Satoko Miyajara - Биографија, вести, фотографии, личен живот, фигура Skater, произволна програма, Олимпијада, "Instagram" 2021

Биографија

Мијајара Satoka е јапонски фигура, испакнати во едно лизгање. Спортистот не престанува да се восхитува и да ја радува јавноста со светли перформанси, убави броеви. Секоја година шампионот ја усовршува вештината, техниката за извршување, која ѝ овозможува да земе награди.

Детството и младоста

Сатока е роден во 1998 година во градот Кјото. Во својата младост, Отецот на Шаттока беше љубител на рагби, а мајката пукаше од Лука, но во иднина работел од лекарите. Професијата беше наметната на нив од страна на нивните родители. Откако добија образование, г-дин Мијајара стана специјалист во пулмонални болести, а г-ѓа Мијајара ја презеде проучувањето на крвта.

Запознавање на двојката се случи во болницата во Кјото, каде што работеле. Ќерката е родена една година по свадбата. Таа ретко ги виде роднините, бидејќи постојано исчезнаа на работа. Сатока присуствуваше на градинката во близина на местото на болницата каде што работеа.

На 4 години, девојката се преселила со своите родители во Тексас, каде што биле поканети да практикуваат на локалниот универзитет. Ова во голема мера ја определи биографијата на Satoka. Во САД, Отецот и мајката имаа јасно регулиран распоред на работа, така што имале повеќе слободно време за воспитувањето на наследничката. Еднаш во еден од трговските центри, семејството одлучи да оди на лизгање. Таткото покажал ќерки едноставни елементи. Satoko се сети на нив и следниот пат таа се повтори.

Возрасни, гледајќи талент младенците, ја однесоа на училиште уметничко лизгање. Девојката беше срамежлива, но интелигентна, така што тренерите нудеа индивидуални часови. Спорт дојде во животот на една млада фигура Skater како забава и се претвора во вистинска работа, која се состоеше од обука, трајни оптоварувања и ограничувања. По 3 години, семејството се врати во Јапонија.

Уметничко лизгање

Продолжувајќи да се вклучи во уметничко лизгање во нивната татковина, Сатока ги исцрпи комплексните елементи и напорно се исуши. Тренерите рекоа дека тоа покажува одлични резултати за својата возраст категорија. Почеток firuchist 3 пати испратени до помлади натпревари. Во 2013 година, учествувајќи на националниот шампионат, Мијајара освои бронзен медал.

Во 2014 година, спортистот зборуваше на шампионатот на четирите континенти во Тајпеј. Среќен се насмевнав учесник - Satoko ги изненади судиите и набљудувачите, победувајќи ги ривалите и освојувајќи сребрен медал во натпреварот. Истото првенство се одржа една година подоцна во Сеул. И повторно, Мијахара ја покажа својата вештина, да биде на второто место на подиумот.

Постојано подобрување, фигурата Skater беше меѓу спортистите наведени да зборуваат во Шангај во Светското првенство. Оригиналната кратка програма дозволи Јапонците да го освојат третото место. Со произволна програма, таа се врати во еден здив, надминувајќи ги сопствените резултати. На шампионатот повторно доби 2 место. Во Тимското првенство на Satoko, бронзен медал како дел од јапонскиот тим победи.

Новата сезона, беше отворена во САД во 2015 година, ја донесе победата на Мијахар на турнирот одржана во Солт Лејк Сити. Еден месец подоцна, во Милвоки, спортистот го покажа својот талент во Гран-при Скејт Америка, освои бронза. Завршната фаза од натпреварот, која се одржа во Нагано, му дозволи на фигурата skater да постигне нови темиња и донесе на прво место.

Мијајара стана учесник во финалето кое помина во Барселона. Според резултатите од демонстрациите на кратка програма, таа го тврдила 4-тото место, но произволна програма ја корегирала ситуацијата и обезбедениот сребрен натпревар sucro. Зад ова следеше насловот на двократен шампион и одлична изведба на шампионатот во Тајван, каде што фигурата се покажа како сопственик на златниот медал.

