Yulia Puttseva - Foto, biografi, jeta personale, Lajme, Tenis 2021

Biografi

Lojtari i tenisit Julia Puttseva, i cili më parë kishte imagjinuar Rusinë në konkurse, tani qëndron për Kazakistanin. Vajza tregon rezultate të shkëlqyera në sport dhe çdo vit sjell vendin e tyre gjithnjë e më shumë çmime prestigjioze. Brenda shprehjeve dhe emocionalitetit të tepruar shpesh ndërhyjnë me të në gjykatë, por atleti po punon shumë për veten e tij, çdo herë analizon lojërat e kaluara dhe nuk ndalon përmirësimin e teknikës.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Julia ka lindur në kryeqytetin rus në dimrin e vitit 1995. Përveç asaj, një fëmijë tjetër u ngrit në familje. Vëlla Ilya është gjithashtu i angazhuar në sport - duke luajtur hokej me një rondele. Workouts e parë tenisi u zhvilluan në vajzën në Moskë "Spartak".

Trajnerët panë një potencial të mirë të Puttseva, dhe për këtë arsye më shumë se një herë u përpoqën ta promovonin atë në garat prestigjioze. Megjithatë, për shkak të mungesës së financimit të federatës së tenisit të Rusisë, ajo vendosi të fillojë të luajë për Kazakistanin.

Jeta personale

Për jetën personale të Julia nuk dihet si prania e një burri vajzë apo të riu. Putintseva udhëheq një fshat në "Instagram", ku rregullisht publikon foton kryesisht me lojëra dhe trajnime. Gjithashtu në profilin e lojtarëve të tenisit ka fotografi nga pjesa tjetër, në të cilën ajo sunbathing në plazh ose vetëm shëtitje nëpër vende të bukura. Profesioni i një atleti detyron të ndjekë formën fizike, dhe në këtë drejtim, nuk ngrihet në Julia, me rritje 163 cm dhe peshon 59 kg, duket e hollë dhe e shtrënguar.

Tenis

Sukseset e para të rëndësishme u shfaqën në biografitë e Putinseva në vitin 2009, kur ajo u bë fituesi i lesave të hapura si turne në një shkarkesë të vetme. Në vitin 2011, atleti përsëri fitoi fitoren në kampionatin amerikan të SHBA në mesin e Juniors, dhe një vit më vonë ai mori titullin ITF pas fjalimit në Australi, pa humbur një grup të vetëm. 2013 filloi për Julia jo më pak të suksesshme. Në fillim ajo ra në kampionatin e hapur në Australi (megjithatë, ai së shpejti humbi në ukrainas), dhe në verë ajo kishte arritur në finale në Francë, por ai nuk arriti të mposhtte Romanka Alexander Dulgeru.

Në të njëjtin vit ajo arriti të arrijë gjysmëfinalet e turneut të WTA në Suedi, dhe në tetor 2015 në finale ajo humbi në fitoren e rivalit të Schowit në turneun e ITF. Sipas rezultateve të këtij viti, vajza së pari doli të jetë në qindra lojtarët më të mirë të tenisit të botës, dhe kjo do të thoshte shumë për të. Kampionati Australian i Hapur filloi me fitoren mbi ish-raketën e parë të botës së Carolina Woznieksky, por ajo nuk arriti të kalonte më tej, ajo i dha fitores Margarita Gasparyan. Por në Masters Indian Wells, lojtari i tenisit së pari mundi Kitanika Peng Shuai, dhe në ndeshjen e ardhshme në dy grupe unë shkova rreth Christina Infanovich.

Për shkak të dëmtimit të marrë në gjykatë, Julia nuk mund të fliste për disa kohë. Dhe kur u kthye, filloi të ndodhte nga fazat e hershme të shumë turneve. Përfundoi këtë sezon, vajza gjithashtu humbet, në Kupën e Kremlinit 2016, ajo i dha Elina Svetivin fitoren. 2017 ishte plot me të dy fitoret dhe humbjet. Në kampionatin e hapur të Australisë, Puttsev së pari mundi Laru Arrubarren-Wevino, por në raundin e dytë ai ishte zhdukur në Elena Ostapenko. Në turneun në Shën Petersburg, Johan Larsson, Annik Beck, Svetlana Kuznetsov dhe Dominica Tsibulkov. Megjithatë, fitorja në finale mori rivalin e saj të vjetër Kristina Infanovich. Pavarësisht nga humbja, atë vit, Julia u ngrit në 27 kutistin e tryezës botërore.

Kampionati i hapur australian i vitit 2018 përfundoi për humbjen e Putinsevaya si kampionatin e Tajvanit. Por në verë ajo arriti në kohën e dytë në karrierën e tij për të arritur 1/4 e fundit në kampionatin e hapur të Francës, megjithatë, nuk arriti të shkonte më tej.

Julia Puttseva tani

Julia dhe tani është e trajnuar, pasi ka ende shumë konkurse të rëndësishme përpara. Në pranverën e vitit 2019, ajo luajti në gjermanisht nurriger Versicherung. Në verë ajo kaloi performancën e saj në kampionatin francez, megjithatë, ajo përfundoi në dështim të Julia dhe largimit nga rrjeti i turneut. Ajo gjithashtu humbi dhe Victoria Golubich nga Suedia në turneun Wimbledon. Ajo nuk ishte me fat dhe në kampionatin e hapur të SHBA, në dy grupe të syzeve, vajza e anashkaloi lojtarin e tenisit kroat Donna Vexovich.

Ajo arriti të rehabilitonte vetëm në Kampionatin e Hapur të Tianjin, ku ajo së pari mundi Astra Charm, dhe pastaj Samanthan Sturur. Vërtetë, në çerekfinalet, lojtari i tenisit i dha rrugë syzeve osprets Jabir.

Arritje

• 2009 - Fituesi i Petits Les si turne (kategori e vetme)
  • 2010 - Finalist i kampionatit të hapur të Junior (Single Single)
  • 2011 - Fituesi i turneut të ITF "Kupa e Sirisë" (kategori e vetme), fituesi i turneut ITF në Moskë "Kupa Verore" (Single Slit)
  • 2012 - Finalist i kampionatit të hapur australian në mesin e Juniors (Single Slit), fitues i Turneut të Hapur GDF-Suez ITF (një kategori e vetme)
  • 2014 - Vendi i tretë në lojërat aziatike të verës
  • 2017 - WTA Series Tournament Finalist (Single Slit)
  • 2018 - Finalist i turneut të serisë WTA (Single Single)
  • 2019 - WTA seri Tournament Fituesi (Single Slit), Fitorja në Nurnberger Versicherung Tournament (Single Slit)