Matteo Berrettini - fotografie, biografie, viață personală, știri, jucător de tenis 2021

Biografie

Matteo Berrettini a început să joace tenis de la 4 ani. Clearance-ul și perseverența l-au ajutat să devină o stea de sport și să intre în top 20 ATP.

Copilarie si tineret

Matteo Berrettini sa născut la 12 aprilie 1996 la Roma, Italia. Creșterea împreună cu fratele Yakopo, care a devenit și un atlet profesionist. Nu există prea multe despre biografia timpurie a campionului. A început să studieze tenisul când avea 4 ani și a obținut rapid rezultate ridicate.

Viata personala

De mult timp, viața personală a tenisului a rămas un secret pentru fani. Dar în 2019, știrile de tenis tonic au apărut vestea că Berrettini se găsește cu Ayla Tomyanovich - fosta fată Nick Kirozh. Cuplul a ținut o cină comună în restaurantul din New York, dar atletul nu a comentat relațiile.

În timpul liber, un tânăr vizitează meciuri de fotbal și de baschet. El este bolnav pentru Lebron James și echipa Fiorentina.

Tenis

Berrettini a debutat în 2013 privind Futures Italy F21, unde este învins. Deja un an mai târziu, atletul a decis să încerce puterea la turneul Challenger din Friece, dar a pierdut la Dustin Brown. În următorii ani, tânărul a cheltuit în pregătirea și îmbunătățirea abilităților.

În martie 2015, jucătorul de tenis a apărut pe futures Turcia F11, unde a câștigat Miki Yankovici. El a ajuns la finală, dar a dat drumul lui Edward Emerein în două seturi. În aceeași lună, Matteo a participat la un dublu turneu cu Filippo Baldi, cu care a câștigat campionatul. A adus un atlet pentru a lovi ratingul ATP, unde a luat poziția a 1674.

Pe parcursul anului, tânărul a participat la diferite turnee de succes, dar a trebuit să ia o pauză din cauza prejudiciului la genunchi. Numai în septembrie 2016, Berrettini sa întors la concurs și a câștigat imediat turneul Futures Italia F27 într-o pereche cu Jacopo Stephanini. Apoi jucătorul de tenis a interpretat pe Challenger din Brescia, unde a bătut Tommy Robid, dar a dat drumul la baia Luke. Deja la sfârșitul sezonului, un jucător promițător a crescut la locul 435 din ATP.

După ce Matteo a ajuns la cea de-a 264-a linie a ratingului și a intrat în primele 300, a făcut debutul său în Runda ATP, dar în prima etapă Fabio Famini a pierdut. Apoi a participat la Challenger în San Benedetto, unde a câștigat premiul principal. Rezultatul ia permis să sară imediat câteva poziții, iar după turneul din Istanbul, închideți sezonul la locul 135.

În timpul campionatului australian deschis, jucătorul de tenis a pierdut în turneul decisiv, dar a reușit să intre în grila principală a turneului de casca mai mare. Deja în prima rundă, a fost bătut de Adrian Mannarino. După aceea, atletul a apărut la Campionatul Elvețian, unde a fost câștigat primul titlu de ATP după victoria asupra lui Roberto Bautoy Agut.

În același an, Berrettini și-a făcut debutul la turneul Wimbledon, unde a bătut Jack Nau, dar în timpul campionatului Open din SUA a fost învins. În ciuda pierderii, atletul a reușit să finalizeze sezonul în poziția 54.

2019 a adus tenis în al doilea titlu ATP într-o singură descărcare după victoria asupra Philip Kraminovici la campionatul deschis al Ungariei. În cadrul Campionatului Internațional Bavarian, el a dat drumul spre Garin Christian.

Următoarea victorie a avut loc pe Alexander Zverev la campionatul deschis al Italiei. Lanțul trofeu a continuat pe turneu în Wimbledon, unde Matteo a venit la 1/8 din Grand Casca și a dat victoria Roger Federer. Apoi, datorită câștigării lui Gael Montfis, italiană a venit la semifinalele unei pălării mari, dar Rafael a fost bătut.

Matteo Berrettini acum

În septembrie 2019, jucătorul de tenis a vizitat Rusia să participe la Campionatul Open din St. Petersburg. El a bătut cu succes concurenții, dar în cele din urmă a dat drumul lui Herra Gerasimov. La 14 octombrie a aceluiași an, Berrettini a crescut la locul 11 ​​al ratingului ATP.

Acum Matteo continuă să se antreneze. Fanii își urmăresc succesele pe pagina din "Instagram", unde sunt publicate știri și fotografii. Un tânăr încearcă să mențină o formă sportivă - cu o creștere în 196 cm cântărește 90 kg.