Olivier yndyrë - biografi, jetë personale, foto, lajme, instagram, "chelsea", qëllimet, statistikat, "transferim", gruaja 2021

Biografi

"Sulmuesi simpatik" - kështu që në vitin 2012, shtypi sportiv me nofkën olivier. Jo vetëm një pamje tërheqëse dhe sulmuesi i mësimit elegant i paarsyeshëm fitoi tifozët e tij, por edhe rezultate mbresëlënëse që ai tregon në fushë.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Shënues i ardhshëm ka lindur në qytetin francez të Chambery më 30 shtator 1986. Menjëherë pas lindjes së Olivier, familja u zhvendos për të falur. Ashtu si shumica e djemve, yndyra që nga fëmijëria donte të ndiqte topin në oborr. Duke vërejtur këtë pasion, prindërit i dhanë djalit klubit lokal të futbollit "Olimpike Forgees" (një tjetër emër - "bretkocë").

Adoleshenti kaloi 5 vjet në një ekip të të rinjve, dhe në prag të moshës 13-vjeçare Olivier u zhvendos në Akademinë e Rinisë të klubit profesional "Grenoble".

Futboll i klubit

Biografia serioze e futbollit filloi për Olivier në 19 vjet. Për herë të parë, yndyra erdhi në fushë si një lojtar profesionist i futbollit në mars të vitit 2006. Por, pavarësisht nga të gjitha përpjekjet, i riu nuk arriti të fitojë një fokus.

Në vitin 2007, Grenoble kaloi një futbollist me qira "Istra". Dhe deri në fund të sezonit, klubi dhe në të gjitha shitur atletin në "turneun" francez. Ndër shokët e rinj, i riu shpejt provoi veten si një profesionist i vërtetë dhe përfitoi ekipin në 24 ndeshje nga 44 takime në të cilat mori pjesë.

Karriera franceze është zhvilluar gradualisht. Në vitin 2010, yndyra nënshkroi një kontratë me Montpellier. Tashmë në betejën e debutimit kundër Dierës, një njeri shënoi një gol, i cili solli ekipin e ri Olivier fitoren.

Një vit më vonë, futbollisti u largua nga vendi i tij i lindjes dhe u zhvendos në Angli. Për të parë ekipin Olivier donte dy klube në të njëjtën kohë - Chelsea dhe Arsenal. Marrëveshja u arrit me këtë të fundit. Kontrata e re sugjeroi një angazhim për ekipin për 4 vjet.

Shfaqja e francezëve u takua skeptikisht. Verë e tillë një lidhje ishte specifika e olivier. Ndryshe nga shumica e sulmuesve, yndyra nuk luajti gjerësinë e tërë të fushës, dhe u përqendrua në segmente të caktuara, gjë që e bëri të mundur shmangien e boshllëqeve midis linjave të armikut, por ishte e pazakontë për tifozët.

Në vitin 2014, marrëveshjet reklamuese komerciale të drejtimeve të ndryshme u shtuan në punën kryesore. Deri në këtë pikë, Olivier shpalli vetëm mallrat sportive të Pumës. Tani fytyra e dekoruar postera të dekoruar shitjen e parfumeve Hugo dhe birrë Carlsberg.

Po atë vit, Olivier mori lëndimin e parë serioz. Gjatë kampionatit të Anglisë në betejë me Everton, yndyrë mallkuar kyçin e këmbës. Anketa në terren tregoi dyshime për frakturë. Studimi i thellë konfirmoi diagnozën e mjekëve të sportit.

Sipas mjekëve, francezi duhej të largohej nga ekipi për 10 javë, por Olivier arriti të shërohej më shpejt. Megjithatë, trajneri i Arsenalit ende nuk e la sulmuesin në fushë në mënyrë që të mos e përkeqësonte situatën.

Në fillim të vitit 2017, përpara, ndeshja u dallua nga ndeshja e raundit të 19-të të APL, duke shënuar topin në portën "Pallati kristal" "goditja e Akrepi," qëllimi u njoh si më i miri i vitit, Dhe atleti u dha çmimin e gishtit Fethnz Fenz. Në të njëjtin vit, yndyra nënshkroi një kontratë me Bearddilizer - një markë, duke prodhuar mjete të kujdesit për mjekrën meshkuj.

Janar 2018 solli ndryshime në Olivier. Arsenali ranë dakord për propozimin e Chelsea për shitjen e sulmuesit. Klubi anglez pagoi 16 milionë paund sterling për francezin. Deri në kohën që Olivier la Arsenalin, statistikat e atletit treguan pjesëmarrje në 252 ndeshje dhe praninë e 105 krerëve në llogarinë e tij.

Në shkurt të vitit 2018, futbollisti mbajti një ndeshje debutuese si pjesë e Chelsea. Sulmuesi doli në lojë kundër "West Bromwich". Pas transmetimit të kolegut francez në ekip, Eden Azar shënoi një gol. Në një intervistë, trajneri i kokës së klubit tha se ishte i kënaqur me punën e yndyrës. Olivier shënoi topin e parë për Chelsean në shkurt në Kupën e Anglisë në ndeshjen kundër "Hull City", dhe në mars, si pjesë e ekipit u bë pronare e dhënies kryesore të turneut.

Fat i mirë nuk e la sulmuesin dhe pastaj, ai, së bashku me klubin, u bë kampion i Ligës Evropiane të UEFA 2018/2019 dhe golashënuesi më i mirë i këtij turneu, duke shënuar 11 gola.