Светското првенство во Бостон го претстави Мијахар меѓу 5-те најдобри единечни скејтери. Судиите го препознаа со најдобриот азиски турнир спортист. Почетокот на пред-воздушната сезона беше обележан за девојката со златен медал на натпреварот во Солт Лејк Сити и Бронзената награда на Купот на Федерацијата. Второто место на Сатоко му беше доделено судиите на Гран-при во Сапоро.

Таа го демонстрираше истиот резултат во Франција, на Големата награда на Марсеј. Во татковината, Јапонците не беа еднакви: шампионатот на земјата повторно го донесе златниот медал. Во 2017 година, поради повреда, Мијахар не можеше да учествува на континенталниот шампионат и Светското првенство, како и на азиските натпревари.

Враќање по добивањето на повредите, Сатока се појави на мраз до крајот на годината. Во серијата на Гран-при, голи спортист се чувствува самоуверено, но не заземаше награда за наградата. Во рамките на натпреварот, Јапонците го претставија светлиот број на фрагмент од Опера Гкомо Пучини "Мадам Батерфлај", кој беше директор на кој американски Том Диксон. На националниот шампионат Мијајара, станав победник со земање бронза. Спортистот продолжи со постојаните часови со тренерот на Хамад и на личниот турнир на Олимписките игри 2018 година беше во чекор од пиедесталот.

Но, турнирот во Скејт Америка 2018 го донесе на прво место меѓу учесниците. Еден од светлиот број на кратката програма беше говорот на музиката од филмот "мемоари гејша", составена од Џон Тауна Вилијамс. Кореографот Лори Никол се обиде да го пренесе јапонскиот вкус на движењето. Особено, оригиналниот детал на танцот беше стилизација на одењето на слугите на задоволства во националните сандали на портата.

Во 2019 година, Светскиот Skater учествуваше на Светското првенство, кое се одржа на местото. На натпреварот спортист презентираше нови броеви. Танцот на кратката програма поставена за Satoko кореограф Benua Risho. Како музичка основа, беа избрани западни композиции на Tabla & Puncussion соло и египетски диско (египетски диско).

За произволна програма Лори Никол создаде лирски број под пирсинг мелодија од филмот "Шиндлер листа", повторно контактирајќи ја креативноста на композиторот Џон Вилијамс. Многумина се чинеше дека производството беше дадено на танцот што го покажа Јулија Липницкаја на Олимпијадата во Сочи во 2014 година. Според резултатите на Светското првенство, Јапонците се рангираа на 6-ти. Истиот број на фигура skater презентирани на Гран-при во Кина (2019), каде што стана сребрен медал.

Личен живот

Сега слободното време на Satoka е посветено на спортот и подобрувањето на технологијата. Мијајара соништа на денот кога таа се предаде на некомплицирани граници, и ги почести новите елементи на програмите. Јапонците има сестра со која е во топли односи. Но, покрај тоа, има неколку луѓе познати за личниот живот на спортистот. Скромната слика скејтборд не го рекламира својот секојдневен живот. Јапонските обожаватели донесоа страница во "Instagram", каде што фотографиите од изведби се одложуваат и го поддржуваат омилениот пред натпреварот. Растот на Мијајара е 152 см, а тежината е 43 кг.

Satoko Miyajara сега

Во 2021 година, Сатока продолжи со спортската кариера. Март дозволено Locke да покаже вештина на Светското првенство, одржано овој пат во Стокхолм. Овде, спортистот ја претстави Јапонија заедно со Рика Циира и Кори Сакамото. Учесниците беа избрани според резултатите од Јапонското првенство 2020/2021 во Нагано, на кое Мијајара зеде бронза, Киира - злато и Сакамото - Сребрена.