Alexander Maksimenko - foto, biografi, lajme, jetë personale, futbollist 2021

Biografi

Alexander Maksimenko është një futbollist i cili flet për Moskën "Spartak". Portieri tashmë ka arritur të demonstrojë tifozët një teknikë të ndritshme të lojës, zhdërvjelltësit dhe përqendrimin e vëmendjes. Tani lojtari quhet një nga portierët premtues rusë.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Alexander ka lindur më 19 mars 1998 në Rostov-on-Don (Shenja Zodiac - Peshku). Tashmë në fëmijëri, djali u bë i interesuar në futboll - në 9 vjet filloi të luajë në pjesën e fëmijëve të Rostov "Lokomotiv", dhe gjithashtu vazhdimisht honed aftësitë në oborr. Pas paralelisht me shkollën e mesme, ai studioi në Akademinë Socis. Victor të hënën.

Portieri i ri ishte i angazhuar në drejtimin e trajnerit të Alexander Veselinovich. Në moshën 15-vjeçare, Aleksandri u ftua të shihte Spartak Moskën Moskë FC në Akademi. Pas kalimit të përzgjedhjes, adoleshenti ishte pjesë e ekipit metropolitan, i cili u drejtua nga Rinat Dasaev.

Maksimenko nuk ishte i vetmi në familje që thur karrierën me sport: Vëllai më i madh i Maxim është një lojtar profesional volejbolli.

Jeta personale

Për jetën personale në biografinë e portierit "Spartak" di pak. Duke gjykuar nga fakti se në foto në "Instagram" ai paraqet vetëm një foto me lojtarë të futbollit, mund të supozohet se vajzat e djalit ende nuk e bëjnë. Në mund të intervistojë për vitin 2020, çështja e asaj prej grave e konsideron më të bukur në botë, Alexander e quajti Emily Ratakovski.

Futboll

Debutimi në përbërjen e të rinjve "Spartak" u zhvillua për Maksimenko më 2 gusht 2015. Në këtë takim me FC Rubin, spartakianët fituan me një rezultat prej 6: 1. Për dy sezone, futbollisti luajti në 35 ndeshje, duke kapërcyer 29 gola. Në dimër, atleti i vitit 2016 u transferua në Spartak-2, një ekip farmaceutik i klubit. Si pjesë e këtij grupi, portieri mori pjesë në filxhanin Kombëtar të Futbollit.

Gjatë taksave para sezonit 2016 dhe 2017, ai u trajnua me ekipin kryesor me të cilin ai foli në ndeshje miqësore. Në vjeshtën e vitit 2017, ai mori në kërkesën e Spartakov në Ligën e Kampionëve të sezonit 2017/2018. Në tetor, portieri i parë jep në fushë së bashku me përbërjen kryesore të klubit. Në ndeshjen kundër FC "Spartak-Nalchik" 1/8 e Finalit të Kupës së Rusisë, Muscovites fituan me një rezultat prej 5: 2.

Së shpejti Aleksandri arriti të bëhej një portier i ekipit, pasi Alexander Selihov u tërhoq deri në fund të sezonit për shkak të lëndimit. Ekspertët e futbollit besonin se rebirët Artem do të ngrihej në vendin e një atleti me përvojë. Megjithatë, trajneri Krasno-White Massimo Carrera vendosi që Artem bëri shumë gabime në ndeshjet e dy viteve të fundit, dhe vendosën në portën e Maksimenko.

Mësuesi i ri i ekipit Oleg Kononov, i cili zëvendësoi italisht, bëri rregullime. Kapiten zgjodhi Georgy Jicky. Portierët përkohësisht u bënë brinjë, pastaj korrigjuar Selikh, por së shpejti të dy plagët u plagosën. Kështu, Aleksandri përsëri hyri në stafin fillestar të Spartakov. Rosovchancher tregoi veten, e cila mbeti në portë pas kthimit të ish-portierëve. Në sezonin 2018/2019, lojtari mori pjesë në 23 ndeshje në të cilat 22 gola të humbura.

Aftësia e Maksimenko u rrit - në gusht të vitit 2019, djaloshi e njohu lojtarin e parë të ndeshjes së raundit të katërt të Republikës Çeke në ndeshjen kundër Moskës Dinamo. Pasi Oleg Kononov u shkarkua, Sergej Kuznetsov, trajner i ngarkuar, u kthye në vendin e portierit kryesor të Artem Reburit. Tifozët e ekipit nuk e vlerësonin këtë zgjedhje, dhe skajet nuk demonstruan një lojë të ndritshme.

Kur ekipi filloi të trajnojë Domenico Tedesco, Aleksandri përsëri qëndroi në portë në statusin e portierit kryesor. Në tetor 2019, ndeshja kundër Rostov ishte 50 në lojë Rostovchann për "Red-White", i cili lejoi djalin të bëhej portieri i parë i ri në historinë e Spartakut, i cili arriti këtë shenjë. Në të njëjtin muaj, tifozët e Spartakov përsëri e quajtën atletin lojtarin më të mirë të ekipit.

Në mars 2020, në sajë të veprimeve të qarta, Maksimenko klubi fitoi Orenburg, dhe portieri fitoi titullin e lojtarit më të mirë të futbollit të ndeshjes. Në sezonin 2019/2020, i riu kaloi 36 ndeshje nga të cilat 42 gola të humbura. Sipas INSTAT, në aspektin e saktësisë, ai shënoi 90%, ndërsa Igor Akinfeev, për shembull, tregoi rezultatin prej 82%.

Paralelisht me lojërat në Spartak, atleti mbështeti rregullisht ekipin e vogël të Rusisë. Pra, në ndeshjen kundër ekipit kombëtar të Anglisë në Kampionatin Evropian në vitin 2015, Aleksandri ishte në gjendje të pasqyronte vendin e penalltisë. Sipas rezultateve të turneut, rusët pushtuan vendin e tretë duke i dhënë rrugë gjermanëve. Portieri gjithashtu mori pjesë në lojëra kategori deri në 18 dhe 19 vjet.

Alexander Maksimenko tani

Në sezonin 2020/2021 në gusht, atleti mbajti ndeshjen e 70-të, kur "Red-White" luajti kundër "Ahmat". Në një takim me "rotor", Muscovites falë veprimeve të portierit të fituar me një rezultat prej 1: 0. Pas betejës, Aleksandri përsëri u bë lojtari më i mirë. Paga e futbollit ishte 1 milion euro në vit.