Lily Vasilyeva - biografi, lajme, foto, jeta personale, skiator, gara ski, Kupa e Botës 2021

Biografi

Lily Vasilyeva filloi të skive në adoleshencë dhe kalonte vite për të pasur sukses. Ajo fitoi njohjen në garat ruse, dhe në vitin 2021 fillimisht mori mundësinë për të paraqitur vendin në Kampionatin Botëror.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Lily Leonidovna Vasilyeva u shfaq më 3 maj 1994 në qytetin e Mozhgës, Udmurtia. Vajza u rrit në një familje sportive, vëllezërit e saj më të vjetër u përpoqën, por më vonë vendosën të përqendroheshin në karrierë.

Në ski, Lily u ngrit falë shokut të tij, i cili e mori me vete në bazën "Pranvera". I famshëm mbeti i kënaqur me trajnim dhe vendosi të përkushtohej për këtë lloj sporti, të cilin prindërit u mbështetën. Ajo iu afrua përgatitjes me përgjegjësi, ka punuar çdo ditë, pavarësisht nga kushtet e motit, dhe kjo përfundimisht ndihmoi në arritjen e lartësive.

Garë ski

Për herë të parë, skiatori tërhoqi vëmendjen e tifozëve në fund të vitit 2010, kur u shfaq në garat e të gjitha-ruse midis atletëve prej 17-18 vjeç në syktyvkar. Ajo u bë një medalist bronzi në një garë individuale me një stil të lirë prej 7.5 km. Pastaj vajza kryhet me sukses në Krasnogorsk, ku ajo u bë e para në garë në 7.5 km nga stili klasik dhe i 3 në mbërritjen e 5 km - pa. Në vitet e mëvonshme, i famshëm pushtoi rregullisht çmimet në kategorinë e saj të moshës në këtë turne.

Një tjetër arritje e rëndësishme në biografinë e një atleti ishte një fitore në sprintin e ekipit në kampionatet ruse. Në vitin 2015, ajo së pari fitoi medaljen e Universiadës, pasi 3 erdhi në 5 km nga stili klasik.

Vitin e ardhshëm, Vasilyeva tregoi veten në kampionatin rus midis skiatorëve 21-23 vjeç në Rybinsk. Ajo arriti të fitojë bronzin në garën individuale për 10 km stil klasik dhe argjend në stilin e lirë sprint. Por për të treguar rezultatet e mia më të mira atleti mund vetëm kur u bëra anëtar i Universiadës-2017 në Kazakistan.

Turneu i Lilia nuk ishte i përgatitur si pjesë e ekipit kombëtar rus, por më vete, në shtëpi në Udmurtia. Gjatë fazës kualifikuese, ajo mori vendin e katërt në garën klasike me 15 km, por pas mbërritjes në Almaty, ajo shkoi në kulmin e formularit dhe arriti të anashkalojë rivalët në të njëjtën kohë në disa disiplina. Skiator rimbush çmimet e bankës derrkuc me medalje ari në rele, racën individuale dhe fillimin në masë, si dhe argjendin në stilin klasik të bojës dhe sprint.

Pas kësaj, Lily u bë yll në vendin e tij të lindjes dhe mysafirët e dëshiruar në një intervistë. Ajo pranoi se ajo ishte konfiguruar për të fituar, por nuk priste një numër të tillë të çmimeve. Prindërit që e quajnë pothuajse para çdo konkursi për ta mbështetur atë për të mbështetur suksesin e atletit.

Në vitin 2018, Vasilyeva u dha titullin e mjeshtrit të sportit të klasës ndërkombëtare, por përsëri për të kënaqur tifozët me vendet e çmimeve ajo ishte në gjendje të vetëm një vit më vonë. Skiator vuri në dukje nga disa çmime në fazat e Kupës së Rusisë, dhe gjithashtu fitoi argjend në një garë ski për 10 km nga stil klasik në garat e të gjitha-ruse.

Në të njëjtën pasuri në fitore në garat kombëtare, u lëshua vitin e ardhshëm. Por në turne të mëdha ndërkombëtare, të famshëm ishin shumë më të vogla. Ajo në mënyrë të përsëritur e humbi mundësinë për të hyrë në kupën për Kupën e Botës, dhe kupa tregoi rezultate mediokër. Në vitin 2020, në këtë konkurs, gruaja ruse mori vendin e 34-të në fillim në masë.

Jeta personale

Jeta personale e famshëm është zhvilluar me sukses, ajo është e lumtur në marrëdhëniet me Ravil Valiahmetov. Shefi i atletëve është gjithashtu i angazhuar në ski, ai shpesh mbështet vajzën në gara.

Në fillim të vitit 2019, Vasilyeva ndau me abonentët e llogarisë së Instagram-it nga fotografia e Vitit të Ri, në të cilën ishte kapur së bashku me një fëmijë të dashur dhe të vogël. Publikimi Lily zgjodhi të largohej pa koment.

Lily Vasiliev tani

Fillimi i vitit 2021 ishte i jashtëzakonshëm për atletët të suksesshëm. Në janar, u bë një parti në kupën kontinentale në Belarusian Raubichi, ku hyri në tre fituesit në Sprint dhe një garë ski për 5 km. Pas kësaj, Lily u shfaq në garat e të gjitha-ruse në Krasnogorsk, duke vënë në dukje vendin e tretë në Sprint dhe 2 - në një garë individuale për 10 km.

Por sidomos skiatori i kryer në Kupën e Evropës Lindore. Ajo u bë fituesi në të njëjtën kohë në 3 disiplina: në sprintin, racën individuale dhe stilin e lirë të fillimit të masës. Menjëherë pas kësaj, u bë e ditur se i famshëm u bë pjesë e ekipit kombëtar rus në Kampionatin Botëror në Gjermaninë Gjermane.

Tani Vasilyev vështirë se është i trajnuar për të përmirësuar treguesit dhe për të pushtuar vertices të reja. Relax një vajzë zakonisht menaxhon vetëm në maj. Ajo preferon të kalojë kohën e lëshuar në udhëtime për prindërit dhe rekreacionin me familjen.