Satoko Miyajara - biografi, lajme, foto, jetë personale, patinator figura, program arbitrar, olimpiad, "Instagram" 2021

Biografi

Miyajara Satoka është një patinator japonez i figurës, që del në patinazhin e vetëm. Atleti nuk pushon të amaze dhe të kënaqet publikun me shfaqje të ndritshme, numra të bukur. Çdo vit kampioni është duke honing aftësinë, teknikë ekzekutimi, e cila i lejon asaj të marrë çmime.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Satoka ka lindur në vitin 1998 në qytetin e Kiotos. Në rininë e tij, babai i Suttokës ishte i dashur për rugby, dhe nëna ishte duke xhiruar nga Luka, por në të ardhmen ka punuar nga mjekët. Profesioni i është imponuar atyre nga prindërit e tyre. Duke marrë një arsim, zoti Miyajara u bë një specialist në sëmundjet pulmonare, dhe znj. Miyajara mori studimin e sëmundjes së gjakut.

Dating çifti ndodhi në spitalin e Kiotos, ku të dy punonin. Vajza ka lindur një vit pas dasmës. Ajo rrallë pa të afërmit, pasi ata vazhdimisht u zhdukën në punë. Satoka mori pjesë në kopshtin e fëmijëve pranë vendit të spitalit ku ata punonin.

Në moshën 4 vjeçare, vajza u zhvendos me prindërit e tij në Teksas, ku ata u ftuan për të praktikuar në universitetin lokal. Kjo përcaktoi kryesisht biografinë e Satokës. Në SHBA, babai dhe nëna kishin një orar të rregulluar qartë të punës, kështu që ata kishin më shumë kohë të lirë në edukimin e trashëgimtarëve. Pasi në një nga qendrat tregtare, familja vendosi të shkonte patinazhi. Babai i tregoi vajza elemente të thjeshta. Satoko kujtoi ata dhe herën tjetër ajo përsëriti veten.

Të rriturit, duke parë foshnjat e talenteve, e çuan në patinazhin e figurës në shkollë. Vajza ishte e turpshme, por inteligjente, kështu që trajnerët ofruan klasa individuale. Sportet erdhën në jetën e një patinumi të ri të figurës si argëtim dhe konverton në një punë të vërtetë, e cila përbëhej nga trajnime, ngarkesa të përhershme dhe kufizime. Pas 3 vjetësh, familja u kthye në Japoni.

Patinazhi figurë

Vazhdimi për t'u angazhuar në figurën patinazh në atdheun e tyre, Satoka ka rraskapitur elemente komplekse dhe të thata shumë. Trajnerët thanë se ajo tregon rezultate të shkëlqyera për kategorinë e saj të moshës. Fillimi i firuchist 3 herë i dërguar në garat e vogla. Në vitin 2013, duke marrë pjesë në Kampionatin Kombëtar, Miyajara fitoi një medalje bronzi.

Në vitin 2014, atleti foli në kampionatin e katër kontinenteve në Taipei. Fat i mirë buzëqeshi pjesëmarrës - Satoko u befasoi gjyqtarët dhe vëzhguesit, duke mposhtur rivalët dhe duke fituar një medalje argjendi në konkurs. Kampionati i njëjtë u mbajt një vit më vonë në Seul. Dhe përsëri, Miyahara tregoi aftësitë e tij, duke qenë në vendin e dytë të piedestalit të podiumit.

Përmirësimisht në përmirësim, figura patinator ishte në mesin e atletëve të deklaruara për të folur në Shangai brenda Kupës së Botës. Programi origjinal i shkurtër i lejoi japonezëve të pushtonte vendin e tretë. Me një program arbitrar, ajo u kthye në një frymë, duke tejkaluar rezultatet e veta. Në kampionatin, ajo përsëri mori vendin e dytë. Në kampionatin e ekipit Satoko, një medalje bronzi, si pjesë e ekipit japonez fitoi.

Sezoni i ri, i hapur në Shtetet e Bashkuara në vitin 2015, solli fitoren e Miyahar në turneun e mbajtur në Salt Lake City. Një muaj më vonë, në Milwaukee, atleti demonstroi talentin e tij brenda Skate America Grand Prix, fitoi bronz. Faza përfundimtare e konkurrencës, e cila u zhvillua në Nagano, lejoi që figura patinator të arrinte vertices të reja dhe të sillte në vendin e parë.

Miyajara u bë pjesëmarrës i finales që kaloi në Barcelonë. Sipas rezultateve të demonstrimit të një programi të shkurtër, ajo pretendoi vendin e 4-të, por një program arbitrar korrigjoi situatën dhe siguroi garë argjendi të marrë. Pas kësaj, pasoi titullin e kampionit dy herë dhe një performancë të shkëlqyeshme në kampionatin në Tajvan, ku figura patinacioni doli të jetë pronar i medaljes së artë.

