Louis Adriano - Biografia, Foto, Jeta personale, Lajme, Futboll 2021

Biografi

Louis Adriano - Futbollisti brazilian, karriera e tij e futbollit filloi në klubin brazilian "Interntional". Më i famshëm për fjalimet për Donetsk "Miner", në të cilën ai kaloi 8 vjet. Që nga viti 2017, dhe në momentin luan në pozitën e sulmuesit për klubin e Moskës "Spartak".

Fëmijërisë dhe të rinjve

Louis Adriano ka lindur në qytetin brazilian të Porto Alegre më 12 prill 1987. Babai i tij ka punuar si roje sigurie në një fabrikë kimike, dhe nëna e tij ishte një amvise. Ishte e mjaftueshme për shtëpinë e saj, sepse Louis në familje nuk ishte fëmija i vetëm. Ai ka dy motra të tjera dhe dy vëllezër - Patricia dhe Caroline, Murillo dhe Fabiano. Nga rruga, Murillo gjithashtu i kushtoi jetën e tij futbollit, ai luan për një nga ekipet e ekipit Rio Grande Du-Sul.

Futbollisti Luis Adriano

Në Porto Alegre, standardi më i lartë i jetesës midis shteteve braziliane. Por Louis në një intervistë pranon se familja e tyre jetonte në kënaqësi relative, veçanërisht pasi prindërit u divorcuan.

Për herë të parë, djali u interesua në futboll kur ishte 8 vjeç. Ai luajti me miqtë për ditë. Ëndërruar të bëhesh i ngjashëm me Romario dhe Ronaldo. Por ai nuk donte të shkonte në shkollën e mesme, shpesh shëtitën.

Dy klube janë të bazuara në Porto-Allegri - "International" dhe "Gremio". Por, në të vërtetë, djali nuk kishte zgjidhje. Meqenëse të gjithë të afërmit e tij u lënduan për "Internason", mendimet shkojnë në Shkollën e Futbollit të një klubi tjetër nuk u shfaqën.

Futboll

Tashmë në verën e vitit 2006, një lojtar i ri i futbollit ishte me fat për të debutuar në Kampionatin Kombëtar të Brazilit si pjesë e FC "Internasonal".

Louis Adriano - Biografia, Foto, Jeta personale, Lajme, Futboll 2021 17829_2

Në dhjetor të vitit 2006, klubi mori pjesë në Kampionatin Botëror midis klubeve, dhe takimi kryesor po luante me klubin egjiptian el-Ahley në Tokio. Adriano, mosha e së cilës në atë kohë ishte 19 vjeç, ishte në zëvendësim (hyri në fushë me një rezultat 1: 1). Dhe në 72 minuta ai arriti të shënonte golin e dytë fitimtar, në sajë të së cilës klubi i tij iku përpara.

Një lojë po aq e ndritshme ishte ndeshja përfundimtare e kampionatit të Kampionatit Botëror, ku u takua me Barcelonën. Dhe përsëri Adriano u tregua nga ana më e mirë. Louis shënoi golin e vetëm që vendosi rezultatin e kampionatit.

Louis Adriano

Duke dalluar veten në "Interntional" dhe një numër kampionesh, sulmuesi i ri mori popullaritet të madh në qarqet profesionale dhe tërhoqi vëmendjen e klubeve të futbollit rus dhe ukrainas. Në vitin 2007, ai u zhvendos në klubin e futbollit Donetsk "Shakhtar", duke filluar të performojë për ekipin ukrainas nën numrin e dymbëdhjetë.

Në fillim, atleti i huaj, rritja e të cilave është 183 cm, dhe pesha është 78 kg, të vënë në përbërjen kryesore larg nga të gjitha ndeshjet. Megjithatë, së shpejti Luis arriti të kthehet në një nga lojtarët më të rëndësishëm të klubit, duke justifikuar një transferim të shpenzimeve 3 milionë euro.

