Max Ferstappen - Biografia, Jeta personale, Foto, Lajme, Kelly Peak, Vajza, Rritja, Pesha, Formula 1 2021

Biografi

Holanda Rontainer Max Ferstappen, i famshëm për stilin agresiv të vozitjes, përfaqëson ekipin e Red Bull Racing, duke marrë pjesë në garat e Formula 1. Pas pilotit, një seri fitoresh të shkëlqyera, dhe horizonte të reja dhe pushtime të reja.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Racer, emri i plotë i të cilit tingëllon si Max Emilian Festapen, ka lindur më 30 shtator 1997 në qytetin belg të Hasselt dhe solli me motrën e tij Victoria. Familja e tij kishte një lidhje të gjatë me garën motorike, pasi babai i Jos Ferstappen ishte piloti i dhomës së Formulës 1, i cili kaloi për Holandën dhe nënën dhe xhaxhain, Sophie dhe Anthony Couve, morën pjesë në garat karting dhe nascar wheladen Seri euro.

Një djalë i cili në fëmijërinë e tij u mësua për makina të shpejta, në moshën 4 vjeçare për ndërkohë që "Rotax Max Junior" dhe fitoi kampionatin belg dhe Holandë pas një kohe. Dhe në vitin 2009, pak pas divorcit të prindërve, Ferstaptpen u bashkua me ekipin e gara në Pex dhe fitoi konkurrencën e mbajtur në klasën KF5.

Në vitin 2010, adoleshenti u ul pas timonit të makinës me motor me prekje dhe të shkuar dhe që vinte në nivel ndërkombëtar, u bë i dyti në Kupën e Planet KF3 dhe arriti të gjithë në Serinë Wsk World.

Në vitin 2013, Max u zhvendos në KZ1 - kategoria më e lartë e karting dhe fitoi garat prestigjioze të mbajtura në qytetin francez të Varen-sur-alée, dhe pastaj babai këmbënguli në debutimin në klasë me rrota të hapura dhe fituesit më të rinj të shpenzuar testet në "Formula Renault".

Kartieri fillon

Biografia profesionale e Max filloi me debutimin në serinë e formulës së tretë, ku ai luajti ekipin e Van Amansfoort gara nga Holanda. Në sezonin 2013/2014, djali mori pjesë në garat në Gjermani, Belgjikë, Monako dhe Itali, mori vendin e parë në garën e parë të fazës së dytë në autostradën e famshme Hockenheimring.

Pas kësaj, pronarët e McLaren, Mercedes dhe Ferrari, dhe Ferrari, ishin të interesuar për një kalorës premtues, por ai përfundoi një marrëveshje me Helmut Marko dhe shkoi në programin e të rinjve "Red Bull".

"Formula 1"

Në vitin 2014, Max u bë një pilot Toro Rosso Scuderia dhe u shfaq në garat e lira në skenë në Japoni. Disa muaj më vonë ekipi njoftoi nënshkrimin e një kontrate gara të plotë, dhe 17-vjeçari i ri u bë piloti më i ri i Grand Prix.

Në sezonin e parë në Formula 1, Ferstappen, për shkak të moshës së re, e cila nuk kishte të drejtë të menaxhonte makinën e qytetit, tregoi rezultate të mira dhe përfundoi syzet 9 herë. Si rezultat, pavarësisht tubimeve të shumta për shkak të problemeve teknike dhe aksidenteve, ai mori vendin e 12 në renditjen e përgjithshme dhe shënoi 49 çmime.

Në vitin 2016, pas fazave në Melburn, Sakhir, Shanghai dhe Soçi, udhëheqja e ekipit të vjetër Red Bull gara me vrap nga Christian Horner pranoi një vendim të çuditshëm dhe eliminoi malin Daniel nga radhët e tij. Dhe në atë moment, Max, i cili nuk kaloi gara të mira, mori përparësinë nga situata dhe mori vendin e Rusisë, të cilën babai i tij ishte i kënaqur.

Në garën e parë, atleti me një rritje në 181 cm dhe peshon 71 kg ishte në selinë e mostruar të një makine, por kjo nuk e pengoi atë të bëhej i katërti në kualifikim dhe pasi aksidenti Mercedes triumfalisht fitoi madhësinë spanjolle Prix. Në fazat e ardhshme, Ferstappen tregoi një karakter të ashpër të natyrshëm në përfaqësuesit e kombësisë belge dhe njerëzit e lindur nën shenjën e shkallëve të zodiakut dhe deri në fund të vitit ai regjistroi 4 argjendi dhe 2 podiume bronzi në aspas, si dhe 7 gara në syze test.

