Renat thav (xhudoist) - Biografia, jeta personale, fotot, arritjet në sport, thashethemet dhe lajmet e fundit 2021

Rritja - 210 cm, peshë - 127 kg. Në ekipin Dzudoista-rëndë, Laskovo quhet "foshnje". Renat Saidov nuk është ofenduar nga ky pseudonim, thotë se është bërë emri i tij i dytë.

Ai u lind më 27 shtator 1988 në Dagestan. Familja e tij është ndërkombëtare: mami - Abazinka, Ati - Lezgin, por vetë e konsideron veten një dagestan. Vërtetë, jo për të ofenduar prindërit, atleti mësoi të dy Abazinsky, dhe Lezgius. Ai thotë se rrënjët e nënës e ndihmuan atë në formimin - temperamenti shpërthyes ka shkurtuar në mënyrë të përsëritur Renata në tatami.

Renat thav në rininë e tij

Kur ishte i vogël, familja e tij u zhvendos në Karachay-Cherkessia. Ka Renat Saidov filloi të studionte xhudo. Ai erdhi në një shkollë sportive të fëmijëve në një të sapoardhur të papërvojë dhe ra në trajnerin e mirë Vyacheslav Pchelkina. Më vonë, një propozim u prit nga Chelyabinsk - Saidov u zhvendos në këtë qytet dhe filloi të stërvitej atje. Ai tha se në Rusi kishte më shumë perspektivë sesa në atdheun e tij.

Xhudo

Renat thav trenat nga të famshme Alexander Miller dhe qëndron për klubin Javara-Neva sot. Arritja e tij e parë serioze ishte medalja e argjendtë në Universiadën e vitit 2011. Dy vjet më vonë, ai fitoi medaljen e bronzit në Universiade dhe solli bronzin nga lojrat e arteve marciale të famshme botërore.

Judois renat thav

Shenjë në atletin e karrierës ishte 2014. Renat Saidov u bë një medalist argjendi i kampionatit evropian në turneun e ekipit në xhudo, fitoi medaljen e bronzit në turneun e serisë më të madhe të helmetës, fitoi çmimin e madh në Kampionatin e Xhudos në Havanë.

Në vitin 2014, Renat Saidov foli shkëlqyeshëm në Kampionatin Botëror, të mbajtur në Chelyabinsk. Ai humbi një luftë me titujt e titulluar Teddy Riner. Por në luftimet për bronzin, ai fitoi rivalin e tij - ata ishin David Moore.

Renat thav në podiumin e Kupës së Botës 2014

Në Lojrat Olimpike në Londër, të cilët u mbajtën në vitin 2012, Saidov nuk u arrit - ai nuk kishte përvojë dhe përgatitje. Ëndrra e një atlet ishte Olimpiada 2016 në Rio. Dhe kjo ëndërr u bë e vërtetë: Renat Saidov hyri në ekipin olimpik rus, megjithatë, ai nuk arriti të ngjitej piedestal.

Për 5 vjet, Renat Saidov tregoi një rezultat të shkëlqyer. Ai fitoi 37 medalje në garat ndërkombëtare: mes tyre - 11 ar dhe 13 argjend dhe bronzi.

Jeta personale

Renat Saidov nuk është i martuar. Koha e lirë në atlet pothuajse nuk mbetet - mban më së shumti në tarifat dhe garat. Hobi i tij është një shaka quan gjumë. Nëse del, unë jam i kënaqur të shkoj në peshkim. Ai nuk mund të vijë shpesh në Dagestan, por ai shikon sukseset e atletëve Dagestan.

Renat thav në 2018

Tani Renat ndërton një shtëpi në Dagestan dhe shpreson se do të dalë atje më shpesh. Kur vjen në vendlindjen, hani Hinky, Manta dhe enët e tjera kombëtare, duke u përpjekur për të parë të gjithë miqtë.

Saidov thotë se ai është i madh dhe i dukshëm - dinjiteti i ngurtë i muskujve dhe mishit të gjallë.