Alexey Pokrine - Biografia, Jeta personale, Foto, Lajme, Tenis, Karen Khachanov, Marin Kili 2021

Biografi

Young Alexey Pokrin konsiderohet shpresa kryesore e tenisit australian. Në nivelin e të rinjve, atleti arriti të gjitha lartësitë e mundshme dhe me lehtësi hyri në 100 renditjen e lartë të të rriturve, pas së cilës një pandemi ndërhyri në planet për zhvillimin progresiv. Por fitoret e para në turnetë ATP treguan - Alexey është ende i vendosur të vazhdojë luftën për të goditur grantin.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Alexey Pokrin ka lindur më 5 gusht 1999 në Australian Sydney në familjen e emigrantëve nga Rusia. Prindërit e Alexey dhe Elena konsideruan se në vendin e gjuhës angleze në fëmijët do të ketë më shumë shanse për të pasur sukses në jetë. Vëllai i vogël i Anthony është gjithashtu i angazhuar në tenis, përveç kësaj, Alexei ka dy motra.

Në 3 vjet, djali ishte raketa për herë të parë në duart e tij. Duke parë se Alex përballon me goditje në top, prindërit vendosën të regjistrojnë Birin në Akademinë e Kim Warwick në Hornsby Australian.

Kur djali ishte 8 vjeç, atrina e familjes kishte lëvizur në Emiratet e Bashkuara Arabe për 2 vjet, ku ai mori qëndrimin e babait të tij dhe në vitin 2010 u zhvendos në spanjisht Alicante, ku në atë kohë ishte një tjetër atlet i ri australian Alex de Minor. Që nga prilli 2017, Patrick Muratoglu në frëngjisht bukur vazhdoi të studionte në Akademinë e Patricks.

Në vitin 2011, në shtëpi, atletët fituan turneun e optusit për atletët nën 12 vjeç. Që nga viti 2012, Alexey mori pjesë në turnetë e të rinjve ITF. Për udhëtime, familja mori me qira një makinë 7-vendesh, e cila u shoqërua nga të gjitha kajsi, duke përfshirë gjyshen dhe udhëtoi për në Evropë për muaj të tërë.

Tenis

Në vitin 2015, Australian bëri debutimin e tij në Junior "Majorah", dhe vitin e ardhshëm shënoi pikat e para të vlerësimit, duke dalë në rrethin e tretë të turneve në Clermont dhe Foundtin Vali (SHBA).

Përparimi në atletin erdhi në 2017, kur në fillim atrina ra në gjysmëfinalet e kampionatit të hapur të të rinjve të Australisë në një palë, dhe pastaj mori pjesën e sipërme të 22 ndeshjeve në një rresht, duke u bërë fitues i 4 turne - në Casablanca , Milan, Rinia Roland Garros dhe turneu i parë profesional në Poloni. Në fund të sezonit, Australian përfundoi në vendin e dytë në botë dhe vazhdoi karrierën e tij tashmë në një nivel të rritur.

Hyrja në vendin e lartë të 150 botëve, burgu mori një shans për të kryer në turneun botëror ATP dhe ftesën e Vaildard në Australian Open 2018. Pjesa e mbetur e vitit, duke rritur vlerësimin, Alexey luajti në sfidant, ku ai fitoi titullin në konkurrenca në Jinanin kinez.

Vitin e ardhshëm, burgu u mor përsëri ftesat për turnetë profesionale australiane dhe u kryen me sukses në Kampionatin e Hapur të Australisë, duke fituar dy fitore, duke përfshirë çështjen e 8-të të vlerësimit botëror nga austriak Dominic Tim, dhe humbi në 5 grupe vetëm francez Luke Puyu .

Në vitin 2019, atrina gjithashtu bëri rrugën e tij në raundet e dyta të Roland Garros, Wimbledon dhe raundi i tretë i SHBA-së të hapur, nga rezultatet e vitit në vlerësimin 100 të lartë. Në të njëjtin vit, Alexey debutoi si pjesë e ekipit kombëtar australian në Kupën Davis, ku ndihmoi të merrte krye mbi Bosnje dhe Herzegovinën.

2020 për Abrinën, ai ishte më pak i suksesshëm - Alexey ishte në gjendje të vendoste mënyrën e dytë në raundin e tretë të Australisë të hapur, ku Daniel Medvedev i dha rrugë ruse. Sipas tenisit, dështimi i sezonit është i lidhur me përzgjedhjen e pasuksesshme të kompleksit të trajnimit gjatë karantinës dhe mbipeshës.

Jeta personale

Alexey Pokrine është gjetur me një zimbabve vendas me emrin Amy Pederik, një student i "fizioterapisë" të Kolegjit Mbretëror të Londrës. Foto nga jeta private e çiftit shpesh publikon në profilet e tyre të Instagram.

Frymëzimi kryesor i Alexey e konsideron nënën që përpiqet të marrë pjesë në të gjitha ndeshjet e djalit dhe të dhurojë shumë për të ardhmen e tij sportive.

Alexey pokrine tani

Më 28 shkurt 2021, Alexey Pokrin fitoi të parën në biografinë sportive të titullit të turneut ATP në turneun e hapur të Singaporit, së pari, i rrëzova së pari bashkatdhetarit Matthew Ebden, pastaj - fituesi i ish-fituesit të Marina Chilic , dhe mundi Kazakistan Alexander Bublik në finale. Pas kësaj fitoreje, Australian mbajti vlerësimin e 82-të.

Në mes të marsit, Australian foli në turneun në Dubai, ku dennis novak austriak fitoi dhe i dha rrugë Karen Khachanov rusë.

Alexey Pokrin dhe Karen Khachanov

Fitorja mbi spanjollin Feliciano Lopez dhe American Riley (Rilly) Oberridge Posshurin hyri në rrethin e tretë të turneut ATP 1000 në Amerikën Miami. 29 mars, Alexey erdhi në ndeshjen më të vështirë me Sown Sown Daniel Medvedev. Në kundërshtim me parashikimin, Australian kishte rezistencë të ashpër dhe rusët kishin të hidhur me konvulsione, duke bërë hapa 10 cm. Por unë nuk kisha përvojë të mjaftueshme, dhe ai humbi në tri grupe: 6: 7, 7: 6, 4: 6 në favor të Medvedevit.