Louis Adriano në FC Shakhtar

Në sezonin 2008/2009, Adriano shënoi disa topa vendimtare për klubin Donetsk në Kupën UEFA. Ai solli ekipin fitoren në betejë me Marseil në finalet 1/4, dhe gjithashtu shënoi topin e parë në takimin përfundimtar me klubin gjerman Werder. Në të njëjtën 2009, Shakhtar u bë fitues i Kupës UEFA (për herë të parë jo vetëm gjatë ekzistencës së saj, por edhe gjatë ekzistencës së klubeve ukrainase).

Sezoni i ardhshëm, Louis gjithashtu e dalloi veten me një numër mbresëlënës të kokave: në total, ai shënoi 17 gola, nga të cilat 6 gola u dekoruan në Kupat Evropiane dhe 11 gola gjatë kampionatit vendas ukrainas.

Sezoni 2010/2011 gjithashtu doli të jetë i pasur me sukses për sulmuesin brazilian. Në kampionatin e vendit, ai lëshoi ​​10 gola, në kupën e Ukrainës shënoi 4 topa në portë, dhe përveç tyre katër herë, një portë e kundërshtarit në eurokada u sulmua në mënyrë të përkryer.

Sezoni i ardhshëm ishte i dukshëm për Adriano në atë që ai shënoi 15 koka. Nga këto, tre golat Luis paraqitën si një ekip rivalësh si pjesë e gjashtë takimeve të Ligës së Kampionëve në fazën e grupit. Megjithatë, si rezultat i takimeve, Shakhtar ende nuk arriti të përparojë më tej se kjo fazë.

Louis Adriano - Star Star

Në sezonin 2012/2013, Adriano u bë i famshëm, përveç golave ​​të tjerë të shënuar, qëllim të dyshimtë gjatë lojës me klubin danez "Norschellan" brenda Ligës së Kampionëve. Qëllimi ishte i bllokuar kur mesfushori i ekipit Donetsk Willian Borges da Silva në stilin e një lojë të ndershme i dha topin rivalëve, por Louis e kapi atë dhe shënoi një gol në një portë të zbrazët. Pret e fushës ishin të nxehtë për të protestuar kundër një incidenti të tillë, por Shakhtar nuk ka shkuar në kundërshtarin, pasi një rezultat mundi klubin danez dhe doli në playoffs.

Sezoni i ardhshëm, atleti brazilian shënoi golat e saj më të mira në kuadër të Kampionatit të Ukrainës: ai ka qenë gjithsej 20 gola në portën e rivalëve, duke marrë statusin e gamës së kampionatit më të mirë.

Louis Adriano në ekipin kombëtar brazilian

Në vitin 2014, Louis gjithashtu debutoi në ekipin kombëtar të Brazilit, duke luajtur dy ndeshje dhe duke përsëritur këtë përvojë në vitin 2015.

Në vitin 2015, Mirçea Lucescu, e cila më pas ishte trajneri kryesor i Donetsk Shakhtar, raportoi mbi planet e Luis Adriano për të shkuar në një klub tjetër. Transferimi u zhvillua: Luis u ndërroi në klubin italian Milan, dhe në të njëjtën kohë, kur tjetri brazilian Fernando Lucas Martins u largua edhe Shakhtar për hir të klubit italian "Sampdoria".

Statistikat e lojës Adriano në klubin italian dolën të jenë të dëshirueshme më keq se loja e tij për FC Shakhtar. Sipas rezultateve të vitit 2016, fotografia e atletit mund të dekoroj një lloj "postimi të turpshëm" të futbollit italian: ai u njoh si një lojtar më i keq i të gjithë atyre që morën pjesë në mbledhjet e kampionatit kombëtar.

