біографія
Пісні цього музиканта і виконавця, якого ще називають «молдавським Челентано», люблять люди по всьому світу ось вже багато років. Отримавши всесоюзну популярність завдяки хітам російською мовою, цей молдавський співак з оксамитовим тембром голосу і привабливою зовнішністю вразив жіночу половину населення багатьох країн в саме серце.
![Співак Іон Суручану Співак Іон Суручану](/userfiles/126/17953_1.webp)
Сорок років по тому Іон Суручану продовжує радувати шанувальників своєю творчістю, гастролювати, зніматися в музичних програмах та дякувати долі за сильну народну любов.
Дитинство і юність
Народився майбутній знаменитий артист в 1949 році. Юний Іон почав будувати кар'єру, виступаючи в музичних ансамблях. В молодості Суручану отримав профільну музичну освіту - в училище навчався майстерності гри на клавішних і духових інструментах. Став виступати сольно, і до 80-х років знайшов національну популярність.
![Іон Суручану в молодості Іон Суручану в молодості](/userfiles/126/17953_2.webp)
Іон вводить в репертуар пісні російською мовою, що дає йому можливість розширити аудиторію і закохати в себе шанувальників з усього Союзу. Він гастролює країнами, знімається в передачах на телебаченні і виступає на радіо.
В середині 1990-х років Іон захопився політикою Молдавії, деякий час був депутатом місцевого вищого законодавчого органу влади. Артист представляв в парламенті Аграрно-демократичну партію, а також займав пост заступника голови комісії з питань культури, науки, освіти та ЗМІ. Як пізніше визнавав співак, це була чужа для нього сфера, а тому нічого продуктивного з його діяльності в цьому середовищі не вийшло.
музика
Кращі пісні молдавського співака стали улюблені на всій території СРСР. Дебютна платівка артиста «Перше кохання» вийшла на фірмі грамзапису «Мелодія» в 1976 році. На Центральне Телебачення молдаванин потрапив в 1984 році з волі випадку. У програму «З піснею по життю» знадобилися телеведучі, які самі вміли б співати. Була підібрана інтернаціональна команда телеведучих, в яку, крім Іона Суручану, увійшли Ксенія Георгіаді, Микола Гнатюк і Яак Йоала.
До цього Суручану на естраді відпрацював вже 15 років, спочатку в складі національного ВІА «Норок», потім - музичного колективу «Букурія», де був солістом. Але саме 80-ті роки стали періодом розквіту у творчій біографії співака. У 1985 році Суручану удостоївся звання Заслуженого артиста Молдавської РСР, а через п'ять років - Народного артиста.
На концертах «Пісня року» і «Блакитний вогник» він виконував хіти «Даруйте жінкам квіти», «Листопад», «Кущ горобини», «Олена». Суручану випускає альбоми з піснями, виконаними на молдавському і російською мовами. Його фото прикрашають кілька авторських вінілових платівок із записами музичних творів, які полюбили мільйони шанувальників.
У 1986 році співак стає солістом групи «Реал». В цьому ж році порадував шанувальників новим альбомом «Одну тільки пісню співаю», а через рік пішов випуск сольної платівки «Велике сонце». В місяць Суручану давав по 60 концертів і кожен раз збирав повні зали. На виступах артист співав без фонограми. Ставка, призначена Міністерством культури СРСР, становила 51 рубль. Такий заробіток дозволив придбати артисту автомобіль «Волга».
![Співак Іон Суручану Співак Іон Суручану](/userfiles/126/17953_3.webp)
Суручану брав участь в зйомках музичних кінофільмів, в одному з яких пару йому склала знаменита молдавська співачка Софія Ротару. Разом вони записали ряд мелодійних дуетів. Ще один знаменитий дует співака був записаний разом з виконавицею на ім'я Марія Кодряну.
На початку 2000-х років артист продовжив випуск альбомів на CD. У дискографію Іона Суручану додалися ще три збірки: «Ninge floarea de tei», «20 років потому: Пісні Яна Райбурга співає Іон Суручану» і «Roze, roze». Пізніше на пісню «Незабудка», яка стала популярною ще в роки існування СРСР, був створений кліп. Відео з'явилося і на музичну композицію «Що з тобою?».
Суручану став учасником благодійного концерту в Кишиневі в 2015 році, в якому разом з ним виступили інші зірки молдавської естради, наприклад, Ольга ЧЕЛАКУ.
Іон з'являється і на російському телебаченні - співак приїжджав зніматися в авторській програмі Андрія Малахова «Сьогодні ввечері» на «Первом канале», що розповідає про найяскравіших артистів Радянського Союзу. Тоді в студії Останкіно зібралися Анне Вескі, Нані Брегвадзе, Яак Йоала, брати Гусман, Полад Бюльбюль-огли, ВІА «Вераси», Сергій Бєліков. Пізніше, після смерті Яака Йоал, Андрій Малахов запросив Іона Суручану для участі в пам'ятній передачі «Пусть говорят», але молдавський співак так переживав догляд товариша, що сам відчув себе погано, тому не приїхав до Москви.
Також він заспівав дуетом з російською співачкою на ім'я Роксана - разом талановиті артисти виконали ліричну пісню про найніжніших почуттях між двома закоханими людьми.
Особисте життя
Іон Суручану, до розчарування численних прихильниць, щасливо одружений ось уже 40 років. У нього чудова сім'я - приваблива дружина Надія, слухняні діти, в сім'ях яких вже підростають двоє онуків - хлопчик Крістіан і дівчинка Іонела. На жаль Іона, спочатку пару оточували безглузді чутки про нещасний шлюб і шкідливі звички обраниці співака. Але це неправда - сімейний союз коханих залишається міцним через багато років. Але про особисте життя співак вважає за краще не поширюватися, так як береже спокій близьких.
![Співак Іон Суручану з прихильницями Співак Іон Суручану з прихильницями](/userfiles/126/17953_4.webp)
У Суручану є хобі - він серйозно захоплюється виноробством. Так як самостійно створювати вино він не вміє, точніше результати його старань не є задовільними, Суручану воліє колекціонувати рідкісні винні напої. Він з радістю показує гостям вдома колекцію, яка знаходиться в винному погребі. Любов він проявляє до вин місцевого виробництва.
У вільний час Іон грає в футбол. До матчів артист готується з усією відповідальністю, відвідує тренування. В команду входять молдавські артисти. Іон Суручану не веде офіційний сайт, група у «ВКонтакте», присвячена творчості артиста, зараз не оновлюється.
Іон Суручану зараз
У березні 2018 року Іон Суручану став лауреатом української премії «Людина року - 2017» в міжнародній номінації «За зміцнення культурних контактів і духовне зближення народів». Церемонія нагородження проходила на сцені Національної опери України.
![Іон Суручану - біографія, фото, особисте життя, новини, пісні 2021 17953_5](/userfiles/126/17953_5.webp)
Іон Суручану стежить за міжнародними подіями в сфері музики, зокрема співак залишився задоволений виступом молдовської групи Do Re Dos на «Євробаченні-2018». Команда Молдови з піснею Філіпа Кіркорова вийшла в фінал міжнародного конкурсу, але, на думку Іона Суручану, була засуджу професійним журі від Румунії через заздрість. Сусіди молдаван присудили всього сім балів, які і не дали музичний гурт піднятися вище 10 місця.
Дискографія
- 1976 - «Перше кохання»
- 1986 - «Одну тільки пісню співаю»
- 1987 - «Велике сонце»
- 2002 - «Ninge floarea de tei»
- 2003 - «20 років потому: Пісні Яна Райбурга співає Іон Суручану»
- 2004 - «Roze, roze»