Тамара Воронин - Биографија, вести, личен живот, биатлон, Светското првенство, слика ", Инстаграм" 2021

Биографија

Тамара Воронин од младата возраст се навикнала на тешкотии, бидејќи избрала спорт за себе, во кој нема место на слабост. Благодарение на упорноста и цената, девојката беше во можност да постигне височини во биатлон и да ги освои срцата на публиката.

Детството и младоста

Тамара Игоревна Воронина е родена на 8 јули 1985 година во рускиот град Каменск-Урастерски. Девојката од рана возраст беше заинтересирана за спорт: играше кошарка, беше ангажиран Taekwondo, но тоа не беше притворено долго време во круговите. Веќе во 5-ти одделение, обемот на биатлети откриени во обемот. Дознаев дека на делот присуствуваа нејзините соученици, ученичката одлучи да ја проба раката и наскоро почна да работи под водство на Василиј Чецов.

За да стане шампион, Воронос мораше да помине низ скијачка обука, да научи како да пука. По 9-то одделение, таа зеде тешка одлука да го напушти родниот град за да студира во Екатеринбург школа за Олимписки резерва бр. 1. Лиценца со најблиски беше тешко, но девојката продолжи да ги посетува родителите и првиот тренер, а во Делот Биатлон, можеше да добие верни пријатели кои го споделија својот интерес за спортот.

Како и другите спортисти, Тамара размислува за да заземе тренинг работа по завршувањето на конкурентската кариера. Таа го добила образованието поврзано со спортот. Девојчето влезе во Уралскиот државен универзитет за физичка култура во специјалитет "Услуга во спортската индустрија".

Личен живот

На интервју, биатлонистот се однесува скромно и ретко зборува за личен живот. Таа има млад човек кој исто така е ангажиран во спортот. Слободното време славна личност троши со пријателите, сака да гледа мешани натпревари за боречки вештини.

Биатлон

Конкурентни активности на идниот шампион започнаа со учество на Европскиот младински олимписки фестивал, кој се одржа во 2013 година. Не беше можно да се постигнат високи резултати на девојката: таа е рангирана на 39-то место во Спринт и 16 во индивидуалната раса, но можеше да се докаже добро и да се сети на публиката.

Една година подоцна, првата важна победа се случи во биографијата на спортистот. Заедно со другите претставници на рускиот национален тим, Лилија Давлетошина и Марија Иванова, таа можеше да го освои второто место во сцената на релето на јуниорското првенство. Личниот резултат беше под 34 место во трката на прогонство и спринт, 13-ти во индивидуалната трка.

Следната сезона на Том започна со победи. Таа се покажала добро за време на индивидуалната трка на ролерите што се одржаа за време на летото првенство на Русија во Ижевск. Според резултатите од координацијата на Воронин, се покажало на врвот на табелата на турнирот. Не помалку импресивен беше нејзиното појавување на зимската раса на прогонство во Саранск, каде што повторно ја освои победата. Подоцна, девојката победи на масовниот почеток.

Достигнувањата им овозможија на спортистот да влезе во листата на биатлести кои отидоа на јуниорското првенство во Европа во Похлох. Но, патувањето не ги исполни очекувањата, како Светското првенство во Кале Градиште, бидејќи Тамара никогаш не успеа да се зголеми во рангирањето над 15-тата позиција.

Помлади кариера биатлетници завршија во зима на Универзијада, која се одржа во градот Казахстан Амоти. Натпревари вклучуваат премин, масовен почеток и индивидуална трка, на која девојката успеа да влезе во првите 15 финални табели. Само за време на спринт се покажа на 16-тото место.

Кратко време по транзицијата кон спортскиот спорт, Воронин зазеде второ место во индивидуалната трка на Руското првенство. Со текот на времето, стана јасно дека тешката страна на биатлетот е точноста на ова, заради тоа, таа дури и одлучила за операција за подобрување на видот. Но, со брзина, девојката е инфериорен, што понекогаш губи натпревари.

2018 издадена за Voronina поволна. Таа го освои бронзениот медал на Купот на Ибу во Ханти-Мансијск, а потоа учествуваше на рускиот куп, каде што ги презеде првите места во масовниот почеток и спринт. Една година подоцна, девојката имаше среќа да влезе во рускиот национален тим кој учествуваше на Светското првенство.

Првата фаза од натпреварот, која се одржа во Швајцарија Острунд, беше успешна за девојката. За прв пат во својата кариера, таа падна во првите 15 таква голема конкуренција, која беше на 14-та линија по индивидуалната трка. Но, тогаш Фортуна се сврте од спортистот, а таа не ги исполни критериумите за избор неопходни за учество во јануариската фаза на натпреварот, која веќе беше одржана во 2020 година.

Наместо тоа, Тамара отиде на рускиот куп од изгледите за влез во Купот на Ибу. Но, таа не успеа да се собере со силите, според резултатите од натпреварот, Пушла, Вовевск, Воронина, беше на 11-та линија.

Тамара Воронина сега

Сега Тамара продолжува да гради спортска кариера, ве молиме на навивачите со нови достигнувања. Во сезоната 2020/2021, Воронина го повторува составот на рускиот национален тим и отиде на Светското првенство, кој започна во ноември 2020 година во финскиот Контиолахти.

Девојката претпочита затворен начин на живот: не објавува фотографија во костим за капење, ретко ја ажурира страницата во "Instagram" и не води блог во Твитер. Воронина се обидува да остане во добра форма и со висина од 169 см тежи 59 кг.