Dmitry Loginov - Biografia, Lajme, Foto, Jeta personale, Snowboarder, Freestyle, Kampion Botëror 2021

Biografi

Trajneri i parë i Dmitry Loginova tha për nxënësin e tij si kjo: "Ai shkruan një histori të re të Snowboard Ruse". Sekreti i suksesit Dmitry Loginova është i thjeshtë - i riu ende mendon se ajo nuk ka arritur asgjë. Prandaj, nuk pushon së përpiqet të përpiqet për majat e reja - si në kuptimin e drejtpërdrejtë dhe figurativ të fjalës.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Snowboarder ka lindur më 2 shkurt 2000 në Divnogorsk. Babai ishte i angazhuar në sportet e pushtetit, dhe nëna e tij luajti volejboll profesionalisht. Prandaj, në të gjitha ato hobi të shqetësuar në këtë drejtim, djali u ngjit pa ndryshim nga mbështetja e të rriturve.

Gjithçka filloi në mësimin e edukimit fizik. Pastaj Dima ishte dhjetë vjeç. Ata fituan djem promovues në shkollën e Rezervës Olimpike. Trajneri Alexei Vorigigin i kërkoi nxënësve: "Kush dëshiron të bëhet kampion?". Dhe hyrjet fillimisht ngritën dorën dhe bërtitën: "Unë jam!".

Dmitry Loginov dhe trajneri i tij Alexei vorigigin

Rodigin menjëherë vuri re se si sytë e Dima kapën zjarr. Përveç kësaj, djaloshi ishte i fortë dhe i lartë (tani lartësia e saj është 180 cm, pesha është 78-80 kg), kështu që u vendos të provoni, edhe pse më parë se djali nuk ka marrë në një dëborë. Ëndrra për t'u bërë një atlet i pjerrët kontribuoi në zell dhe devijtë e nxënësit.

Trajneri zgjodhi një shpat për një nxënës më të komplikuar, klasa u mbajtën çdo ditë. Prindërit gjithashtu vunë në dukje - djali me gëzim iku në Alexei Roughguin, pavarësisht nga lodhja dhe trajnimi paralel i karatesë.

Më pas, djali e kuptoi se kombinimi i dy seksioneve ishte e vështirë, dhe përfundimisht zgjodhi një dëborë. Klasat janë bërë më intensive, kështu që nuk kishte problem në një shkollë të zakonshme. Nga rruga, mësuesit trajtohen me mirëkuptim për një rënie në performancën akademike. Dhe objektet e preferuara të Loginovit mbetën biologji dhe anatomi. Natyrisht, njohja e fiziologjisë ishte shumë e dobishme në karrierën e tij.

Karriera sportive

Në territorin vendas, Dmitry demonstroi rezultate të shkëlqyera në garat lokale. Debutimi në arenën ndërkombëtare u zhvillua kur ai ishte 15 vjeç, - në Kupën Evropiane në LandGraf. Vërtetë, atje të sapoardhurit tregoi rezultatin mesatar, duke marrë vendin e 33-të në sllallom paralel.

Në fazat e Kupës së Botës në vitin 2016 në Itali, ai erdhi 49 në sllallomin gjigant paralel të konkurrencës (gigant). Pastaj ai u caktua njohuritë e "mjeshtrit të sportit të Rusisë të klasës ndërkombëtare".

Si pjesë e ekipit kombëtar në vitin 2016 në Rogle (Slloveni), Loginov u bë kampion botëror në mesin e Juniors. Dhe fitorja e parë me zë të lartë ndodhi në 2018 në Badgastine (Austri), ku snowboarder tregoi rezultatet më të mira në fazat e Kupës së Botës.

Kjo i dha atij një biletë për Olimpiadën në Phenenhan. Pastaj në Korenë e Jugut u prezantua vetëm një nga disiplinat - "gigant". Atleti i debutimit i solli atij vendin e fundit në kualifikimin, prandaj, në finalet 1/8, Dmitri nuk erdhi. Megjithatë, për pjesëmarrësin më të ri, kjo nuk shkaktoi ëndrrën.

