Биографија

Екатерина Руминсева - руски спортист, скијач и бијатлет. Од 2015 година тој се залага за Параолимпискиот руски репрезент.

Екатерина Руминсева е родена во малото село Валрхајм, во близина на Биробиджан, кој е во еврејскиот автономен регион. Израснала девојка во детски дом. Мајката ја одбил при раѓањето кога била информирана дека детето има проблеми со мускулно-скелетниот систем.

Скиер Екатерина Руминсев

Во вообичаеното училиште Katya се префрли на одделение 5. Се разбира, децата ја зедоа девојката далеку од веднаш - таа имаше проблеми со раката и лицето. Таа буквално тупано мораше да го повлече своето место под сонцето. Тој никогаш не се навредил, таа веќе дојде од сиропиталиштето во добра фитнес. Таа беше љубител на фудбалот, сепак, играше во машкиот тим, бидејќи женскиот не беше во принцип. Подоцна почна да студира атлетика, кошарка, одбојка.

Руминсев отсекогаш барал свој, благодарение на неа кошаркарскиот тим на училиштето беше првиот во областа. Дури и покрај проблемот со раката, таа притискаше 58 пати. Не секој здрав човек достигнува таков резултат.

Екатерина Румянсев

Таа рече повеќе од еднаш дека имала среќа со наставникот за физичко образование. Тој го поддржа во целина и го виде лидерот во него. Наскоро таа влезе на скии и зеде снимање, таа возеше без стапчиња, но тоа не ја спречи да биде најбрза. Народните врсници дојдоа и ја препознаа девојката. Студент на училиште, таа се рангираше на второто место во регионалните натпревари во Пентатлон, исто така, учествуваше во зима сите, каде што исто така стана втор.

По училиште влезе во Државниот универзитет Амур именуван по Шолол-Алејхем на Факултетот за математика и информатички технологии. Од детството, таа сонуваше да најде семејство, да ги најде нејзините родители. И таа успеа. Се испостави дека живеат сосема блиски, 80 км од неа - во селото Смидович. Кетрин, се разбира, отиде таму. Но, се чини дека немаше разбирање таму. Тој се врати и почна да тренира дури и внимателно.

Спорт

Во 2015 година, Кетрин Румјанцев вклучува дел од рускиот параолимписки тим. Назад во 2014 година, гледајќи ги Параолимписките игри во Сочи, девојката сонуваше да стане Ирина Александровна Громова да стане нејзин тренер. Па на крајот и излезе. Спортистот почна да тренира во спортската школа на Олимпискиот резерват "Вообиевските планини" во Москва, како и во спортскиот клуб "рецепт-спорт".

Екатерина Румфанцев скијање

Нејзиното деби во националниот тим се одржа на Светското првенство. Учествувала во трите фази на Светското првенство во скијање и биатлон меѓу спортистите со поразот на мускулно-скелетниот систем. Во март 2016 година, меѓународните параолимписки натпревари се одржаа во Јужна Кореја. Rumyantsev направи триумф. Таа успеа веднаш да земе златни медали во четири дисциплини - биатлон (10 км), биатлон (6 км), скијачка трка (7,5 км), скијачка трка (1 км).

Екатерина Руминсева во параолимпискиот руски национален биатлон тим

Исто така, Rumyantsev освои сребро на Светското првенство, бронза на Светското првенство во трката од 15 километри. Кетрин е повеќе победник на првенството на Русија. Во 2017 година, спортистот на Светското првенство го претставуваше градот Москва, успеа да стане прва во скијачката трка меѓу жените што зборуваат.

Во февруари 2018 година, Меѓународниот Параолимписки комитет објави листа на спортисти кои ќе учествуваат во Параолимпијадата во Фенхан. Rumyantsev влезе во нивниот број. Точно, спортистите се спортисти под неутрално знаме.

Личен живот

Екатерина Rumyanteva се обидува да не го рекламира својот личен живот, не води јавни страници во социјалните мрежи. Девојката има "Instagram", но тоа е затворено и не е потврдено. Патем, таа лично изјавила дека нема да ги користат социјалните мрежи пред крајот на играта. Секој ден, стотици пораки доаѓаат секој ден, девојката само за да ги прочита и поодговорни.

Познат по сигурност дека девојката не е оженет. Но, ова е разбирливо, денес Кетрин целосно се посвети на спорт.

Екатерина Румјанцеева сега

Олимпијадата во Pytenchhan стана во кариерата на Кетрин Rumyantsevaya прво. Но, на првиот ден од натпреварот, девојката се прогласи. Таа освои злато во трката со биатлон од 6 километри. Скиерот ја заврши трката со брилијантен резултат. Девојката беше пред Ана Милан за 16,3 секунди и дозволи единствено лизгање.

Екатерина Руминсева на Паралимпијадата во Pytenchhan

Спортистот по трката изјави дека апсолутно не е нервозен. Иако не беше лесно да се кандидира - под моите нозе беше силна "каша". И немаше доверба во победата до финишот.

Не помалку успешна за Кетрин беше ски трка за 15 километри. Rumyantsev повторно стана првиот. И овој пат, нејзиниот главен гонеле стана сонародник Ана Милан. Но, како последната трка, таа не даде шанса да победи. Кетрин беше пред Ана за 1 минута 18 секунди.

Ekaterina Rumyanteva во 2018 година

13 март 2018 година Rumyantsev го освои своето трето олимписко злато. Девојката победи во биатлон трка 10 км. Таа еднаш пропушти, заработувајќи го казнениот круг, но сепак стана прва.

Награди

• 2016 - Златен медал на меѓународни натпревари во Јужна Кореја во Биатлон (10 км)
  • 2016 - Златен медал на меѓународни натпревари во Јужна Кореја во скијачката трка (7,5 км)
  • 2016 - Златен медал на меѓународни натпревари во Јужна Кореја во скијачката трка (1 км)