Dmitri Loginov - Biografie, știri, fotografie, viață personală, snowboarder, freestyle, campion mondial 2021

Biografie

Primul antrenor al Dmitri Loginova a spus despre elevul său ca acesta: "El scrie o nouă poveste a snowboard-ului rus". Secretul succesului Dmitri Loginova este simplu - tânărul încă crede că nu a obținut nimic. Prin urmare, nu încetează să se străduiască pentru noi topuri - atât în ​​sensul direct și figurativ al cuvântului.

Copilarie si tineret

Snowboarder sa născut la 2 februarie 2000 în Divnogorsk. Tatăl a fost angajat în sporturi de putere, iar mama sa a jucat de volei profesional. Prin urmare, în tot ceea ce hobby-urile în cauză în această direcție, băiatul a fost invariabil lipit de sprijinul adulților.

Totul a început în lecția educației fizice. Atunci Dima avea zece ani. Ei au câștigat băieți promoționali la Școala din Rezervația Olimpică. Antrenorul Alexei Vorigigin a cerut elevilor: "Cine vrea să devină campion?". Și autentificările și-au ridicat mâna și au strigat: "Eu sunt!".

Dmitri Loginov și antrenorul său Alexei VorigiGin

Rodigin a observat imediat cum ochii lui Dima au luat foc. În plus, tipul a fost puternic și mare (acum înălțimea sa este de 180 cm, greutatea este de 78-80 kg), deci a fost decisă să încerce, deși înainte ca băiatul să nu ajungă pe un snowboard. Visul de a deveni un sportiv abrupt a contribuit la zelul și la distracția elevului.

Antrenorul a ales o pantă pentru un elev mai complicat, clasele au avut loc în fiecare zi. Părinții au remarcat, de asemenea, fiul a fugit cu bucurie în Alexei Roughguin, în ciuda oboselii și formării paralele a karatelor.

Ulterior, tipul a realizat că combinarea a două secțiuni a fost greu și, în cele din urmă, a ales un snowboard. Clasele au devenit mai intense, deci nu a existat nici o problemă într-o școală obișnuită. Apropo, profesorii tratați cu înțelegere la o scădere a performanței academice. Și obiectele preferate ale lui Loginov au rămas biologia și anatomia. Desigur, cunoașterea fiziologiei a fost foarte utilă în cariera sa.

Carieră sportivă

Pe teritoriul nativ, Dmitry a demonstrat rezultate excelente în competițiile locale. Debutul în arena internațională a avut loc când avea 15 ani, - la Cupa Europeană din Landgraf. Adevărat, noul venit a arătat rezultatul mediu, luând locul 33 în slalom paralel.

La etapele Cupa Mondială în 2016, în Italia, el a venit pe locul 49 în slalomul gigant paralel paralel (Gigant). Apoi i sa atribuit cunoștințele despre "Maestrul Sportului Rusiei din clasa internațională".

Ca parte a echipei naționale din 2016, la Rogle (Slovenia), Loginov a devenit campion mondial printre juniori. Iar prima victorie puternică sa întâmplat în 2018 în Badgastine (Austria), unde snowboarder a arătat cele mai bune rezultate la etapele Cupei Mondiale.

Acest lucru ia dat un bilet la Jocurile Olimpice din Penenchhan. Apoi, în Coreea de Sud, a fost prezentată doar una dintre discipline - "Gigant". Atletul de debut la adus ultimul loc în calificare, prin urmare, în finala 1/8, Dmitri nu a venit. Cu toate acestea, pentru cel mai tânăr participant, acest lucru nu a provocat visul.

Primul rezultat nereușit la biografia olimpică a lui Loginov se întărește. În curând a început să demonstreze și mai multă viteză când trecea traseul. Și în 2019, la Campionatele Mondiale din Statele Unite pe un snowboard și freestyle, a reușit să ocolească competitori eminenți, câștigând calificările în gigant.

Dmitry a ocolit cu încredere "maeștrii" - Andreas Promgger, italianul Edwina Koramatti și Vika Wilde. În final, nativul Divnogorsk a concurat cu Tim Mastnaya, în funcție de rezultatele turneului, devenind un campion mondial în gigant.

"Nu pot să cred," primele cuvinte ale câștigătorului după această cursă. Un tânăr sportiv a reușit să facă față nu numai cu emoții, ci și cu condiții meteorologice dificile din cauza zăpezii. Prima medalie de aur a echipei naționale rusești și titlul celui mai tânăr campion mondial după eșecul din Phenchana a crescut în mod repetat performanța snowboarderului.

În mod surprinzător, a doua zi, Dmitry a câștigat primul loc în paralel slalom. Și de data aceasta nu a fost fără înregistrare - autentificarea a fost primul rus, care a reușit să ia aur în această disciplină.

Începutul anului 2020 pentru un tânăr a fost marcat de o altă realizare - victorie în slalom paralel în Canada la Cupa Mondială. Președintele Federației de Snowboard din Rusia Denis Tikhomirov a remarcat activitatea antrenorului senior al Denis Salagayev, care a distribuit corect încărcătura de conectare, tragând treptat la vârful formei.

Viata personala

Campionul mondial multiplu în competițiile junior este puțin interesat de rețelele sociale, astfel încât fotografiile rare pe Internet sunt legate de biografia sa profesională. Cu toate acestea, într-un interviu cu un snowboarder oferă puține informații despre viața personală. Cu toate acestea, este împărțită: în free de taxe și turnee, preferința de timp oferă sport - fotbal, volei și baschet.

În ceea ce privește emisiunile, el nu vă deranjează să vadă hocheiul. Și Dmitry nu face rău pentru un club specific, dar se bucură de jocul echipei naționale rusești.

Chiar și în vacanță, autentificarea este angajată în mod regulat în menținerea unei forme fizice. Din aprilie până la jumătatea lunii mai, până la pregătirea de vară, încercând să-și petreacă timpul cu prietenii și cei dragi. De asemenea, împreună cu familia, este aleasă în țările calde. După încheierea sezonului se duce la Sheregesh (regiunea Kemerovo), unde este angajat în freeride.

Dmitri Loginov acum

Proprietarul a două medalii de aur ale Cupei Mondiale în sezonul 2020/21 a fost în umbra compatrioților. În Badgastein, în ianuarie 2021, el a reușit să depășească pista din slalomul paralel de disciplină, dar din cauza încălcărilor, trebuia să fie mulțumit de locul al doilea.

Cu toate acestea, la biroul de acasă al Cupei Mondiale se distinge. Deci, în finala "gigantică" din stațiunea "Bannik" a fost înaintea lui Igor Da. În paralel slalom, noroc a zâmbit din nou atletul, în ciuda condițiilor meteorologice deteriorate rapid (organizatorii turneului chiar amânat concursuri timp de 3 ore).

Apoi, el îl ocolește cu ușurință Stepan Naumova, care, din păcate, fanii, a făcut o greșeală când trece și a luat o medalie de argint. Al treilea loc a mers, de asemenea, la rusul Andrei Sobolev.

În martie 2021, la Campionatele Mondiale într-un slalom paralel gigant, Dmitry a câștigat aur.

Să se odihnească pe lauri, nu este complet în caracterul tipului. Din copilărie, visul său interior a fost Medalia de Aur a Jocurilor Olimpice. Și acum, în ciuda premiilor, el, așa cum au exprimat părinții săi, nu numai că nu "se rostogolește", dar crede, de asemenea, că nimic altceva nu a ajuns în viață.