Rezultati i parë i pasuksesshëm në biografinë olimpike të Loginov vetëm ngurtësohet. Së shpejti ai filloi të demonstronte edhe më shumë shpejtësi kur kalonte rrugën. Dhe në vitin 2019, në Kampionatin Botëror në Shtetet e Bashkuara në një dëborë dhe stil të lirë, ai arriti të anashkalojë konkurrentët e shquar, duke fituar kualifikimet në gjigant.

Dmitri me besim anashkaloi "Masters" - Austrian Andreas Romger, italian Edwina Koramatti dhe Vika Wilde. Në finale, amtare e Divnogorsk konkurroi me Tim Masnaya, sipas rezultateve të turneut, duke u bërë një kampion botëror në gjigant.

"Unë nuk mund ta besoj," fjalët e para të fituesit pas kësaj race. Një atlet i ri arriti të përballonte jo vetëm me emocione, por edhe me kushte të vështira të motit për shkak të borës. Medalja e parë e artë e ekipit kombëtar rus dhe titulli i kampionit më të ri të botës pas dështimit në Phencana në mënyrë të përsëritur e rriti performancën e snowboarder.

Çuditërisht, të nesërmen, Dmitry fitoi vendin e parë në sllallom paralel. Dhe këtë herë nuk ishte pa një rekord të regjistruar ishte rus i parë, i cili arriti të merrte arin në këtë disiplinë.

Fillimi i vitit 2020 për një të ri u shënua nga një tjetër arritje - fitorja në sllallom paralel në Kanada në Kupën e Botës. Presidenti i Federatës së Snowboard të Rusisë Denis Tikhomirov vuri në dukje punën e trajnerit të lartë të Denis Salagayev, i cili shpërndau në mënyrë korrekte ngarkesën e identifikimit, gradualisht e nxjerrë atë në pikën e formës.

Jeta personale

Kampioni i shumëfishtë botëror në garat e vogla është pak i interesuar në rrjetet sociale, kështu që fotografitë e rralla në internet janë të lidhur me biografinë e tij profesionale. Megjithatë, në një intervistë me një snowboarder jep pak informacion rreth jetës personale. Megjithatë, është e ndarë: në pa pagesë dhe turne, preferenca e kohës jep sport - futboll, volejboll dhe basketboll.

Sa për transmetimet, ai nuk ka mend të shohë hokej. Dhe Dmitry nuk dëmton për një klub të veçantë, por gëzon lojën e ekipit kombëtar rus.

Edhe me pushime, hyrja është e angazhuar rregullisht në ruajtjen e një forme fizike. Nga prilli në mes të majit, deri në trajnimin e verës, duke u përpjekur të kalojnë kohë me miqtë dhe të dashurit. Gjithashtu, së bashku me familjen, ajo zgjidhet në vende të ngrohta. Pas përfundimit të sezonit shkon në Sheregesh (Rajoni i Kemerovës), ku ai është i angazhuar në freeride.

Dmitry Loginov tani

Pronari i dy medaljeve të artë të Kupës së Botës në sezonin 2020/21 ishte në hijen e bashkatdhetarëve. Në Badgastein, në janar 2021, ai ishte në gjendje të kapërcejë rrugën në Sllallomin paralel të disiplinës së parë, por për shkak të shkeljeve që duhej të ishte i kënaqur me vendin e dytë.

Megjithatë, në zyrën e shtëpisë së Kupës së Botës dalluar veten. Pra, në finalet "gjigante" në vendpushimin "Bannik" ai ishte përpara Igor Yeah. Në sllallom paralel, fati buzëqeshi sërish atlet, pavarësisht nga kushtet e motit të përkeqësuar me shpejtësi (organizatorët e turneut madje shtynë garat për 3 orë).

Pastaj ai e lehtë anashkalon Stepan Naumova, i cili, për fat të keq tifozët, bëri një gabim kur kalonte dhe mori një medalje argjendi. Vendi i tretë gjithashtu shkoi në ruse Andrei Sobolev.

Në mars të vitit 2021 në kampionatin botëror në një sllallom gjigand paralel, Dmitry fitoi ar.

Për të pushuar në dafinat nuk është plotësisht në karakterin e djaloshit. Që nga fëmijëria, ëndrra e tij më e thellë ishte medalja e artë e Lojrave Olimpike. Dhe tani, pavarësisht nga çmimet, ai, si prindërit e tij shprehën, jo vetëm jo "rrokulliset", por gjithashtu beson se asgjë tjetër nuk ka arritur në jetë.