Maria Sakkari - Biografi, Jeta personale, Foto, Lajme, Tenis, "Instagram", Mosha, Greqi 2021

Biografi

Tani Maria Sakkari konsiderohet të jetë një yll i tenisit grek. Një atlet i ri ka një numër të fitoreve në turnetë prestigjioze. Në 2021 ajo doli në ¼, dhe pastaj në finalen e ½ të turneut të helmetës së madhe në një kategori individuale dhe u bë i pari në historinë e kombit që kishte arritur një rezultat të tillë.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Biografia e Maria Sakkarit filloi në kryeqytetin grek në korrik të vitit 1995. Vajza ka lindur dhe rritur në një familje familjare.

Për babanë, Konstantinos Sakkari, shoqëria është e panjohur. Nëna e Angelika Kanopulok në të kaluarën ishte një lojtar tenisi. Në fund të viteve 1980, gruaja u përfshi në vlerësimin më të lartë të shoqatës së tenisit të grave soloers dhe gjithashtu mbrojti nderin e vendit në turneun e komandës ndërkombëtare të filxhit të fondacionit.

Prindërit ngritën Maria në shoqërinë e vëllait Janis dhe motrave Samanda. Fëmijëria e lumtur vazhdoi deri në moshën 6 vjeçare, dhe pastaj atleti i ardhshëm çoi në gjykatën e tenisit.

Nën udhëheqjen e trajnerëve athinas, saccar studiuar për të mbajtur raketë në duart e tij. Pas disa muajve të klasave, u bë e qartë se foshnja ishte duke pritur për një të ardhme të madhe.

Sakkari debutoi në botën e routerit të tenisit të grave në vitin 2010 mbi garat me një fond të çmimit prej 10 mijë dollarësh, të mbajtur në atdheun e tyre. Në vitin 2013, një vendas i Greqisë me një rritje në 172 cm dhe peshon 62 kg u zhvendos në Barcelonë për të hyrë në kategorinë e profesionistëve. Idhujt e saj në këtë pikë ishin Rafael Nadal, Serena Williams dhe Roger Federer.

Tenis

Përpjekjet që fillojnë nga debutimi i ri i thjeshtë në një turne të rritur të rritur doli të jetë i pasuksesshëm. Në vitin 2015, në raundin e parë të kualifikimeve të Rio Open, ajo humbi Mary Irigoen. Në të njëjtën kohë, në fazën përfundimtare të përzgjedhjes, vajza i dha rrugë kampionatit të hapur të Bukureshtit dhe nuk hyri në turneun kryesor.

Nga hera e tretë, Maria ka arritur sukses dhe na goditi. Në rrugën për në këtë ajo arriti të anashkalojë rivalë të tillë, si Anastasia Sevastov, vende an-sophie dhe Peter Martich. Pavarësisht nga fakti se në raundin e parë të vizatimit, Greqanka ndaloi kinezët Wang Qiang, është siguruar vendi në 200 profesionistë të lartë. Deri në fund të vitit 2015, raketa e 185-të e botës arriti në finalet ½ të serive të sfiduesit të WTA, dhe gjithashtu luajti në ndeshjen vendimtare me Yanina Vikamireer belg në turneun klasik të ITF në qytetin gjerman të Karlsbad.

Në vitin 2016, duke anashkaluar kualifikimet, Sakkari foli për garat në Brisbane dhe Hobart. Në Kampionatin e Hapur të Australisë, ajo shpërtheu në rrjetin kryesor dhe fitoi fitoren e parë të konsiderueshme në përkrenare të madhe mbi Van Yafan.

Për fat të keq, në të ardhmen, gjatë sezonit, atleti ishte lënë. Në garat Abierto Mexico Telcel në Acapulco, ajo nuk u përball me lojtarin e tenisit suedez me përvojë Yukhan Larsson, dhe përzgjedhja dështoi në kampionat e hapur indian-puset. Në Miami të hapur, pavarësisht nga mungesa e qëndrimit, vajza arriti t'i nënshtrohet kualifikimeve, por në raundin e parë të barazimit kryesor, ajo u mposht nga rumunin e Irina-Camellia.