Sezoni i ardhshëm, piloti i ri mori vendin e 6-të në kampionat, duke arritur fitoret e bukura në Meksikë dhe Malajzi, dhe në vitin 2018, pavarësisht incidenteve të shumta gara, u ngrit në dy hapa më lart, fitoi podiumin në 10 Grand Prix. Kjo ndikoi ndjeshëm në pagën e atletit, e cila në vitin 2016 fitoi 600 mijë dollarë, dhe pas 2 vjetësh - tashmë 10 milionë dollarë.

Në sezonin 2019, Ferstappen u ngrit disa herë në piedestal, por ai kishte rivalë të rinj në personin e përfaqësuesit të McLaren Lando Norris dhe Charles të Lekelera që kishin kaluar në Ferrari. Prandaj, kalorësi u bë e vështirë për t'u përballur me konkurrencën, dhe makina e tij ishte më e keqe se "Furi e Kuq" në disa kualifikime dhe një rresht të Grand Prix.

Në rënien e pilotit të 2020-të "Red Bull" mori vendin e tretë në "Grand Prix të Portugalisë", por nuk ishte i famshëm për arritjet dhe statistikat e mira, por një tiramë shumëngjyrëshe, të folur në Radio për shëtitjen e kundërshtarit , të cilin e quajti të verbërit dhe mongolin. Fjala e Ferstappen shkaktoi një valë kritikash në rrjetet sociale bazuar në faktin se vrapuesi i formulës 1 nuk duhet të lejojë veten të fyen njerëzit me aftësi të kufizuara dhe të gjithë popujt.

Jeta personale

Jeta personale e Max Ferstappen u bë subjekt i thashethemeve. Ashtu si një baba që kishte shumë gra, në rininë e tij, ai e rrethoi kokën tek miqtë, të cilët nuk kishin ndërmend të bëheshin gra dhe nuk do të lindnin fëmijë.

Të tilla ishin marrëdhënia e riders me Sabli Cook Atletët, Maxim Purkui dhe Michaela Ahlin-Cotulins, si dhe me një model të modës Joyce Godfree dhe Blogerët Ros Wann de AA. Në vitin 2017, e dashura e tij u bë dilara e Sanlik nga Gjermania, për marrëdhëniet me të cilat tifozët mësuan në foton e përbashkët nga faqja e Max në "Instagram".

Në të njëjtën mënyrë, u bë e njohur për atletin e ri të romanit me modelin brazilian Kelly Peak, babai i të cilit Nelson Peak ishte një kampion tre herë "Formula 1". Dhe ish-të dashurin e bukurive ishte Daniel Knat, vrapuesi rus, i cili Kelly lindi vajzën e Penelope në 2019, se me rastësi nuk e kaloi bashkimin, por, përkundrazi, kontribuoi në ndërprerjen. Shoqëruesi i ri i Ferstappen më i vjetër se 9 vjeç.

Shumë pilotët e formulës 1 preferojnë Zvicrën ose Monakun. Ashtu si shumica e kolegëve, Max jeton në një drejtor të vogël në bregdetin e Mesdheut.

Max ferstappen tani

Shpirti konkurrues dhe pasion për garën - faktorët që tani stimulojnë ferstappen për të përmirësuar në sport.

Në pranverën e vitit 2021, Max fitoi "Grand Prix of Monaco", u bë i rëndësishëm se një fitues 23 herë i turneve "Helmet i madh" u festua në fund të pilotit, amerikan Serena Williams, i cili i besonte nderit valë një flamur me damë.

Në Baku në "Grand Prix of Azerbajxhan", Ferstaptpen zbriti nga distanca, pasi ai ra në një aksident për 4 qarqe deri në fund të shpërthimit të gomave. Një konkurrencë e suksesshme në Francë ishte më e suksesshme, në të cilën piloti i Holandës shkoi rreth britanikëve Lewis Hamilton dhe për herë të parë në karrierën e tij fitoi garën, kualifikoi dhe instaloi një rreth të shpejtë brenda një faze.