роботі над альбомом Нату Жижченко підтримував Євген Філатов. Тексти англійською та українською мовами створені дівчиною, а лідер The Maneken виступив композитором і саундпродюсером, він же грав на ударних, бас-гітарі та клавішних.
Змішання в альбомі двох мов було навмисним, щоб не тільки Україна згадала звучання рідних народних інструментів, а й європейці познайомилися з самобутньою культурою цієї країни. Український хостинг Cultprostir назвав ONUKA проривом 2014 року, а однойменного альбому присвоїв звання кращого.
![Група «ONUKA» Група «ONUKA»](/userfiles/126/21125_6.webp)
Нату Жижченко, дочка ліквідатора Чорнобильської катастрофи, з дитинства цікавили причини і наслідки цієї аварії. Дипломна робота вокалістки була присвячена впливу вибуху на природу Полісся. У міні-альбомі Vidlik, випущеному в 2016 році на однойменному лейблі, дівчина знову повернулася до улюбленої тематики.
До збірки увійшли 5 композицій. У треку «19 86» використані записи переговорів пожежних в день аварії, але найвідомішою стала пісня Vidlik (укр. «Відлік»). До речі, саме це слово вигравірувано на внутрішній стороні обручок Нати Жижченко і Євгенія Філатова.
Слова, які повторюються під електронну ритмічну музику, метафорично означають відлік до початку світової катастрофи:
«Я ... дихати ... хотіти.Я ... припиняти ... розмова.
Я ... натискати ... відлік.
Тільки ... майбутнє ... готовий ».
Кліп на цю пісню показує людину, оточеного наслідками найбільшої за всю історію атомної енергетики аварії. У 2018 році кліп увійшов до шорт-лист Berlin Fashion Film Festival в 4 номінаціях - «Кращий новий артист», «Краще музичне відео», «Художник-постановник» і «Стайлінг». У зйомках використані більш 20 образів, десятки спеціально створених арт-об'єктів. Режисером виступила Ганна БУРЯЧКОВА.
У 2017 році конкурс пісні «Євробачення» проходив в Києві. Перед оголошенням переможців ONUKA спільно з оркестром народних інструментів Наона представила глядачам мікст зі своїх треків. Гості з інших країн відзначили, що група виступила в рази краще конкурсантів від України O.Torvald.
Другий студійний альбом Mozaїка вийшов у світ в березні 2018 року. Назва Ната Жижченко пояснює так: життя кожної людини, подібно до мозаїки, складається зі спогадів, переживань, збігів. Наприклад, пазл вокалістки складають історії про улюблених людей і виконавців, які її надихають, а також світові катастрофи і війни.
На створення треку Vsesvit Жижченко надихнула випадково знайдена запис переговорів двох космонавтів під час польоту. Один з них сказав:
«Ми живемо, поки працюємо. Ми живемо, поки літаємо ».Тому пісня розповідає про внутрішню свободу, подоланні труднощів і проблем, які тиснуть на людину.
«Нескінченність не в порожнечі, що під ногами, а там - на небесах. Ми живі, поки можемо літати », - так представила трек Ната.Пісня STRUM присвячена бабусі Жижченко, «Хто» - саундпродюсер ONUKA Євгену Філатову. Arka написана під час тижневої практики солістки на Чорнобильській АЕС: дівчина стала свідком установки купола над тим, що вибухнув енергоблоком.
Найбільш проблемним в рамках альбому став трек Guns Do Not Shoot, який стверджує, що стріляє не зброя, а людина. На обкладинці синглу, крім звичних видів зброї - каменів, палиць, гвинтівок і гранат, зображені завуальовані символи: атом, алкоголь, сигарети, Інтернет.
![Ната Жижченко (група «ONUKA») в 2019 році Ната Жижченко (група «ONUKA») в 2019 році](/userfiles/126/21125_7.webp)
У вересні 2018 року ONUKA у співпраці з Аланом Бадоєвим випустила кліп на пісню STRUM. У ньому піднімається екологічна проблема забруднення навколишнього середовища. Кошти, отримані від показу відео на Youtube, виконавиці планують перерахувати організації «Україна без сміття».
Альбом Mozaїка номінований на українську музичну премію YUNA-2019 в номінації «Кращий альбом».
ONUKA зараз
В кінці 2018 року ONUKA записала трек «Хащі» (укр. «Зарості»). Ймовірно, він увійде в наступний, третій альбом, але інформації про те, чи йде зараз робота над його випуском, немає.Однак під підсумковим за рік фото в «Інстаграме» Ната Жижченко написала:
«Спасибі за цікаву подорож довжиною в рік. Продовжимо разом вже зовсім скоро ».Дискографія
- 2014 року - Look
- 2014 року - ONUKA
- 2016 - Vidlik
- 2018 - Mozaїка
кліпи
- 2013 - Look
- 2015 - City
- 2015 - Time
- 2015 - Misto
- 2016 - Vidlik
- 2018 - STRUM