Rreziku Alison - biografi, jeta personale, foto, lajme, tenis, kampionat në natyrë Australia, SHBA, burri 2021

Biografi

Lojtari amerikan i tenisit mund të rrezikojë nga ato atletë që duan të tregojnë një lojë agresive, shpesh duke punuar në vetvete vetë. Për këtë arsye, ajo preferon veshjet e shpejta. Taktikat e vështira dhe aftësitë e kongjenitale janë të frytshme, sepse Alison shpesh pushtoi vende prestigjioze në garat ndërkombëtare.

Fëmijërisë dhe të rinjve

Biografia e Alisonit filloi në qytetin amerikan të Pittsburgh më 3 korrik 1990. Rreziku u rrit në familjen e mësuesit të shkollës Carol dhe agjent i Shërbimit Special Sekret të Albert, i cili më vonë mori pozitën e hetuesit të FBI-së. Si një fëmijë, motra e Sarës dhe vëllai Dan u mahnitën nga tenis, dhe Alicison në 3 vjeç mori një raketë për të kaluar kohën në shoqërinë e të afërmve dhe për të luajtur vetëm për veten e tyre.

Gradualisht, sporti e tërhoqi vajzën dhe gjatë viteve të studimit në shkollën e mesme shtetërore të Pensilvanisë, rreziku ra në ekipin e fëmijëve dhe e udhëhoqi partnerin në fitoren në garat e shtetit amator. Vlen të përmendet se Sara hyri gjithashtu në nivelin profesional të lojës, por Alison ishte shumë përpara motrës së tij.

Në vitin 2007, rreziku në një shkarkim të vetëm fitoi Gjykatën Kombëtare të Koleksionit Kombëtar të USTA, e cila ishte turneu më i madh i lirë i Amerikës dhe kaloi përzgjedhjen për konkursin e të rinjve të Helmet të mbajtur në gjykatat e Qendrës Kombëtare të Tenisut të Nju Jorkut. Në ndeshjen e debutimit, Alison mundi atletin rumun, Sienna Kyrusy, dhe më pas u dha rrugë bashkëveprotit Julie Ditty dhe nuk shkoi në raundin tjetër.

Megjithatë, humbja e parë nuk ndikoi në karrierën e përdorur mezi, dhe në muajt e mbetur rreziku fitoi kampionatin e Claycourt Sermer ITA dhe mori vendin e dytë në turneun kombëtar në gjykatën e vështirë, të kryer nga organizata atletike jofitimprurëse e USTA .

Si rezultat, duke kaluar kursin e trajnimit në akademinë e tenisit të Van Der Meer, Alison renditi vijën e lartë të renditjes së vajzave 18-vjeçare dhe ra në ekipin e profesionistëve në Kupën e Fondacionit të mbajtur në Shtetet e Bashkuara.

Tenis

Në vitin 2010, Alison debutoi në garat kryesore të serisë së shoqatës së tenisit të grave, mbajtur në prill në Charleston. Në ndeshjen e parë të këtij niveli, rreziku i humbur për gjermanin Angelica Kerber, por pastaj arriti gjysmëfinalet në ferazhin e fermës. Në sezonet e ardhshme, amerikan ka kaluar në çerekfinalet e turneut në Birmingham, dhe më pas fitoi në garat me një fond të çmimit prej 50 mijë dollarë.

Në vitin 2013, në kohën e dytë, Alison ishte në gjendje të pushtonte gjysmëfinalet Birmingham në karrierën e tij. Në verë, edhe një herë në Wimbledon, atleti më në fund fitoi ndeshjen e parë në turnet e Grand Slam dhe tregoi një performancë të suksesshme, të shkatërruar vetëm në rrethin e kualifikimit të 3-të.

Pas kësaj, një rrezik 23-vjeçar ra në top 100 tenisi botëror dhe në fund të gushtit luajti shkëlqyeshëm në Kampionatin e 133-të të SHBA. Me pamje nga disa rivalë të denjë në fazat fillestare të konkursit, amerikan arriti në raundin e 4-të pas një takimi të suksesshëm me Petro Kwitova, ish-fituesin e Wimbledonit 2011.