Në dhjetor 2020, në ndeshjen dalëse të fazës së grupit të Ligës së Kampionëve, sulmuesi i Chelsea shënoi 4 gola në portën e Seviljes, e cila siguroi titullin e lojtarit të parë në historinë e klubit, i cili kishte arritur një rezultat të tillë në formatin e këtij turneu.

Ekipi i Francës

Në vitin 2011, ftesa e pritur u pasua nga Franca. Qëllimi i parë për nderin e vendit Olivier shënoi tashmë në ndeshjen e tretë. Nuk është për t'u habitur që në vitin sulmuesi hyri në listën e lojtarëve të futbollit të deklaruara për Euro 2012, ku ai mori pjesë në 3 ndeshje.

Në Euro 2016, Olivier u bë autori i qëllimit të parë për ekipin e Francës. Njeriu shënoi topin në portën e Rumanisë. Dhe në ndeshjen me Gjermaninë, Zhiru mbështeti fushën e një kolegu në ekipin antercian, Griersmann, i cili u bë ylli i kampionatit. Në total, sulmuesi luajti 6 ndeshje në turne, shënoi 3 gola dhe dha 2 programe efektive.

Në mars të vitit 2018, Olivier në një ndeshje miqësore kundër Kolumbisë shënoi topin e tij të 30-të dhe hyri në 7 golat më të mirë në të gjithë historinë e ekzistencës së ekipit të Francës. Megjithatë, nuk e shpëtoi francezët nga humbja. Kolumbia fitoi me një rezultat prej 3: 2. Gjatë ndeshjes me Shtetet e Bashkuara, yndyra u përplas me mbrojtësin Matt Miazg, i cili shkaktoi pasojat. Në minutën e 57-të, Olivier duhej të largohej nga fusha për shkak të dëmtimit të kokës. Ndeshja përfundoi në barazim.

Në verën e vitit 2018, yndyra si pjesë e ekipit të Francës mori pjesë në kampionatet botërore të mbajtura në Rusi. Ekipi kombëtar i Kroacisë, i mbajtur në finale të Mundial, të humbur në ekipin e Francës me një rezultat 2: 4 korrik 15, 2018 në Luzhniki. Pavarësisht nga fitorja e ekipit kombëtar, atleti dështoi në turneun për të mos parë një gol të vetëm.

Jeta personale

Në vitin 2011, Olivier u shoqërua për martesë me një të dashurën e gjatë Jennifer. Pas 2 vjetësh, gruaja lindi një vajzë të futbollit. Prindërit e lumtur e quajtën fëmijën Jade. Ndër tifozët, ishte mendimi se martesa e yndyrës është një nga më të fortët, por në vitin 2014 ka ndryshuar.

Përveç të dhënave mbresëlënëse të jashtme (rritja prej 1.93 m, dhe pesha e 88 kg) dhe fitore sportive, lojtari i futbollit u bë i famshëm falë skandalit, i cili praktikisht shkatërroi jetën e tij personale dhe karrierën.

Shtypi u bë i njohur se para ndeshjes me "Pallati Crystal", atleti i dhomës së hotelit vizitoi vajzën. Emri i bukurive nuk është një mister. Mjeshtër i futbollit ishte modeli i brendshme të Selia Kay.

Kapur në yndyrë tradhti për një kohë të gjatë mohuar një marrëdhënie dashurie. Por gazeta e diellit botoi një foto në të cilën lojtari i futbollit dhe modeli janë të zhveshur.

Olivier nuk kishte një zgjedhje, lojtari i futbollit e njohu publikisht fajin e tij, për një kohë u ul në stolin e rezervës dhe filloi të merrte pjesë në një psikoterapist familjar për të ruajtur martesën. Në vitin 2016, Jennifer Girira, duke kapërcyer me bashkëshortin e tij, një periudhë të vështirë, lindi djalin e Evan.

Koha e lirë e futbollit, e cila nuk është aq shumë në jetën e sulmuesit, yndyra shpenzon me familjen e tij ose merr pjesë në promovime bamirëse. Atleti nuk ka faqe në "Instagram", por një ngjarje e rëndësishme nga jeta e tyre Olivier ndahet në një llogari në Twitter.

Grease Olivier tani

Tani Olivier është i përkushtuar për futbollin jo më pak se në të rinjtë. Yndyra shënoi 6 gola në një barazim të Ligës së Kampionëve 2020/2021, dhe qëllimi i 6-të i portës Atletico Madrid shënoi sulmuesin. Në finalen "Chelsea" fitoi nga Manchester City, dhe përpara, së bashku me klubin, u bë fitues i turneut.

Pavarësisht nga performanca, në vitin 2021, klubi britanik vendosi të mos zgjasë kontratën me lojtarin. Shtypi u shfaq në shtypin se ekipet ruse "Spartak" dhe "Dynamo" ishin të interesuar në atlet, por agjenti i Firu Michael Manwello në një intervistë hodhi poshtë këto supozime.

Sipas Corriere Dello Sport, kontrata për 2 vjet sulmuesi sugjeroi Milanin italian. Kostoja e një atleti, sipas faqes "transfertmakt", arriti në 4 milionë euro.

Pas një ndeshjeje miqësore të ekipit kombëtar francez me Bullgarinë midis Olivier dhe kolegut të tij, Kilian Mbappe u ngrit konflikti. Fat i tha shtypit, i cili është i pakënaqur me reagimin e sulmuesit ndaj transferimit të tij. Mbappa ka postuar se do të preferonte të diskutojë personat e tillë personalisht, por në të njëjtën kohë sulmuesi zbuloi se një keqkuptim i vogël nuk duhet të ndikojë në rezultatet e ekipit kombëtar.