Fitorja në Teb BNP Paribas Kupën e Stambollit frymëzoi një atlet të ri. Ajo u përball me nervat, shihet me sukses në Wimbledon dhe mundi Zheng Syysai nga Kina në ndeshjen e debutimit. Vajza ra nga nderi në raundin e dytë për të luftuar Vinus Williams famshme. Për të përballuar një kampion të shumëfishtë, një përfaqësues i tenisit grek nuk mundi.

Në vitin 2017, Sakkari për herë të parë në karrierën e tij doli në raundin e tretë të turneut të madh të helmetës në Australian Open. Gjithashtu, një arritje solide u konsiderua për të hyrë në rrethin e dytë të kompaktave në Charleston dhe kalimin në rrjetin kryesor të turneut në gjykatat e qendrës së tenisit të Paris "Roland Garros".

2018 Mbaj mend një performancë të denjë në garat në Itali dhe Francë. Triumfi i atletit që siguroi në Top 50 ishte finalja e turneut të Silicon Valley Classic, si dhe Korea e hapur gjysmëfinale, e cila u parapri nga fitorja mbi Anna Carolina Schmidlova, Irina-Camellia dhe Margarita Gasparyan.

Në vitin 2019, atleti arriti të demonstronte një rezultat mbresëlënës në tokë. Në kampionatin e hapur Charleston Sakkari u përball nga Connie Perrin, Andrea Petkovich dhe Kiki Burtens, dhe pastaj fituan titullin e parë të WTA të Grand Prix Sar La Princesse Merem në Marok.

Përkundër pandemisë së koronavirus në 2020, Maria midis yjeve të tjerë të tenisit morën pjesë në garat ndërkombëtare. Grechanka ka arritur në turneun e parë të Grand Slam - Kampionati i Hapur i Australisë. Pastaj në ngjarjen sportive "St. Petersburg trofe" erdhi në gjysmëfinalet kryesore sezonale për veten e tij.

Në Kampionatin e Hapur Perëndimor dhe Jugor në qytetin amerikan të Cincinnati Sakkari arriti në çerekfinalin, fitoi mbi Williams të titulluar Serena. Pavarësisht nga humbja e mëvonshme e Joanne Conte, ishte një rezultat i shkëlqyer, sepse pak arriti të përballonte amerikanët e titulluar në tri grupe.

Jeta personale

Në lidhje me jetën personale të Maria Sakkarit pak të njohur. Në një intervistë me gazetarët, ajo anashkalon temën e marrëdhënieve romantike, duke e bërë theksin në një karrierë dhe familje.

Duke gjykuar nga fotot në llogarinë në "Instagram", të afërmit zënë një vend të madh në zemër të lojtarëve të tenisit. Pushimet dhe pushimet, gjatë së cilës ka një shans për t'u ngjitur në malet ose për të qëndruar në plazh në një rroba banje, një vajzë preferon të kalojë në shoqërinë e nënës, vëllait dhe motrës.

Në fund të vitit 2010, thashethemet u thanë për romanin me një Countryman dhe një koleg nga Stefanos Cycipas. Në faqen "Twitter", atleti tha se nuk kishte asgjë midis saj dhe të riut. Anëtarët e ekipit kombëtar grek në 2021 u njoftuan për pjesëmarrje në Olimpiadën në Tokio, kështu që ata ishin parë së bashku në mbulesat e revistave dhe gazetave.

Maria Sakkari tani

2021 Sakkari filloi me triumf mbi Anastasia Potapova, Corey Gauff, Garbinj Mugurusa dhe Sofia Kenin në turne në Emiratet e Bashkuara Arabe. Lojtari i tenisit grek u mbajt në finalet e trofeut grek, duke plotësuar kalendarin e konkursit të WTA, dhe trajtoi mbajtësin e rekordeve në mungesën e humbjeve Naomi Osaka në kategorinë Mijëra Miami.

Në pranverë pas humbjes nga Carolina, Muhova në Mutua Madrid hapur Maria mori në të parën në gjysmëfinale të karrierës së një kapele të madhe në Kampionatin e Hapur të Francës. Një atlet nga Athina e mposhti rezistencën e Katharina nga Zavatskaya, Yasminy Paolini, Mothins Eliza, Sofia Kenin dhe fituesin e vitit të kaluar Roland Garrosa Igi trajner. Vetëm lojtari i tenisit çek, Barbor Creicchikov e mbylli rrugën në finale.