Simon Shempp - Foto, biografi, jeta personale, Lajme, Biathlon 2021

Biografi

Simon Shempp është një bithlet i famshëm gjerman me një emër botëror. Në moshën 18 vjeç, ai ka hyrë tashmë në nivel ndërkombëtar dhe pothuajse menjëherë filloi të tregojë rezultate të larta. Në çmimet e filmit, Simoni më i rëndësishëm konsideron medalje të argjendta të Lojërave Olimpike, si dhe katër kampionateve të arit në botë. Sot, emri i tij është i listuar në njëzet e biuteve më të mira të modernitetit, pavarësisht nga fakti se stinët e fundit atlet u ngadalësuan për shkak të lëndimeve.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Simon u lind më 14 nëntor 1988 në qytetin gjerman të Mutlangen, Baden-Württemberg. Biografia e Shemppës tashmë në fëmijërinë e hershme ishte e lidhur ngushtë me biatlonin. Familja u zhvendos në qytetin e Wingenit menjëherë pas lindjes së djalit. Nën udhëheqjen e babait të Rainer Shemppa, djali filloi të angazhohej në Biathlon, por pasi që nuk kishte shkollë të plotë për fëmijët në qytet, atleti udhëtoi për të trajnuar në publik.

Simon - Ektomorph. Physique Lucky, Mungesa e yndyrës, eshtrave të lehta dhe bust sportive japin një avantazh të madh mbi atletët e dendur. Një masë e vogël ju lejon të ngjiteni malet me më pak përpjekje. Extractors kanë më pak ngarkesë në zemër, dhe shton qëndrueshmëri.

Physique Simon mund të shtojë rritje - 179 cm (si peshon 72 kg). Këmbët e gjata dhe të lehta ju lejojnë të shpejt dhe me më pak përpjekje për të kapërcyer ngarkesa të mëdha. Kjo e bën kandidatin ideal për gara në biatlon.

Biatlon

Karriera profesionale Simon Shempt filloi në vitin 2006, kur atleti mori argjend në garën e persekutimit. Në Vancouver, më 11 mars 2009, në Kupën e Botës, Simon renditi vendin e 24-të në garën individuale. Ai fitoi kampionatin e parë në një reletë të përzier, ndërsa në superstarin gjerman të ekipit. Pastaj, më 28 mars 2010, Magdalena Neuner ndihmoi fitoren në Khanty-Mansiysk.

Një fjalim i shkëlqyer u zhvillua në Simon Shempt në Antholz, në garat e km, duke paraprirë olimpiadën në Soçi. Pastaj atleti gjerman u bë i pari në sprintin dhe racën e persekutimit. Në tre fituesit, çdo herë që Biathlete ruse Evgeny Garanichev u përfshi. Pjesëmarrja në reletë solli ekipin kombëtar gjerman 2, ndërsa norvegjezët mbetën të parët. Për herë të parë për karrierën sportive të SHMPP, ai hyri në dhjetë biathletat e botës.

Lojërat Olimpike - 2014 solli një shpërblim argjendi në bankën e derrkuc. Por Shempp nuk u mërzit dhe e quajti këtë rezultat të përsosur. Në të njëjtin vit, garën e kampionëve u zhvillua në Moskë. Gabriela Soykalova dhe Simon Shempp morën pjesë në një palë në një reletë të përzier. Vendi i parë fitoi një çift të Daria Domrachev dhe Anton Shipulin. Simon me Gabriela ishte i kënaqur me vendin e 3-të, ata ishin vonë për 24.6 sekonda.

Në Kampionatin Botëror - 2015 në Conteolachti, SEMPP luftoi për kampionatin me rivalin kryesor Anton Shipulin. Simon arriti të pushtonte medaljen e artë në reletën 4x7.5, por ai përsëri humbi ndjekjen e zbehjes.

Dy sezone Biathlete gjermane ishte e shkëlqyeshme, e fituar në fazat e Kupës së Botës një total prej 10 medaljesh ari. Në vitin 2016, kampionatet botërore u mbajt në HolmenKollen. Këtë herë, Simoni nuk mund të merrte ar, duhej të isha me argjend. Por numri i pikave të rekrutuara lejoi atletin të afërt të afrohej tre herë: 2 herë në një rresht, SEMPP doli të jetë në vendin e 4 të vlerësimit.

Në vitin 2017, gjermanishtja fitoi në Kupën e Botës në Hochfilzen 2 medalje të artë: e para - në fillim në masë, e dyta - në fazën e releve të përziera.

Sezoni 2017/2018 ishte më pak i suksesshëm. Në fjalimin në Olimpiadën në Kore, atleti doli vetëm me dy medalje argjendi, të pushtuar në fazat e Kupës së Botës. Megjithatë, ajo nuk e pengoi dy herë Shempu për të vizituar podiumin olimpik. Për më tepër, lufta për një dhomë çmimesh në fillim në masë, në të cilën morën pjesë Simon Shempp dhe francezi Martin Fourcad, u njohën si momenti më spektakolar i Olimpiadës.

Jeta personale

Në vitin 2009, Biathlete u shtrëngua me një roman të stuhishëm me një konkurs për titullin e Simbolit të Seksit të Biathlonit gjerman Miriam Gessner. Vajza nuk e fshehën marrëdhënien me të bukur, dhe në fazën e Kupës së Botës, Shempp dhe Gessner u vendosën jo në hotelin total me ekipin e tyre, por në një apartament të veçantë.

Simon Shempp dhe vajza e tij ishin një nga çiftet më të ndritshme dhe premtuese të Biatlonit, por Miriam nuk ishte i destinuar të bëhej gruaja e atletit. Tifozët e tyre të dekurajuar. Atletët vetë në një intervistë nuk komentuan për arsyen e thyerjes së marrëdhënieve, Gessner pohoi se ata ishin lënë miq.

Pas një kohe, Simon filloi të komunikonte më shumë me pasionin Francisa. Ata kanë kohë që e njihnin njëri-tjetrin në sajë të Biatlonit. Komunikimi u shndërrua në një romancë dashurie. Është interesante, me zgjedhjet e reja, Shempp zgjodhi një taktikë tjetër: ata stërviten së bashku, por gjatë taksave ata jetojnë në shtëpi të ndara.

Simon Shempp tani

Në shkurt të vitit 2019, SEMPP njoftoi nga faqja e "Instagram" e tij, e cila në fillim e plotëson sezonin për shkak të problemeve shëndetësore. Kampion i raportuar për abonentët e tij, i cili prej kohësh ka qenë duke përjetuar dhimbje prapa, të cilat parandalojnë trajnimin dhe veprojnë në garat.

Më parë, fituesi u zhvendos një operacion serioz në shpatull. Simon humbi Kupën e Botës dhe Kupën e Botës. Atleti i eksportuar i shpenzuar në udhëtime turistike. Me vendin e tij të preferuar të pushimeve, Shampat i quan Maldive.

Në maj, biatlete u kthye në trajnim. Tani në llogarinë e tij në "Instagram", fotot e bëra gjatë gjykatave sportive janë gjithnjë e më shumë duken. Abonentët e Simonit shpresojnë ta shohin atë së shpejti në rrugën e duhur.