Fedor Chalov - Biografia, Jeta personale, Foto, Lajme, Futbolli, CSKA, Statistikat, Paga, Qëllimet, Vëllai 2021

Biografi

Fedor Chalov është një futbollist rus i cili flet për pozitën e sulmuesit për klubin e Moskës CSKA dhe ekipin kombëtar. Potenciali i madh dhe qëllimi janë forca lëvizëse e një atleti për të pushtuar vertices.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Fedor ka shtetësi ruse. Lojtari i futbollit ka lindur në Moskë më 10 prill 1998 në një familje të zakonshme, në të cilën sportet u ftua nga niveli amator. Chalova ka një motër më të vogël dhe një vëlla më të madh. Babai i fëmijëve të lirë nga puna në Institutin e Aviacionit të Moskës ishte i sëmurë për CSKA, dhe në biografinë e djemve ai luajti një rol vendimtar. Fedya shpesh shikonte ndeshjet dhe me kohën që depërtonte në pasionin e nxehtë të prindit.

Djali shkoi mirë në shkollë, mastered instrumente muzikore dhe tani e di se si të luajë flaut dhe piano. Por pasioni për muzikën nuk zëvendësoi interesin në futboll, kështu që Fedori i kërkoi babait të tij ta merrte atë në një seksion të profilit. Pra, ai, së bashku me vëllain e tij, ishte në "dinamo të rinj". Trajnim në shoqërinë e djemve të lartë, Chalov Jr. nuk u zemërua atletët të cilët ishin më të vjetër për 4 vjet.

Një vit më vonë, ai kaloi përzgjedhjen në shkollën e PFC CSKA. Përfaqësuesit e CSKA Club e ftoi djalin në ekipin e fëmijëve. Karriera e tij filloi me një top banal që ushqehej në terren. Vetëm pas një kohe të riu arriti të demonstronte talent.

Për 10 vjet studim në shkollën sportive Fedor Chalov shënoi më shumë se 100 gola. Në moshën 13 vjeç, ai u bë golashënuesi më i mirë i kampionatit kombëtar të të rinjve në futboll. Në vitin 2015, ai doli si pjesë e ekipit kundër Spartakut dhe të pushtuar tifozët, duke shënuar 5 gola në të njëjtën kohë.

Mentorët në një të ri shikuar në lagjen dhe e regjistruan atë në ekipin e të miturve. Ndeshja e debutimit në statusin e ri u zhvillua në vitin 2016. Fedor kryer në fushë kundër lojtarëve të "Yenisei". Trajneri e solli atë për të zëvendësuar një lojtar tjetër në minutën e 76-të të ndeshjes.

Mentorët thanë se lojtari i futbollit shkoi në çdo konkurs me zell të jashtëzakonshëm, duke u përpjekur të dallonte mes dhe të sjellë fitoren në ekip. Duke folur si pjesë e klubit në Ligën e Rinisë UEFA, Chalov shënoi 4 gola në portën "Monaco", duke tërhequr triumfin për ekipin e tij.

Futboll

Në vitin 2016, atleti u bë anëtar i ekipit të të rriturve të CSKA dhe shpejt doli të jetë përbërja kryesore e klubit. Ndeshja me Arsenalin lejoi një lojtar të ri të futbollit për të demonstruar dëshirën për fitore dhe shpirtin ushtarak. Për më tepër, konkurrenca u zhvillua në kushte të vështira: kishte një prapambetje, dhe atleti doli në fushë me një temperaturë të lartë.

Në lojë kundër Tula Arsenal, ai kreu dyfishin e parë. Në vitin 2017, Fedor u prezantua nga çmimi i nderit "Pesë i Parë", i cili çdo vit i dorëzoi lojtarët më të mirë të Lidhjes Kombëtare të Premierëve në mesin e atletëve të rinj. Në vitin 2018, Chalov shënoi një gol të Arsenalit Anglez, dhe debutimi i tij Het mashtroi ndeshjen kundër Arsenalit nga Tula.

Në një intervistë, i riu tha se në fëmijëri nuk mund të priste për momentin kur ai do të ishte në gjendje të shkonte në fushë dhe, duke marrë pjesë në lojë, për të marrë përgjegjësinë për rrjedhën e ndeshjes. Ajo do të abstrakojë nga mendimi i kritikëve, i nxitur nga një qëllim - fitorja e ekipit të tij.

Në orën 20, Chalov u bë lojtari më i mirë i futbollit të Premier League. Emri i tij i fundit ishte në listën e atletëve të deklaruar në Kampionatin Botëror, edhe pse lojtari ende nuk arriti të bëhej pjesëmarrës i plotë në turn.

