Mariusha Pudzyanovsky - слика, биографија, powerLifting, вести, личен живот 2021

Биографија

PowerLifer од Полска Mariusch Pudzyanovsky, кој стана познат и на доминаторот, или Пудзиски, е познат во предностите на спортот првенствено благодарение на Enshival на Гинисовата евиденција. Тој успеа да го направи своето име таму по пет победи во натпреварот "Силен човек на планетата". Сега човекот дејствува во мешани боречки вештини и во битките се обидува да ги покаже истите добри резултати.

Детството и младоста

Мариуша е роден во полскиот град Биала Равзо во зима 1977 година. Момчето од детството беше заинтересирано за спорт, бидејќи неговиот татко беше професионален спортист. Отпрвин привлече карате, а по неколку години, син на спортистот го обрне вниманието на пауевирањето. Во 15 години, во исто време, младиот човек почна да го совлада кутијата, која беше присутна во неговата биографија во следните 7 години.

Во 16 pudzyanovsky за прв пат учествував во натпреварот за центарот на мрена меѓу професионалци, тој успеа да ја укине тежината од 160 кг. Тој продолжи да учат напорно и по уште 2 години го зголемија овој резултат од 45 кг.

Личен живот

За личниот живот на Mariusch претпочита да не се шири. Според некои информации, тој има сопруга и дете, но фотографијата со неговото семејство не објавува во "Инстаграм". Но, постојат многу слики од неговите говори во прстенот и од обука.

Боречки вештини

За прв пат да учествувате во натпреварите за атлетски натпревари на Силец, Мариуша беше доволно среќен. Како дел од Светското првенство, тој се бореше за титулата на најсилниот човек на планетата. Сепак, подоцна речиси 2 години мораше да направи присилна пауза во својата кариера. Во 2000-ти, момчето беше во затвор и спроведе 1 година и 7 месеци во заклучок. Тој беше обвинет за напад на личност и грабеж. Пудзиновски во своето оправдување рече дека не планирал да го оштети никого, но само се обидел да го спречи шефот на локалната мафија, кој го победил уште еден човек.

Заминувајќи една реченица, Пудзиновски се врати дома и продолжи со тренингот. Првата победа на листата на неговите достигнувања се појави во 2002 година, а потоа Мариуша за прв пат и стана светски шампион во Силбак. Тој го повтори овој успех 4 пати, двапати ги окупираше второто место и 1 време трет. Исто така, еден човек се натпреваруваше на Европското првенство, каде што исто така стана сопственик на златен медал.

Иако Мариуш беше внимателно подготвен за секоја приклучна атлетска конкуренција, тој направи кариера не само во овој спорт. Четири пати, човекот стана шампион на Полска како прачка, е сопственик на Карате и ја има четвртата категорија во овој спорт, а исто така играјќи рагби, се залага за тимот "Будовани Лоѓ". Со висина од 186 см, неговата тежина е 132 кг, но тоа не го спречува човекот брзо да се движи низ теренот, туку, напротив, го прави силен противник.

И покрај големиот избор на живот, во 2009 година, Мариуш одлучи да се обиде во ММА. Имајќи го предвид недостатокот на искуство, најдобрата полска промоција КВ не се плашеше да склучи договор со еден човек, ова беше придонесоа за неговата популарност во спортскиот свет и бројни достигнувања. Веќе во декември истата година, тој првпат излезе на октава против сонародништвото Марчина Нимана и го порази со технички нокаут.

Првиот пораз го чекаше во битка со американскиот Тим ​​Силвија, кој пол се предаде. Откако ја победи Ерика Еша, тој загуби од Џејмс Томпсон, а на следниот состанок со него, кој се одржа шест месеци подоцна, ја освои битката. Овој резултат беше издаден со контроверзна судска одлука. Тој не го организирал Томпсон, а борецот почнал да зборува со несреќна промоција. Тогаш неговото раководство одлучи да ја признае борбата против неуспехот. Но, следниот состанок со Боб Сапа ја донесе победата на пол.

Во 2017 година, информациите за организацијата на битката помеѓу Пудзиновски и Федор Емљаненко се појавија во печатот, но таа не доби официјална потврда. Иако многумина го чекаа овој состанок, таа никогаш не се случи, но љубителите на мешани боречки вештини не оставаат надеж некогаш да видат две од овие борци во еден прстен.

Mariusha Pudzyanovsky сега

Mariusch и сега настапи во мешани боречки вештини, кои често се неправилно наречени битки без правила. Во пролетта 2019 година, тој се состана во рингот со својот сонародник Шимон Кракески. Нивната борба го запре лекарот на крајот од 1-виот круг, бидејќи противникот го нанесе Mariusch бројни удари, по што, според специјалист, тој повеќе не можеше да се брани.

Во ноември истата година, уште еден состанок го чекаше, овој пат со претставникот на Босна и Херцеговина Јерко.