Tamara Voronin - Biografia, Lajme, Jeta personale, Biatlon, Kupa Botërore, Foto, "Instagram" 2021

Biografi

Tamara Voronin nga mosha e re u përdor me vështirësi, sepse ajo zgjodhi një sport për veten e tyre, në të cilin nuk ka vend të dobësisë. Falë këmbënguljes dhe qëllimit, vajza ishte në gjendje të arrinte lartësitë në biatlon dhe të pushtonte zemrat e audiencës.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Tamara Igorevna Voronina ka lindur më 8 korrik 1985 në qytetin rus të Kamensk-Uralskit. Vajza nga një moshë e hershme ishte e interesuar në sport: ai luajti basketboll, Taekwondo ishte i angazhuar, por nuk u arrestua për një kohë të gjatë në qarqe. Tashmë në klasën e 5-të, vëllimet e biçarkave kanë zbuluar në vëllim. Duke mësuar se seksioni u ndoq nga shokët e klasës, nxënësit vendosi të provonte dorën e tij dhe së shpejti filloi të punonte nën drejtimin e Vasily Chezov.

Për t'u bërë një kampion, Voronina duhej të kalonte nëpër trajnimin e skive, të mësojë se si të xhironte. Pas klasës së 9-të, ajo mori një vendim të vështirë për të larguar nga qyteti amtare për të studiuar në Shkollën e Jekaterinburgut të Rezervës Olimpike Nr. 1. Licenca me të dashurit ishte e vështirë, por vajza vazhdoi të vizitonte prindërit dhe trajnerin e parë dhe në Seksioni Biathlon, ishte në gjendje të fitonte miq besnikë që ndanë interesin e saj në sport.

Ashtu si atletët e tjerë, Tamara po mendon të marrë punë stërvitje pas përfundimit të karrierës konkurruese. Ajo fitoi arsimim lidhur me sportin. Vajza hyri në Universitetin Shtetëror të Universitetit të Uralit të Kulturës Fizike në specialitetin "Shërbimi në industrinë e sportit".

Jeta personale

Në një intervistë, biatlonisti sillet modeste dhe rrallë flet për një jetë personale. Ajo ka një të ri i cili është gjithashtu i angazhuar në sport. Pa pagesë Celebrity kohë shpenzon me miqtë, i pëlqen të shikojnë garat e përziera të arteve marciale.

Biatlon

Aktivitetet konkurruese të kampionit të ardhshëm filluan me pjesëmarrjen në Festivalin Olimpik Rinor Evropian, i cili u mbajt në vitin 2013. Nuk ishte e mundur të arrihej rezultate të larta për vajzën: ajo u rendit e 39 në sprint dhe 16 në garën individuale, por ishte në gjendje të provonte veten mirë dhe të mbante mend audiencën.

Një vit më vonë, fitorja e parë e rëndësishme ndodhi në biografinë e atletit. Së bashku me përfaqësuesit e tjerë të ekipit kombëtar rus, Lilia Davletoshina dhe Maria Ivanova, ajo ishte në gjendje të fitonte vendin e dytë në fazën e rele të kampionatit të vogël. Rezultati personal ishte më poshtë - vendin e 34-të në garën e persekutimit dhe sprintit, 13 në racën individuale.

Sezoni i ardhshëm i Tom filloi me fitoret. Ajo tregoi veten gjatë një race individuale në rollers mbajtur gjatë kampionatit të verës të Rusisë në Izhevsk. Sipas rezultateve të koordinimit të Voronit, doli të jetë në vijën e lartë të tabelës së turneut. Jo më pak mbresëlënëse ishte paraqitja e saj në garën e dimrit të persekutimit në Saransk, ku ajo përsëri fitoi fitoren. Më vonë, vajza fitoi fillimin në masë.

Arritjet lejuan që atleti të hynte në listën e biçarkave që shkuan në Kampionatin e Junior të Evropës në Pokhloch. Por udhëtimi nuk i plotësonte pritjet, si Kupa e Botës në Cheee Gradishte, sepse Tamara kurrë nuk arriti të rritet në renditjen mbi pozicionin e 15-të.

Biatletat e vogla të karrierës përfunduan në dimër në Universiade, e cila u mbajt në qytetin Kazakistan të Almaty. Konkurse të përfshira kalojnë, fillimin në masë dhe një garë individuale, në të cilën vajza arriti të hyjë në Top 15 Tabela përfundimtare. Vetëm gjatë sprintit doli të ishte në vendin e 16-të.

Menjëherë pas tranzicionit në sportin e rritur Voronin morën vendin e dytë në garën individuale në kampionatin rus. Me kalimin e kohës, u bë e qartë se ana e ashpër e Biathlete është saktësia e kësaj, për hir të kësaj, ajo gjithashtu vendosi për një operacion për të përmirësuar vizionin. Por në shpejtësi, vajza është inferiore, e cila ndonjëherë po humbet garat.

2018 lëshuar për Voronina të favorshme. Ajo fitoi medaljen e bronzit të filxhit të IBU në Khanty-Mansiysk, dhe pastaj mori pjesë në Kupën e Rusisë, ku mori vendet e para në fillimin dhe sprintin në masë. Një vit më vonë, vajza ishte me fat për të hyrë në ekipin kombëtar rus që mori pjesë në Kupën e Botës.

Faza e parë e konkurrencës, e cila u mbajt në Ostersund Swiss, ishte i suksesshëm për vajzën. Për herë të parë në karrierën e tij, ajo ra në 15 konkurrencë të lartë në një shkallë të gjerë, duke qenë në vijën e 14-të pas garës individuale. Por pastaj Fortuna u largua nga atleti, dhe ajo nuk i plotësonte kriteret e përzgjedhjes të nevojshme për të marrë pjesë në fazën janar të konkursit, i cili u mbajt tashmë në vitin 2020.

Në vend të kësaj, Tamara shkoi në kupën ruse nga perspektiva për të hyrë në filxhanin e IBU. Por ajo nuk arriti të mblidhej me forcat, sipas rezultateve të konkurrencës, pushkën e Izhevsk, Voronina, ishte në vijën e 11-të.

Tamara Voronina tani

Tani Tamara vazhdon të ndërtojë një karrierë sportive, duke kërkuar tifozët me arritje të reja. Në sezonin 2020/2021, Voronina rishfaqet përbërjen e ekipit kombëtar rus dhe shkoi në Kupën e Botës, e cila filloi në nëntor 2020 në Finlandisht Conteolachti.

Vajza preferon një mënyrë jetese të mbyllur: nuk publikon një foto në një rroba banje, përditëson rrallë faqen në "Instagram" dhe nuk udhëheq një blog në Twitter. Voronina përpiqet të mbetet në gjendje të mirë dhe me një lartësi prej 169 cm peshon 59 kg.