Lindur Chorich - foto, biografi, lojtar tenisi, lajme, jetë personale, "Instagram" 2021

Biografi

Gadishulli Ballkanik ka qenë gjithmonë i famshëm për përfaqësuesit e talentuar të sporteve të ndryshme, të cilat janë Luke Modrich, Zoran Mikulich dhe Sarah Colac. Tani lojtari i ri i tenisit i lindur Chorich, i cili mori Kupën Davis dhe shpreson të fitojë kampionatin ndërkombëtar.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Lindur Chorich ka lindur në Kroaci më 14 nëntor 1996 dhe së bashku me motrën e quajtur Bruna mbajti fëmijërinë në një zagreb piktoresk.

Kishte fusha tenisi ku babai dhe nëna, Damir dhe Zheleck, u dalluan nga djali në moshën 5 vjeç për t'u përgatitur për një karrierë sportive. Së shpejti, të mësuarit në shkollën e mesme, djali filloi të angazhohej në një qendër të specializuar, idhujt e tij në atë kohë ishin Goran Ivanishevich dhe Rafael Nadal. Dhe në fillim të vitit 2010, ai ishte tashmë një yll në grupin e vogël dhe, duke fituar të rinjtë e hapur të SHBA, së pari fitoi medaljen e artë.

Para kësaj, në dimrin e vitit 2011, lindur mori pjesë në turnetë e të ardhmes së ITF, gradualisht duke fituar pikë vlerësimi në mënyrë që të hyjë në turne ATP. Përballja me sukses me rivalët mbi kualifikimet, ai shpesh arriti në finale, dhe më pas debutoi midis profesionistëve në iokoham në serinë prestigjioze të sfiduesit.

Kombinimi i garave me sesione të forta trajnuese, kroat ka punuar në gjendje fizike dhe me një rritje prej 188 cm filloi të peshonte 85 kg. Muskujt e tij janë qartë të dukshme në fotografi të bëra para sezonit të vitit 2013, të cilat me kalimin e kohës u shfaq në Facebook dhe në llogarinë personale në "Instagram".

Jeta personale

Nga disa fakte për jetën personale të mbartur, informacioni rreth vajzës së tij është ndarë, emri i të cilit është Valentina Miletich - ndonjëherë u shfaq në faqet e gazetave. Megjithatë, nuk është në fotografi të botuara në "Instagram" lojtarin e tenisit, prandaj askush nuk e di, çifti tani janë apo jo.

Tenis

Që nga fillimi i një biografie të rritur në tenis, Chorich po përpiqej për turnetë ATP, duke gjuajtur garat e teknologjisë së ulët në Kinë dhe duke rrahur rivalët e tillë si Malik Jaziri. Dhe ai arriti të marrë në kualifikime midis profesionistëve në Zagreb, dhe pastaj të marrë pjesë në luftimet kryesore të kampionatit të hapur të Kroacisë.

Vlerësimi në rritje i një lojtari të ri tenisi e lejoi atë të shfaqet në ndeshjet ndërkombëtare dhe të fitonte shpejt përvojë të mjaftueshme për të mposhtur stabilitetin. E para e serive të sukseseve me zë të lartë erdhi në turneun e shtëpisë në Umage, ku pas fitores mbi Eduar Roger-Wassen ai u bë ndër numrin e profesionistëve 105.

Në të njëjtën kohë, lindur ishte një kualifikim për një nga turnetë e Grand Slam dhe mundi Lukas Rosola në Kampionatin e Hapur të SHBA. Pas disa javësh, arritja më e mirë demonstroi në garat në Basel dhe, duke u përballur me idhullin Raphael Nadal, arriti në fazën e gjysmëfinales.

Këto rezultate u vlerësuan nga ekspertë të Shoqatës Kombëtare të tenisit, dhe ai u ftua në ekipin kombëtar të Kroacisë, dhe gjithashtu dha titullin "Best Newbie". Në vitin 2014, duke u bërë një pjesëmarrës në konkursin e ekipit, i lindur fitoi ndeshjen personale, por Ivan Dodig dhe atletë të tjerë nuk mund të pushtonin kupën.

Në fillim të sezonit të ardhshëm të lojës, Chorich bëri debutimin e tij në gjysmëfinalet në Dubai, duke kapërcyer raketën e tretë të botës, e cila ishte Andy Murray. Dhe në fillim të segmentit të tokës, ai luajti në playoffs në esorile, dhe pastaj në gjykatat "Roland Garros" kënaqur publikun me një lojë të bukur.

Për herë të parë në karrierë, duke arritur në raundin e tretë të turneve të Grand Slam, kroat dolën në kulmin e formës dhe fitoi një numër të fitoreve të sigurta. Kështu, në vlerësimin përfundimtar, ai pushtoi vendin e 44, që ishte rezultati më i mirë për regjistrimin e Kroacisë në atë kohë.

Në 2016-2017, lindur ishte në finale të kampionatit të Maharashtra, dhe pastaj në raundin e tretë të konkursit në Paris dhe ishte fituesi i Hassan Grand Prix II, i cili u zhvillua në qytetin perandorak të Marrakeshit. Në fillim të sezonit të ri, ai foli shkëlqyeshëm në Noventi të hapur, por Roger Federer zviceran fitoi fitoren në këtë turne.

Lindur Chorich tani

2019 për një atlet doli të jetë i pasur me turne ndërkombëtar, ndër të cilët më të suksesshëm ishte kampionati Rosmalena, mbajtur në qytetin holandez të Hertogenbos. Lindur është dëshmuar mirë në konfrontim me Adrian Mannarino, por në fund, në secilën prej tre grupeve nuk ka shënuar sasinë e duhur të pikëve.

Pas 2 muajsh, në SHBA të hapur, kroat arriti në rrethin e dytë dhe nuk pranoi të vazhdonte konkurrencën kur Grigor Dimitrov u ngrit në rrugën e tij. Dhe në vjeshtë në një turne të hapur të mbajtur në Shën Petersburg, Chorich mundi Joao Souza, i cili ishte lojtari më i fortë portugez.

Në ndeshjen përfundimtare për titullin prestigjioz, kroat ra në Daniel Medvedev dhe në setin e parë kam thyer raketë, duke iu nënshtruar përvojave dhe emocioneve. Në komentet pas humbjes së humbjes, ai tha se rus kishte frikë, i cili në finale të kampionatit të hapur të Amerikës në një vend të barabartë luftoi me Raphael Nadal.