Në vitin 2018, Fyodor e dalloi veten, duke shënuar një gol në portën e ekipit "Victoria Plzen" si pjesë e ndeshjes së Ligës së Kampionëve.

Artikulli i të ardhurave të futbollistit progresiv është i interesuar për tifozët jo më pak se jeta personale. Arritjet sportive dhe suksesi i dukshëm ndihmuan Fedor Chalov të rriste pagën. Në sezonin 2018, Chalov luajti 10 ndeshje të Premier League Ruse, dhe në vitin 2019 - në 27. Duke përmbushur 7 asistime, Fyodor riafirmoi talentin dhe përmirësimin e pajisjeve të lojës. Kostoja e futbollit është rritur nga € 2 milion deri në 10 milionë euro.

Klubi anglez "Crystal Palace", i interesuar në një atlet, i ofruar për transferimin e saj 25 milion paundë sterling, por, sipas agjentit të futbollistit Christian Emile, madje edhe për një CSKA të tillë, nuk kishte asnjë pikë për ta shitur atë, sepse Në frontin e Fedor kishte sfida të mëdha në Ligën e Kampionëve.

Për kampionatin rus 2018/19, përpara shënoi 15 koka, duke marrë titullin e gëlltitjes më të mirë. Statistikat e atletit janë përkeqësuar të shënuara vitin e ardhshëm. Për 30 ndeshje, Chalov shënoi vetëm 8 gola, por 5 prej tyre sollën fitoren e klubit.

Si pjesë e Ligës së Europës, sulmuesi shënoi një herë në ndeshjen me Ludogorets, i cili përfundoi me barazim.

Pranvera 2019 solli një lojtar në debutimin në ekipin kombëtar rus, Fedor zëvendësoi Denis Cherkey në një ndeshje kundër ekipit kombëtar belg. Për herë të parë në formacionin fillestar, përpara u shfaq në fushë në fund të vitit 2020 në një ndeshje miqësore me Moldavinë.

Në të njëjtën kohë, Chalov nënshkroi një marrëveshje të re me CSKA Club, duke e zgjeruar kontratën deri në fund të sezonit-2023/24.

Në verën e vitit 2020, Fyodor humbi ndeshjen kundër Tambov në kampionatin rus për shkak të lëndimit të vjetër të gju.

Jeta personale

Atleti ka arritur sukses jo vetëm në futboll, por edhe në jetën personale. Lumturia e sulmuesit nga zbatimi profesional ka përfunduar pamjen e Valeria Fedotova të dashur. Duke marrë një dizajner grafik specialiteti, vajza e tij është e angazhuar në krijimin e portreteve me përdorimin e teknologjisë origjinale të imazhit. Valeria mbështet Fedor: i interesuar në sport, i sëmurë për CSKA dhe është i dashur për palestër. Ajo viziton të gjitha ndeshjet në të cilat futbollisti shkon në fushë, dhimbje për të.

Në llogarinë e rrjetit Instagram, Fedor nuk nxjerr fotografi me Valeria, duke lënë personale prapa skenave. Në profilin e tij, fotografitë me trajnim, ndeshje dhe pushim me kolegë dhe shokë. Në CSKA Club, ai fitoi një mik të ngushtë, Konstantin Kuchaev u bë. Të rinjtë mbështesin marrëdhëniet e ngrohta pavarësisht nga arritjet sportive dhe se si karrierat e tyre përbëjnë.

Rritja e Fedor Chalova është 180 cm, dhe pesha është 75 kg.

Fedor Chalov tani

Tani Chalov vazhdon të bëjë përparim në fushë dhe të tërheqë vëmendjen e publikut.

Në turneun e grupit të kampionatit evropian-2021, Fedor si pjesë e ekipit rinor rus fitoi mbi Islandën me një rezultat prej 4: 1. Përpara vërejtur pas lojës që ndeshje iu dha ekipit jo aq të thjeshtë.

Vetë tregoi një atlet në kampionatin rus, duke shënuar në 2 ndeshje në një rresht. CSKA kundër "UFA" të lidhur, dhe në ndeshjen me Krasnodar fituar me një rezultat prej 3: 1.

Fedor arriti të rriste popullaritetin e saj, duke u mbyllur në kanalin Yutiub të blogerëve të futbollit 2draps në Challenger "dënim në një prerje flokësh".

Sipas Portalit të Transfermakt, çmimi i Chalova në vitin 2021 ra në 11 milionë euro nga shenja maksimale prej 16 milionë eurosh, relevante për vitin 2019.