Anastasia Sevastova - Foto, biografi, lojtar tenisi, lajme, jetë personale, "Instagram" 2021

Biografi

Lojtar i tenisit letonez Anastasia Sevastova, e cila shkon në gjykatat që nga viti 2006, për një karrierë të gjatë profesionale ka qenë gjithmonë një luftëtar i vërtetë. Përkundër problemeve kongjenitale me këmbët, ajo fitoi një numër turne të WTA dhe shkoi në playoffs disa herë, por derisa ai fitoi një përkrenare të madhe.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Anastasia Sevastova është një qytetar i Letonisë, i cili ka lindur në vitin 1990. Në moshën 6 vjeç, duke ardhur në tenis, e donte seriozisht këtë lojë emocionuese.

Familja mbështeti fuqimisht atletin, që nga lindja e një tendosjeje të qëndrueshme, kështu që nga fëmijëria ajo bleu këpucë të veçanta për ta bërë më të lehtë për të shkuar në gjykatë.

Me pjesëmarrjen e gjyshes - ish-lojtarët e basketbollit, si dhe nëna - mësuese e anglishtes së kombinuar me studimin, duke ëndërruar të rriten dhe të arrijnë në turneun e WTA.

Jeta personale

Në një intervistë, Nastya tha se ishte një njeri i mbyllur, kështu që ngjarjet e jetës së saj personale mbetën në hije. Tani ajo takohet me Ronald Schmidt, i cili u bë trajneri i saj i ri, dhe para garave profesionale dhe Kupës së Fondacionit për ekipin kombëtar austriak.

Tenis

Konkurse të para në biografinë profesionale të Nastya ra për 2005, kur ajo foli në një prombet në shoqërinë e vajzave që nuk përfshiheshin në krye. Pastaj një atlet shumë i ri letonez bëri debutimin e tij në një turne të rregullt, duke vënë qëllimin për t'u kualifikuar në një përkrenare të madhe. Por në sezonin e fillimit nuk funksionoi, dhe vajza ishte e mërzitur për shkak të problemeve që dalin.

Me rekomandimin e trajnerëve dhe asistentëve, Sevastov filloi të punojë në formë dhe në vitin e ardhshëm të lojës me një lartësi prej 169 cm peshonte 65 kg. Ajo u angazhua me kokëfortësi në palestër, në vend që të shtrihej në plazh në një rroba banje, dhe ndryshe nga shumë të dashurat dhe kolegët rrallë paraqiti fotot dhe videot në "Instagram".

Kjo solli rezultatet e pritura dhe titullin e parë në vitin 2006 në një 10 mijë mijë të njohur në Gjermanisht Bad Zaulgaau. Në sezonet e mëposhtme më të suksesshme, Anastasia mori rivalët nga Top-200, duke ripërtërij në Antalya Virginieri Priche. Dhe pastaj ajo luftoi me një lojtar tenisi nga qindra në ndeshjen e debutimit të turneut WTA, me besim duke fituar Anastasia Yakimov në kupën profesionale ndërkombëtare në Stamboll.

Në fillim të verës së vitit 2008, Sevastova mori pjesë në një përkrenare të madhe, por, sa më shumë, me përpjekjen e parë, ajo nuk mund të pushtonte Wimbledon. Prandaj, 12 muaj pas fitores në Johanesburg, vajza filloi gjithçka në fillim dhe me sukses të kualifikuar në Roland Garros. Në raundin e parë, lojtari i tenisit letonez humbi një rivale të re nga Hungaria, por garat e mëposhtme nuk e humbën shansin e tij. Duke e kthyer një bar profesional më të lartë, Nastya në turne në Kinë u përball me spanjisht të famshëm me emrin Anabel Medina Harriez.

Vendosja në vendin e 79-të të një vlerësimi të vetëm të lojtarëve të tenisit të grave, atleti luajti një numër gjysmëfinalesh dhe fitoi fitoren në kampionatin e hapur të Estorilit, i cili ishte pjesë e garave ATP 250. Dhe në vitin 2010 ajo habiti audiencën australiane Hapur dhe në sajë të aftësive arriti raundin e 4-të, ndër të tjera, unë mundi Janina Vikamireer.

Në vitin 2012, vajza rrallë u shfaq në turne, të angazhuar në restaurimin e shëndetit dhe trajtimin e sëmundjes së përkeqësuar të sëmundjes. Pastaj ajo vendosi të largohej nga tenisi, njoftoi këtë pas kampionatit të hapur Pattaya dhe hyri në Universitetin e Turizmit për të mësuar menaxhimin dhe marketingun.

Dy vjet më vonë, atleti kuptoi se ajo mungon konkurrenca dhe udhëtimet ndërkombëtare dhe mori një numër përpjekjesh të vështira për të marrë një raketë dhe për t'u kthyer në gjykatë. Suksesi erdhi në 10 mijë në Egjipt, ku Sevastov fitoi një fitore të sigurt, dhe pastaj mori pjesë në dy finale, duke i dhënë rrugë Caroline Garcia dhe Simone Halep.

Në US Open 2016, Nastya mundi Gabrij Morgus dhe për herë të parë në karrierën e tij goditi përkrenare të madhe në çerekfinal. Pavarësisht nga humbja nga Carolina Wozniaki, vajza ndjeu valën e forcës dhe besimit dhe në fillim të fillimit të mëposhtëm në tenis renditur numër 32.

Në 2017-2018 Sevastova demonstroi talent në Madrid dhe në Kampionatin e Hapur të Amerikës përsëri hyri në playoffs. Pas fitoreve mbi Dominikën, Tsibulkova, Naomi Osaka dhe në Anegovich të poshtme, ajo e la problemin prapa shpinës së tij dhe hyri në një sezon të ri pa frikë.

Anastasia Sevastova tani

Në vitin 2019, Sevastova foli mirë në Kampionatin e Australisë, dhe më pas arriti në finalet 1/4 në garat gjermane Porsche Tenis Grand Prix. Në Kupën e Kremlinit, pasi humbi në Pekin Elina Svitolina, kishte një fitore mbi Alexandra Sasanovich, dhe pastaj fëmijët e saj të rinj francezë Kristine u rrëzua nga turneu.