Дарија Virolainen е ќерка на "голема и ужасна" Анфиса Анатолевна на студ и не помалку познат тренер на Леонид Василевич. Сепак, бијатлетот не е покриен со имињата на родителите и време да ги изненади сопствените достигнувања. Не е ни чудо што познатата мајка повици дава најточни на децата.

Детството и младоста

Се верува дека детето родено во семејството на ѕвездите, биографијата е однапред насликана. Но, Даша, најстариот од четири деца, како да одлучи да не ја повтори судбината на мајката.

Дарија Вирулин со мајка и сестра

Dasha е роден во јануари 1989 година, кога нејзината мајка на Анфиса Рубецов веќе беше повторен светски шампион и Олимпијадата. Од рана возраст, девојката отиде во такси, за четири години добив на скии. Подоцна, според спортистите, мајка ми се удави неколку пати на кореографија, таа сакаше да даде во тенис, но не доведе до делот.

Од 7 години, според сечење, часовите се преселија на професионална основа во Центарот за подготовка на националните тимови на Khimki, во ски-трки. Но, таткото првично ја видел ќерката во Биатлон.

Дарија Virolainen.

Во 16 Даша почна да студира во Леонид Миакишев, кој ја обучи својата позната мајка. Но, во самата поаѓање кариера, девојката зеде пауза за опремување на личен живот. Според експертите од спортот, таков чин, еден млад спортист го негираше ставот дека сите повеќе или помалку успешни скијачи и биатлести прво бараат да заработат медали, а нивното семејство и децата се оптоваруваат само на статусот на натпреварот.

Спорт

До сезоната 2010-2011, Дарија обучувала како дел од младинскиот тим. Првиот успех на младата бијатлет - победа на летото Светското првенство во 2010 година, во која таа ја освои трката за прогон. Со учество во Купот на Ибу, на сцената во Анеси го освои шестото место во индивидуалната трка.

Biatlete Дарија Virlinenen.

Следната година, Virlaineen има две универзури-2011 награди во турскиот Ерзрум - Златна во "индивидуалните" и сребрени потраги. На првенството во 2012 година во 2012 година, Дарија отиде околу Ана Богили Тиодетс и Ирина стари, членови на тимот за возрасни, во трката со масовниот почеток.

Потоа следеше влошување на физичката форма, падот на резултатите во снимањето. Откриените на Светското првенство веќе не се следат, и, според тоа, за учество во домашната олимпијада на Виоленет не беше избран.

Дарија Virlinen на патеката

Сепак, само неуспешен говор на биатлетници на игри во Сочи откриени пред вратата на испорака до главниот состав: девојката отиде во Словенија до сценскиот куп. Од таму, удирање обожаватели, тренери и ривали, почнувајќи од претпоследниот, биатлетот донесе сребрен медал во Спринт.

Во сезоната 2014-2015 година, рускиот спортист веќе учествуваше во сите фази на Светското првенство и влезе во десетте најсилни, само Дариачева загуби во трката за извршување и освои сребрен медал. На сцената во Финска, застана буквално во чекор од пиедестал. Руското првенство од 2015 година беше среќно. На него, Дарија ја освои трката од општиот почеток, добил сребро во релето и извршувањето, бронза - во Спринт.

Следната сезона, Виолеган продолжи да врши во главниот состав на националниот тим, но не постоеше среден успех на меѓународно ниво. Највисокото достигнување е 4 место во релето во руподинг. После тоа, девојката беше испратена до сцената на Купот на Меѓународната унија на биатлети, но во текот на денот тренерот се врати во Даша назад кон одлуката на претседателот на Унијата на Биатлет Александар Кравцов.

Во сезоната 2016-2017, Dasha освои голем кристален глобус на Купот на Ибу, вториот најголем европски шампионат Биатлон, а покрај тоа - мал свет во трки за извршување. По завршувањето на натпреварот успеа да се приклучи на националниот тим кој зборува на Светското првенство и се покажа како најдобар тим со четвртото место во Спринт во финската сцена.

Дарија Virlaineen со пушка

Олимписката сезона на насилници започна неуспешно. По незадоволителни резултати на шведската фаза на Светското првенство, седиштето на тренерот го испрати Dasha за да настапи на Купот на Ибу со резервен тим. Таму девојката стана втора во потрага и четвртата во Спринт. Бјатлетот се врати само на сцената во Германија, каде што во релето на Русите станаа четврта, постава последната фаза.

Дописниците на MatchTV.RU забележуваат дека Европското првенство, можеби послаба во составот, Вивалнеген одговори дека е полесна во планините. Покрај тоа, тоа е "доволно светлина" (растот на Дарија е 161 см, тежината е 51kg), а патеката во Lenzerhad, и покрај сложената помош, спортистот е добро прилагоден.

Личен живот

Невообичаено презиме, кое преведено од фински значи "Естонија", Дарија е должен на нејзиниот сопруг, белоруски скијач, римски Виролин. Со брачниот другар, биатлет се сретна на возраст од 13 години, а за три години веќе ќе се стави крст на спортска кариера. Како што Анфиса му рече на Порталот Ски.Ру, таа ја убедила ќерката да направи абортус. По една година и половина Даша и романот се оженил, се родил син Даниел. Синот со баби и дедовци и дедо во линијата на Татковите живеат во Финска. Римско-службеник, влегува во седиштето на екипата на Јужна Кореја во Биатлон.

Дарија Вутириен и нејзиниот сопруг Роман Виолинен

По Дарија, заедно со многу насловни сонародници, не им дозволи на Олимписките игри во Кореја, порталот Life.ru ги објави зборовите на Абфиса Колеваја, во која изрази жалење што ќерката зборува за Русија. Според мајката на младиот спортист, Дарија била многу загрижена, дури и сакал да напише писмо до судот, но престанал со сметка на адвокатот за услуги и недостаток на изгледи за успех.

Помладата сестра на Даша, Кристина Круглов, исто така е ангажирана во Биатлон од истиот тренер Леонид Миакишев и исто така може да се пофали со успеси. Точно, нејзиниот пат во спортот е малку подолг: на почетокот девојката беше заинтересирана за скии, потоа навивачи. Според Дарија, сестрата е поздрава и повеќе генетски, така што боиот спорт е големи напори, и Кристина "сè работи".

Дарија Virlaineen со син

Дарија е активен корисник на мрежата. Фотографија во "Инстаграм" спортисти се многу мали: првото нешто, според биатлетници, таа влегува специјализирани сајтови во биатлон. Омилени дисциплини - Масовен почеток и падна, во релето претпочита да се кандидира во завршната фаза, идолот во спортот - Елена Isinbayev. Во 2011 година, Virlinenen дипломирал на руската меѓународна академија за туризам во специјалитет "Менаџмент менаџмент".

Дарија Virolainen сега

На крајот на февруари 2018 година, шестата етапа на рускиот куп во Биатлон заврши во Тјумен. На шампионатот присуствуваа спортисти кои не добија покана до Олимписките игри во Pentenchhan. Дарија Virolainen го освои мешаното реле, говорејќи за екипата на Автономните Конти-Мансиск. Покрај тоа, натпреварувачкиот тим ја изведе сестрата на Кристин.

Дарија Virolainen во 2018 година

Во исто време, непосредно пред следната фаза на Светското првенство, Биатлет, заедно со Екатерина Јулулов-Перхт, кој беше изненаден на игрите, доби предизвик за националните тимски такси, кои ќе се одржат во Санкт Петербург.