Louis Adriano në klubin Milan

Në vitin 2017, Louis, si të gjithë të njëjtë Fernando, nënshkroi një kontratë me klubin e futbollit spartak, ku gjithashtu luan nën numrin e 12-të. Kontrata do të jetë e vlefshme deri në vitin 2020. Sipas La Gazzetta Dello Sport, paga e futbollit do të jetë € 4.5 milion në vit. Në ndeshjen e parë të mbajtur për një klub të ri për Adriano, ai arriti të organizojë një gol të FC Krasnodar. Megjithatë, në këtë lojë, atleti u plagos dhe ndeshja tjetër u detyrua të kalonte.

Louis Adriano u zhvendos në Spartak

Pak para tranzicionit nga Milano në Spartak, Luis ishte përsëri në qendër të skandalit: jo veçanërisht duke e ditur gjuhën ruse, ai relativisht aksidentalisht fotografoi me shallin e tifozëve të tifozëve të klubit të Moskës, në të cilën ishte shkruar një fjalë e turpshme. Shalli menjëherë u bë subjekt i bisedave universale dhe fluturoi në internet.

Megjithatë, lëndimet nuk ishin gjithmonë shkaku i lojës. Për shembull, në lojë me Zenit në kuadër të Super Cup 2017, Adriano u soll në mënyrë agresive. Ndoshta sjellja e tij ishte e lidhur me humbjen e dukshme "Spartak". Tashmë në atë kohë, faturën u mposht - 1: 5 në favor të zenit.

Drejtpërdrejt në fushën e Louis ka pasur një luftë me Igor Smolnikov, gjyqtari i të dy dhanë kartat e kuqe dhe skualifikuar për dy ndeshje.

Jeta personale

Louis nuk i pëlqen të përhapet për privatësinë. Lojtari i futbollit ka gruan e Camillës. Vajza i dha atij tre fëmijë: bija e alias dhe bijtë e binjakëve të Juan Adriano dhe Juan Louis.

Në kohën kur ai luan në Moskë, bashkëshorti me fëmijët jeton në Porto Alegre.

Luis Adriano me gruan dhe vajzën e tij

Adriano është një përdorues aktiv "Instagram", ai rregullisht parashtron fotografi të reja. Ajo është e ndarë me abonentë dhe tutu e saj të ri, të cilin lojtari i futbollit ka shumë. Ai nuk është i turpshëm dhe përdor idetë e kolegëve. Për shembull, në pjesën e prapme të Luis ka krahë si një futbollist francez Jibril Sissa. Dhe në këmbën e tij, ai ka emoticons pule si nymar.

Luis Adriano tani

Në prill 2018, Adriano ishte përsëri në epiqendrën e skandalit, megjithatë, këtë herë një natyrë e dashur. Gruaja e Camillës e dyshonte atë në tradhti. Së bashku me tre fëmijët, vajza fluturoi në Moskë për të mbështetur burrin e saj në ndeshjen spartak - "Tosno". Pastaj mësoi se burri i saj kishte argëtim në mungesë të saj. Doli se disa Julia Mezentseva në "Instagram" të tij të mbyllur nuk është i turpshëm për të thirrur Louis "njeriu i tij". Dhe Mezentseva e shoqëron atë gjatë udhëtimeve në ndeshjet.

Louis Adriano me gruan e tij

Camilla në shprehje nuk hezitoi, por nëse ju citoni gjuhën e saj letrare, ajo tha si në vijim:

"Vajzat me përgjegjësi të reduktuar sociale - kudo."

Çmime

• 2006 - Fituesi i Kampionatit të Klubeve Botërore (si pjesë e FC "Interntional")
  • 2008, 2011, 2012, 2013 - Fituesi i Kupës së Ukrainës (si pjesë e FC Shakhtar)
  • 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 - Kampion i Ukrainës (si pjesë e FC Shakhtar)
  • 2009 - pronari i Kupës UEFA (si pjesë e FC Shakhtar)
  • 2010, 2012, 2013, 2014 - Pronari i Kupës Super të Ukrainës (si pjesë e FC Shakhtar)
  • 2017 - Kampion i Rusisë (si pjesë e FC "Spartak")
  • 2017 - pronar i Kupës së Super të Rusisë (si pjesë e FC "Spartak")