Olga Podchufarova - Biografie, Știri, Fotografii, Viață personală, Biatlete, Biatlon, Slovenia, "Instagram", Return 2021

Biografie

Olga Vladimirovna plotcharova - Star lui Biatlon, cariera sportivă a fost foarte dificilă. Avea șansa de a supraviețui atât UPS, cât și cade, și chiar o alegere dificilă de steag. Cu toate acestea, puterea Duhului și dorința de victorie au rămas neschimbate.

Copilarie si tineret

Atletul - un radical Muscovit, sa născut la 5 august 1992. Familia lui Olga nu avea nicio legătură cu sporturile mari: tatăl a fost angajat în sisteme informatice, mama a lucrat ca un ghid de traducător.

Din copilărie, Olga a fost un copil dezvoltat fizic. Profesor de educație fizică, după ce au văzut aceste fete, au informat părinții să o înregistreze în secțiunea de schi. Podtofarova spune că schiul sa simțit cu încredere, sentimentul că panourile erau legate de picioare, nu avea. În secțiunea de schi, fiica nu a înregistrat - a fost departe, iar părinții nu aveau timp. Tatăl și mama au considerat că dansurile de bal se potrivesc cu fata mai mult. Olga dansează timp de opt ani, a mers la concursuri, dar nu au existat realizări speciale în carieră.

În Biatlon, fata a venit când a studiat în clasa 9. Elevii au fost trimiși la concurs, unde a condus 3 km. Podfuchard a concurat cu fetele care s-au antrenat constant și au venit mai întâi la linia de sosire. După acea victorie, ea însăși se îndreptă spre antrenor și a cerut să o ia la ea. Așa că a căzut în școala sportivă "Tineretul Moscovei", antrenorului Biatlon Yuri Lelin.

La sfârșitul școlii, Olga Podchufarov a intrat în Universitatea de Stat de Management, unde a primit un manager de specialitate. Disciplina și fragmentul au ajutat-o ​​să combine studiile și un program de formare ocupat.

Biatlon.

Cariera Biatletes a început în 2009, iar după doi ani Olga a câștigat deja medaliile de aur și de argint la campionatele mondiale de juniori pe biatlonul de vară. Concursul a avut loc în orașul ceh al Novaya Place-on-Morav. Girl Girl a intrat într-un releu mixt și "argint" - în cursa de persecuție.

În toamna anului 2012, în activele junior au apărut încă trei medalii de aur: le-a câștigat în sprintul, releul mixt și cursa de campionat la Campionatele Mondiale din UFA. În 2013, la Cupa Mondială, a câștigat bronzul, renunțând la 30 de secunde. În acest an a devenit un punct de cotitură în biografia sportivă a unui Pofafarov. Din Campionatul Biatlon în rândul juniorilor, care au avut loc în Austria, la Obertiliam, un atlet a adus trei medalii - aur pentru cursa de persecuție, argint pentru sprint și bronz peste releu.

În stadiul Cupa Mondială din Sochi, în primăvara anului 2013, Olga a fost invitată pentru prima oară să vorbească pentru principala echipă națională rusă. Biatlonistul a primit o nouă experiență și a simțit cât de dificilă sportivii adulți. A luat locul 58 în sprint. Îmbunătățirea semnificativă a rezultatului unui poffamar a fost deja reușită la următoarea etapă din Khanty-Mansiysk: în hărțuirea cursei a fost pe locul 26.

În 2014, Olga Podtofarova a ocupat locul 21 în sprintul la concursurile desfășurate la Hollencollen. La Jocurile Olimpice din Sochi, ea a terminat doar pe locul 49 într-o cursă individuală. Deja până la sfârșitul anului, la scena din Ostersund, sa clasat pe locul 11 ​​în cursa individuală. Următorul a adus locul 4 - înainte de a urca pedetal, ea nu avea destule 1.5 secunde.

Olga, ca cel mai bun biativ al Rusiei, trebuia să vorbească în Hollymelleni, dar după sprintul de plecare (locul 65), antrenorii echipei naționale au înlăturat atletul de la concurs. Motivul este formarea nesatisfăcătoare. Plotafarov a răspuns la excluderea sa o declarație că, după încheierea sezonului, poate trece la o pregătire independentă și se va antrena separat de echipa națională.