Kampionati Botëror në Boston paraqiti Miyahar në mesin e 5 skaters më të mirë të figurës. Gjykatësit e njihnin atë me atletin më të mirë të turneut aziatik. Fillimi i sezonit para-ajror u shënua për vajzën me një medalje të artë të konkurrencës në Salt Lake City dhe çmimin e Bronzit të Kupës së Federatës. Vendi i dytë i Satoko u nderua me gjyqtarët e Grand Prix në Sapporo.

Ajo tregoi të njëjtin rezultat në Francë, në Grand Prix Marseille. Në atdhe, një japonez nuk ishte e barabartë: Kampionati i vendit përsëri solli medaljen e artë. Në vitin 2017, për shkak të lëndimit, Miyahar nuk mund të merrte pjesë në kampionatin kontinental dhe kampionat botërore, si dhe në garat aziatike.

Rivendosja e dëmtimit të fituar, Satoka u shfaq në akull deri në fund të vitit. Në serinë e Grand Prix, një atlet i zhveshur ndjeu me besim, por nuk zënë një dhomë çmimesh. Në kuadër të konkurrencës, japonezët paraqitën një numër të ndritshëm në një fragment nga opera Gacomo Puccini "Madame Butterfly", i cili ishte drejtori i të cilit amerikan Tom Dixon. Në Kampionatin Kombëtar të Miyajara, u bëra fitues duke marrë bronzin. Atleti vazhdoi klasa të vazhdueshme me trajnerin e Hamadit dhe në turneun personal të Lojrave Olimpike 2018 ishte në hap nga piedestal.

Por turneu në Skate America 2018 e solli atë në vendin e parë midis pjesëmarrësve. Një nga numrat e ndritshëm të programit të shkurtër ishte fjalimi i muzikës nga filmi "Memoirs Geisha", i përbërë nga John Tauna Williams. Koreografi Lori Nicole u përpoq të transferonte aromën japoneze për lëvizjen. Në veçanti, detajet origjinale të vallëzimit ishte stylizimi i ecjes së shërbëtorëve të kënaqësive në sandalet kombëtare të portës.

Në vitin 2019, figura patinacioni mori pjesë në Kupën e Botës, e cila u mbajt në këtë faqe interneti. Në atletin e konkurrencës paraqiti numra të rinj. Valle e programit të shkurtër të vendosur për koreografi Satoko Benua Risho. Si një bazë muzikore, u zgjodhën kompozimet ndezëse të Tabla dhe Percussion Solo dhe Egjiptian (Disco egjiptiane).

Për një program arbitrar Laurie Nicole krijoi një numër lirik nën një melodi të mprehtë nga filmi "Lista Schindler", përsëri duke kontaktuar kreativitetin e kompozitorit John Williams. Shumë dukeshin se prodhimi i ishte dhënë valleve të treguara nga Julia Lipnitskaya në Olimpiadën në Soçi në 2014. Sipas rezultateve të Kupës së Botës, japonezët u renditën e 6-të. Numri i njëjtë i palosjes së figurës paraqitur në Grand Prix në Kinë (2019), ku ai u bë medalist argjendi.

Jeta personale

Tani koha e lirë e Satokës është e dedikuar për sportin dhe përmirësimin e teknologjisë. Miyajara ëndrrat e ditës kur ajo dorëzohet në kufijtë e pakomplikuar, dhe nderon elemente të reja të programeve. Japonia ka një motër me të cilën është në marrëdhënie të ngrohta. Por përveç kësaj, ka pak njerëz të njohur për jetën personale të atletit. Skateboard modest nuk reklamon jetën e saj të përditshme. Tifozët japonezë sollën një faqe në "Instagram", ku fotot nga shfaqjet shtyhen dhe mbështesin preferencën para konkurrencës. Rritja e Miyajara është 152 cm, dhe pesha është 43 kg.

Satoko miyajara tani

Në vitin 2021, Satoka vazhdoi karrierën sportive. Mars lejoi Figure për të treguar aftësi në Kampionatin Botëror, mbajti këtë herë në Stokholm. Këtu, një atlet paraqiti Japoninë së bashku me Rika Cyahira dhe Cori Sakamoto. Pjesëmarrësit u zgjodhën sipas rezultateve të Kampionatit të Japonisë 2020/2021 në Nagano, në të cilën Miyajara mori Bronzin, Kijira - Gold, dhe Sakamoto - Silver.