Мартин Јонсруд Сонбу - Биографија, вести, слика, личен живот, скијач ", Инстаграм", допинг, сопруга 2021

Биографија

Мартин Јонсруд Сонбу од детството страдаше од здравствени проблеми, но не го спречи да постигне успех во спортот. Норвешката скијач стана познат по целиот свет, благодарение на светли и сигурни победи на меѓународни натпревари.

Детството и младоста

Мартин Јонсруд Сонбу е роден на 26 септември 1984 година во семејството на Џон Ерик Сонбу и Гру Џонсруд Лангслет. Тој израснал во норвешкиот град Осло, каде што открил скијање. Дури и во раните години, биографиите на идната ѕвезда беа дијагностицирани со астма, но тој сè уште доби можност да ја продолжи спортската кариера.

Скијачка трка

Меѓутоа, меѓународниот деби на скијачот се случи во 2005 година, сепак, за привлекување на навивачите на навивачите, тој беше во можност само 2 години подоцна. Мартин го освои златниот медал за време на релето во сцената на Светското првенство во Bualslen. Следната сезона беше обележана за спортистот на првата лична победа, тој го освои трката класичен стил на Светското првенство во Куусамо. Подоцна, Мартин го означил среброто во истата дисциплина на сцената на новото место.

Во 2010 година, Sundbu првпат настапи на Олимписките игри. Иако тој не можеше да ја надополни свинското банка на лични достигнувања, скијачот му помогна на тимот да го заземе второто место за време на релето. Една година подоцна, тој се покажа во иста дисциплина на Светското првенство во Осло, каде што Норвежаните го освоија златниот медал.

Во иднина, спортистот продолжи да биде сигурен лидер на Светските први, но сезоната 2013/14 беше особено светла во неговата кариера. Во таа година, тој не само што редовно одржа награди во Купот, туку и победи во сите три круга натпревари: нордиско отворање, Тур де ски и финалето. Покрај тоа, Мартин му беше доделен бронзен медал во Скијаллон на Олимпијадата во Сочи.

Следното појавување на познати личности на Светското првенство, овој пат поминато во Фалун, повторно беше неуспешно. Тој се разболи непосредно пред турнирот и успеа да учествува само во трката за 50 км, каде што заврши 11-ти. Но, Sundbu го освои "Тур де ски" и стана лидер на целокупната пласман на Светското првенство. Но, подоцна ги загуби овие награди поради скандалот, во центарот на кој беше.

Во 2015 година се појавија информации за скандалот поврзан со допинг. Тие рекоа дека спортистот ја надмина дозволената доза на Салбутамола, која беше содржана во подготовката дозволена од астматичарите спортисти. ФИС ја игнорира пораката и дозволи славна личност да учествува на натпревари, но подоцна претставниците на Вада интервенираа. Тие апелираа до спортскиот арбитражен суд, а за резултатите од истрагата на Мартин дисквалификувани за 2 месеци, лишувајќи неколку награди.

Но, и покрај ова негативно искуство, во новата сезона, Sundbu се врати на натпреварот и успеа да го повтори своето минато достигнување, откако победи на три "повеќедневни": нордиско отворање "Тур де ски" и "канадска турнеја", која се одржа за прв пат. Познато е дека во трката слободен стил во Тобре, тој зел второ место со помош на dubboling - скијање, каде што промоцијата се јавува поради одбивност со стапчиња. Должината на ѕвездата на ѕвезда изнесуваше 87,5% од растот.

Со возраста на скијачот успеа да ја зачува вештината и не ги пренасочи помладите спортисти. Тој остана ѕвезда на Светските првенства, а на Олимписките игри во Ферхан обележана со златни медали во тимот Спринт и реле, како и сребро во Скиартлон. Тоа не беше доволно во скијачкото првенство на Свинче банка, но сè се смени во 2019 година, кога ја освои трката 15 км во австрискиот Сефелд.

После тоа, Sundbu се повеќе зборуваше за плановите за да ја заврши својата кариера и да се посвети на семејството. Тој победи повеќе и одби да учествува на турнири поради здравствени проблеми. Ова влијаеше на одлуката на тренерите кои не ја вклучуваат славната личност во националниот тим на Норвешка за сезоната 2020/21. Но, скијачот одлучи да спроведе независна обука.

Личен живот

Личниот живот на спортистот успешно се развил, при што неговата сопруга Марица се сретнал во својата младост.

Во 2013 година избраните избрани Мартин Син Маркус, чија појава ги промени своите ставови за животот. Во наредните години, семејството беше надополнето со уште две деца - Макс и Магнус.

Мартин Јонсруд Сонбу сега

Во февруари 2021 година, тренерот на Норвешка Еиќ Мур Несум го потврди учеството на спортистот во индивидуалната трка на Светското првенство во Oberstdorf. Коментирајќи за оваа вест, Sundbu изјави дека учеството во натпреварот беше предизвик, бидејќи беше само 6 недели да дојдат во форма и да се подготват.

Сега скијачот продолжува да тренира тешко да ги задоволи навивачите со нови победи. Тие ги следат вестите за него на страниците на фан на "Instagram", каде што се објавуваат видео и фотографии.