Sezoni i vitit 2015 filloi me pjesëmarrjen në Kupën Kombëtare të Federatave, pas së cilës lojtari i tenisit në Tianjin fitoi titullin WTA. Në finale, Alison fitoi atletin zviceran Belindu Benchich në të dy grupet.

Në 2015-2016, rreziku ra rregullisht në gjysmëfinalet dhe finalet e turneve botërore dhe luftuan në mënyrë adekuate me Carolinën Plishkova, Agnieschka Radvan dhe Svetlana Kuznetsova. Vitin e ardhshëm, Alison shkoi në raundin e tretë të Australisë të hapur dhe arriti në vendin e 36-të në renditjen botërore.

Fundi i vitit 2018 për rrezikun e Alisonit ishte i pasuksesshëm. Atleti ra në finalen e Kupës së Katërt, por fluturoi në raundin e tretë të kampionatit të hapur australian, nuk arriti të përballonte me Wang Yafanin kinez.

Në vitin 2019, Alison u largua nga dështimet e sezonit të kaluar dhe gjëja e parë u dha në finalistin e kampionatit të hapur Shenzhen. Pas gjysmëfinale me Veronica Cuddetova dhe finalja nga Kiki Burtens Tennis Player fitoi Gold Tournament WTA në Hertogenbosa dhe përsëri shkoi për të pushtuar Wimbledon. Megjithatë, në çerekfinel, rreziku i dha rrugë Serena Williams.

2020 nuk mund të quhet i pazgjidhur për alison karrierës, i cili ka vepruar me sukses të ndryshëm. Pra, më 17 shkurt në Dubai, ajo humbi përfaqësuesin e Tunizisë në Zhembers. Por 2 ditë më vonë, në një çift me kompolatofiot Dezair (Desire), Kravchik shkoi rreth 2 banorë të Tajvanit Khaojin Zhan dhe Latis Zhan.

Shkarkimi i çiftit ishte i suksesshëm dhe në kampionatin e hapur të SHBA. Në kompaninë Kanada Gabriely Dabrovski Risk - Amritaja arriti në finalet 1/4 të SHBA-ve.

Jeta personale

Në disa intervista që Alison dha pas fitoreve në garat e mëdha, ishte në thelb për arritjet e karrierës, fondet e çmimeve dhe çmimet e nderit. Por për detajet e rrezikut të jetës personale ka mbajtur heshtje për një kohë të gjatë.

Megjithatë, në vitin 2019, në prag të turneut të ardhshëm në periferi të Londrës, Wimbledon Press raportoi se rreziku i martesës ishte i mërzitur me një ish-tenisi indian Stephen Amrtaged. Dasma u mbajt në atdhe të nuses në traditat perëndimore. Vërtetë, në një veshje të bardhë, Alison kishte frikë nga motivet indiane.

Një surprizë për dhëndërin doli të jetë mjaft indiane - së bashku me motrën e tij, ambitra e ri i rrezikut kryente valle në stilin Bollywood. Talenti i Alisonit dhe Sarës vlerësuan jo vetëm mysafirët e festimit, por edhe nënshkrime të shumta të atletëve të llogarisë së Instagram.

Në një bisedë me Portal Tenis World SHBA, rreziku-Amritaja ndau që tani nuk është e gatshme të bëhet një nënë. Alison diskutoi për lindjen e fëmijëve me burrin e saj dhe arriti në përfundimin se ai së pari dëshiron të arrijë lartësitë e karrierës së synuar.

Rreziku i Alison tani

Në qershor të vitit 2021, ambitri i rrezikut fluturoi nga raundi i parë i turneut Wimbledon, duke humbur Teresa Martintskova. Por përkundër kësaj dhe dështimeve të tjera, Alison bëri thirrje për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara në Tokio. Konkurse që një titull jozyrtar i "Olimpiadës më të çuditshme" të marrë para fillimit u njoftuan për korrik dhe gusht 2021. Për ekipin amerikan, kampionatet është e pazakontë në atë për herë të parë në shumë vite, vendi ka emëruar kandidaturat e sirenave ose Vinus Williams.