Biografi

Ekaterina Rumyantseva - Atleti rus, skiator dhe bithlete. Që nga viti 2015, ai qëndron për ekipin kombëtar të Paraolimpikut.

Ekaterina Rumyantseva ka lindur në fshatin e vogël të Valdheim, pranë Birobidzhanit, i cili është në rajonin autonom hebre. Solli një vajzë në shtëpinë e fëmijëve. Nëna e refuzoi atë në lindje kur ajo u informua se fëmija kishte probleme me sistemin musculoskeletal.

Skiator ekaterina rumyantev

Në shkollën e zakonshme Katya kaloi në klasën e 5-të. Natyrisht, fëmijët e morën vajzën larg menjëherë - ajo kishte probleme me dorën dhe fytyrën e saj. Ajo fjalë për fjalë grushta duhej të tërhiqej vendin e tyre nën diell. Ai kurrë nuk dha vetes vepra, ajo kishte ardhur tashmë nga jetimore në palestër të mirë. Ajo ishte e dashur për futbollin, megjithatë, luajti në ekipin mashkullor, pasi që feminina nuk ishte në parim. Më vonë filloi të studionte atletikë, basketboll, volejboll.

Rumyantsev ka kërkuar gjithmonë të vetën, në sajë të saj ekipi i basketbollit të shkollës ishte i pari në zonë. Edhe përkundër problemit me dorën, ajo shtypi 58 herë. Jo çdo djalë i shëndetshëm arrin një rezultat të tillë.

Ekaterina rumyantev

Ajo tha më shumë se një herë se ajo ishte me fat me mësuesin e edukimit fizik. Ai e mbështeti atë në tërë dhe e pa udhëheqësin në të. Së shpejti ajo mori në ski dhe mori të shtënat, ajo vazhdoi pa shkopinj, por nuk e pengoi atë të jetë më e shpejtë. Peers njerëzit dolën dhe e njihnin vajzën. Student në shkollë, ajo u rendit e dyta në garat rajonale të Pentathlonit, gjithashtu mori pjesë në dimër të gjithë, ku ai gjithashtu u bë i dyti.

Pas shkollës ai hyri në Universitetin Shtetëror të Amur të quajtur pas Sholol-Aleichem në Fakultetin e Matematikës dhe Teknologjive të Informacionit. Që nga fëmijëria, ajo ëndërronte të gjente një familje, të gjejë prindërit e saj. Dhe ajo arriti. Doli se ata jetojnë mjaft afër, 80 km nga ajo - në fshatin Smidovich. Catherine, natyrisht, shkoi atje. Por duket se nuk kishte kuptim atje. Ai u kthye dhe filloi të stërviste edhe me zell.

Sport

Në vitin 2015, Catherine Rumyantsv përfshinte një pjesë të ekipit paralimpik ruse. Kthehu në 2014, duke parë lojërat paralimpike në Soçi, vajza ëndërronte të bëhej Irina Alexandrovna Gromova për t'u bërë trajneri i saj. Pra, në fund dhe doli. Atleti filloi të stërvitej në Shkollën Sportive të Rezervës Olimpike "Malet e Vorobyevit" në Moskë, si dhe në klubin sportiv "Recetë-Sport".

Ski ekaterina rumyantsv

Debutimi i saj në ekipin kombëtar u zhvillua në Kupën e Botës. Ajo mori pjesë në tre fazat e Kupës së Botës në ski dhe biatlon në mesin e atletëve me humbjen e sistemit musculoskeletal. Në mars të vitit 2016, garat ndërkombëtare paralimpike u zhvilluan në Korenë e Jugut. Rumyantsv bëri triumf. Ajo arriti të marrë medalje të artë menjëherë në katër disiplina - biatlon (10 km), biatlon (6 km), garë ski (7.5 km), garë ski (1 km).

Ekaterina Rumyantseva në ekipin Kombëtar të Biatlonit të Paralimpikut

Gjithashtu Rumyantsv fitoi argjend në Kupën e Botës, bronzi në kampionatin botëror në një garë prej 15 kilometrash. Catherine është një fitues i shumëfishtë i kampionateve të Rusisë. Në vitin 2017, atleti në Kupën e Botës përfaqësonte qytetin e Moskës, ajo arriti të bëhej e para në garën e skive midis grave që flisnin në këmbë.

Në shkurt të vitit 2018, Komiteti Ndërkombëtar Paralimpik njoftoi një listë të atletëve të cilët do të marrin pjesë në Paralimpikët në Phenenhan. Rumyantsev hyri në numrin e tyre. Vërtetë, atletët janë atletë nën një flamur neutral.

Jeta personale

Ekaterina Rumyantseva përpiqet të mos reklamojë jetën e tij personale, nuk udhëheq faqe publike në rrjetet sociale. Vajza ka një "Instagram", por është i mbyllur dhe nuk verifikohet. Nga rruga, ajo personalisht deklaroi se ata nuk do të përdorin rrjetet sociale para përfundimit të lojës. Çdo ditë, qindra mesazhe vijnë çdo ditë, vajza vetëm për t'i lexuar ato dhe më të përgjegjshëm.

Dihet për disa se vajza nuk është ende e martuar. Por kjo është e kuptueshme, sot Catherine plotësisht i kushtoi vëmendje sportit.

Ekaterina rumyantseva tani

Olimpiada në Pytenchhan u bë në karrierën e Catherine Rumyantsevaya së pari. Por në ditën e parë të konkurrencës, vajza e deklaroi veten. Ajo fitoi ari në një garë prej 6 kilometrash. Skiator përfundoi garën me një rezultat të shkëlqyeshëm. Vajza ishte përpara Anna Milanin me 16.3 sekonda dhe lejoi që gabimi i vetëm.

Ekaterina Rumyantseva në Paralimpiad në Pytenchhan

Atleti pas garës tha se absolutisht jo nervoz. Megjithëse nuk ishte e lehtë për të kandiduar - nën këmbët e mia ishte një "qull" i fortë. Dhe nuk kishte besim në fitoren deri në fund.

Jo më pak i suksesshëm për Catherine ishte një garë ski deri në 15 kilometra. Rumyantsv përsëri u bë i pari. Dhe këtë herë, ndjekësi i saj kryesor u bë bashkatdhetar Anna Milanin. Por, si garën e fundit, ajo nuk dha një shans për të fituar. Catherine ishte përpara Anna për 1 minutë 18 sekonda.

Ekaterina Rumyantseva në 2018

13 mars 2018 Rumyantsev fitoi arin e tretë olimpik. Vajza fitoi në një garë biatlon 10 km. Ajo humbi një herë, duke fituar rrethin e dënimit, por ende u bë i pari.

Çmime

• 2016 - Medalja e artë në garat ndërkombëtare në Korenë e Jugut në Biathlon (10 km)
  • 2016 - Medalja e artë në garat ndërkombëtare në Korenë e Jugut në garën e skive (7.5 km)
  • 2016 - Medalja e artë në garat ndërkombëtare në Korenë e Jugut në garën e skive (1 km)