În februarie-2017, Olga a aderat din nou la compoziția echipei naționale pe Cupa Mondială. Echipa rusă a sosit în Austrian Hochfilzen. Echipa națională rusă sa clasat pe locul trei în releul mixt, dând drumul spre Germania și Franța. Acea zi a apărat onoarea echipei Olga Podtufarov, Tatiana Akimov, Alexander Loginov, Anton Shipulin. Rusia a clasat în cele din urmă doar cea de-a cincea poziție în clasamentul general.

În primăvara anului 2017, precipitațiile au decis să ia un timp mic pentru tratamentul profilactic. Bazându-se pe recomandările medicale, atletul a ajustat tehnica de instruire a unui nou sezon. În această perioadă, ea a câștigat o greutate excesivă că, cu o ușoară creștere a (163 cm), una dintre antrenori numită principala problemă care împiedică Olga să prezinte rezultate bune.

În 2018, Podfufarov a anunțat că ea completează cariera Biatlon. Olga a continuat să conducă un stil de viață activ, dar sportul profesional asistat deoparte. Antrenorul Yuri Lelin a susținut decizia atletului, dar a fost încrezător că se va întoarce în 2 ani. Podtofarova a intrat în Universitatea de Stat din Moscova la Facultatea de Management al Sportului.

"Și aici sunt aici, într-un efect universitar, în cele din urmă cu înțelegerea a ceea ce vreau și ce vreau să fac", a comentat ea.

Cetățenie Slovenia.

În 2019, Olga și-a anunțat întoarcerea la sport. Ea a decis să schimbe cetățenia sportului de la rusă la Sloveniană. Pretofarova a avut "interese personale" de a vorbi pentru această țară, Biatlete despre ei a promis să spună mai târziu. Într-un singur interviu în acea perioadă, ea a declarat că nimic rău nu ar spune despre Rusia. La sfârșitul anului 2019, Podafarov a ocupat prima cursă în compoziția Sloveniei Naționale, luând 4 loc în Cupa austriacă.

La 26 ianuarie 2021, au apărut informații că Olga a fost negată pentru a obține cetățenia Sloveniei. Atletul acuzat de "legile interne ale UE" și a declarat decizia sa de a se întoarce în Rusia.

"Desigur, circumstanțele stabilite au devenit o lovitură a respirației și pentru mine și pentru Federația sportivă slovenă, deoarece perspectivele inițiale erau complet diferite. Da, am pus-o pe convertirea totul, iar acesta este cel mai "absolut totul" a eșuat cu prăbușirea. Odată ce am pierdut deja credința în simțurile mele, m-am pierdut ca un atlet și mi-am pierdut motivația în cursul recuperării lungi. Prin urmare, voi depune toate eforturile pentru a vă califica din nou la echipa și de a reveni la Arena Internațională anul viitor ", a scris spumarea.

Alexander Tikhonov crede că echipa OLGA este închisă ", deși ar putea ajuta puțin." Și Irina Rodnina, campionul olimpic în patinajul Figura, a apărat Olga Podtufarovaya, pe care unii experți și sportivi acuzați de trădare.

Viata personala

Olga Podtofarova nu este căsătorită și nu intenționează să creeze o familie - acum nu există timp pentru o viață personală în biatleți. În timpul său liber, Olga iubește să comunice în rețelele sociale (fata este în Vkontakte, și pe Facebook) cu cei dragi.

La abonați au făcut o dată impresia de fotografia unei fete nou-născute, care a apărut în "Instagram". Fanii anchetei au comparat timpul de a rămâne Olga pe tratament și au sugerat că fiica a dat naștere fiicei. Fata mică sa dovedit a fi o nepot a unui atlet, în care Olga nu are sufletul.

Biatlete nu tolerează în oameni excesivi și fahamismul excesiv, crezând că sinceritatea este mai mult să se confrunte.

Olga Podchufarova acum

Antrenorul principal din Biatlon Valery Polkhovsky a remarcat că, pentru că sa întors la echipa națională, Olga trebuie să vorbească cu succes în luna martie la Campionatul rus, deoarece "Ușile echipei naționale sunt deschise tuturor celor care prezintă rezultatul". El a promis, de asemenea, că Biarthlete va crea toate condițiile de formare. Pașii Cupa Mondială a Sezonului 2020/2021 nu se încadrează.

Acum Olga se angajează cu greu. Potrivit sportivilor, perioada de lucru din Slovenia ia dat-o să înțeleagă că îi iubește pe Biatlon și vrea să cultive în acest sport și mai departe. Olga va depune toate eforturile pentru a se califica și a intra în echipa principală în viitor.