Симон Шемп - слика, биографија, личен живот, вести, биатлон 2021

Биографија

Симон Шемп е познат германски биатле со светско име. На 18 години, тој веќе влезе во меѓународно ниво и речиси веднаш почна да покажува високи резултати. Во филмот награди, најважниот Симон ги разгледува сребрените медали на Олимписките игри, како и четири златни првенства во светот. Денес, неговото име е наведено во дваесетте најдобри биатлети на модерноста, и покрај фактот што последниот сезонски спортист забави поради повредите.

Детството и младоста

Симон е роден на 14 ноември 1988 година во германскиот град Мутланген, Баден-Виртемберг. Биографијата на Шемп веќе во раното детство беше тесно поврзана со биатлон. Семејството се преселило во градот Винген веднаш по раѓањето на Синот. Под раководство на Таткото на Рајнер Шемп, момчето почнало да се вклучи во биатлон, но бидејќи во градот не постоела полноправна школа за деца во градот, спортистот патувал во јавноста.

Симон - Ektomorph. Среќен фигура, недостаток на масти, светли коски и спортски торзо даваат огромна предност над густите спортисти. Мала маса ви овозможува да се искачите на планините со помалку напор. Екстрактори имаат помалку оптоварување на срцето, и додава издржливост.

Физијата на Симон може да додаде раст - 179 см (како тежи 72 кг). Долги и лесни нозе ви дозволуваат брзо и со помалку напори за надминување на големи оптоварувања. Тоа го прави идеалниот кандидат за трки во биатлон.

Биатлон

Професионална кариера Симон Шамс започна во 2006 година, кога спортистот зеде сребро во трката за прогон. Во Ванкувер, на 11 март 2009 година, на Светското првенство, Симон го рангираше 24-тото место во индивидуалната трка. Тој го освои првиот шампионат во мешано реле додека во суперѕвездата на германскиот тим. Потоа, на 28 март 2010 година, Магдалена Нонуер помогна да се добие победа во Ханти-Мансиск.

Еден брилијантен говор се одржа во Симон Стрем во Антолц, на натпреварите на КМ, пред Олимпијадата во Сочи. Тогаш германскиот спортист стана првиот во Спринт и раса на прогонство. Во трите победници, секогаш беше вклучен рускиот биатлет Евгеничев. Учеството во релето го доведе германскиот национален тим на 2 место, додека Норвежаните останаа први. За прв пат за спортската кариера на Shmpp, тој влезе во првите десет светски биатлетници.

Олимписките игри - 2014 донесоа сребрена награда на свинчената банка. Но, Shempp не го вознемири и го нарече овој резултат совршен. Во истата година, трката за шампиони се одржа во Москва. Габриела Сојалова и Симон Шемп учествуваа во еден пар во мешано реле. Првото место освои неколку Дарија Дорачев и Антон Шипулин. Симон со Габриела беше задоволен со 3-то место, тие беа доцна за 24,6 секунди.

На Светското првенство - 2015 во Contiolachti, Shempp се бореше за шампионатот со главниот ривал Антон Шипулин. Симон успеа да го освои златниот медал во 4x7.5 реле, но повторно го изгубил извршувањето на шумливоста.

Две сезони Германскиот биатлет бил брилијантен, победил на фазите на Светското првенство вкупно 10 златни медали. Во 2016 година, Светското првенство се одржа во Холменчин. Овој пат, Симон не можеше да земе злато, морав да бидам задоволен со сребро. Но, бројот на поени регрутирани дозволено на спортистот блиску да се приближи до првите три: 2 пати по ред, Shempp се покажа на четвртото место на рејтингот.

Во 2017 година, Германецот победи на Светското првенство во Хохфилзен 2 Златни медали: Првиот - во масовниот почеток, вториот - на сцената на мешаното реле.

Сезоната 2017/2018 беше помалку успешна. Во говорот на Олимпијадата во Кореја, спортистот излезе само со два сребрени медали, освоени во фазите на Светското првенство. Сепак, тоа не го спречила shemppu два пати да го посети олимпискиот подиум. Покрај тоа, борбата за наградна соба во масовниот почеток, во која учествуваше Симон Шемпп и Французинот Мартин Функад, беше признаен како најспектакуларен момент на Олимпијадата.

Личен живот

Во 2009 година, бијатлетот беше затегнат со бурен роман со кандидат за насловот на сексот симбол на германскиот биатлон Миатон Миријам Геснер. Девојката не ја криела врската со убавото, а во сцената на Светското првенство, Шемп и Геснер не се населиле во вкупниот хотел со нивниот тим, туку во посебен стан.

Симон Шемп и неговата девојка беа еден од најсветлите и ветувачки светски биатлон парови, но Миријам не беше предодреден да стане сопруга на спортистот. Нивните разделба обесхрабрени навивачи. Самите спортисти во едно интервју не коментираа за причината за кршење на односите, Геснер тврдеше дека останале пријатели.

По некое време, Симон почна да комуницира повеќе со страста на Франциса. Тие долго време се познаваа благодарение на Биатлон. Комуникацијата се претвори во љубовна романса. Интересно, со новите избори, Shempp избра уште тактика: тие тренираат заедно, но за време на надоместоците живеат во одделни куќи.

Симон Шемп сега

Во февруари 2019 година, Shempp објави од страната на неговиот "Instagram", кој рано ја комплетира сезоната поради здравствени проблеми. Шампионот пријавил на своите претплатници, што одамна доживува болки во грбот, кои ја спречуваат обуката и дејствуваат на натпревари.

Претходно, победникот се пресели со сериозна операција на рамото. Симон го пропушти Светското првенство и Светското првенство. Извозниот спортист поминал на туристички патувања. Со неговото омилено место за одмор, шамп повици Малдиви.

Во мај, биатлетот се врати на обука. Сега во неговата сметка во "Instagram", фотографиите направени за време на спортските судови сè повеќе се појавуваат. Претплатниците на Симон се надеваат дека наскоро ќе го видат на патеката.