Corey Gauff - биографија, личен живот, фото, вести, тенис, рангирање, "Instagram", возраст, натпревари, татко 2021

Биографија

Заглавја на спортски вести Порталс Переви со зборовите за новата супер-тениска суперѕвезда од Америка по триумфот на Кори Гауф на Вимблдон. Од детството, спортистот веќе знаеше што сака да игра тенис. Сега Американецот ги освојува глобалните судови, демонстрирајќи одлична опрема и динамична игра.

Детството и младоста

На 13 март 2004 година, идната ѕвезда на глобалниот тенис е родена во плажата за леење. Таткото, кој исто така го нарекува Корки, играше кошарка во ученикот, а потоа отиде во сферата на здравјето. Мајка бонбони беше ангажирана во атлетика. Спортистот има двајца помлади браќа - Коди и Камерон. Детството на девојката подоцна зборува на судот под името Коко Гауф, помина во Атланта. Во 4 месеци на Кори го виде емитувањето на Австралиското отворено првенство, каде што победи Серена Вилијамс. Бебето сакаше да игра спорт.

Родителите помогнаа да се утврдат, возеа ќерка на спортски секции во различни насоки. До 6 години, малку Гауф направи избор во корист на тенисот. Како што подоцна признаваше во интервју, играта во тимот не е за неа, таа душа да се бори самостојно.

Со цел нејзината ќерка да тренира професионално, семејството се вратило во Делје-Бич. Двајцата родители ги напуштија своите кариери и ги претворија напорите за развој на талент од мали сипаници. На возраст од 10 години, Gauffa почна да го проучува Муратоглу во Франција академија, што е предводена од Патрик Муратроглу - тренер Вилијамс. Патрик помогна во финансирањето на еден млад спортист.

Тенис

Во 2016 година, мали сипаници учествуваа во престижната Les Petit како турнир и веднаш стигнаа до полуфиналето. Таа дебитираше во помладиот турнир на Гренд слем во 2017 година и повторно го окупираше второто место, губејќи Аманда Анисимова. Спортистот стана најмладиот единствен финалист меѓу девојките во историјата на американското отворено првенство.

На отворено шампионатот на Франција, таа ја освои својата прва во кариерата на помладиот турнир на Гренд слем, поразувајќи го Кети Мек Енлириот во три сета. Американецот стана петти најмлад шампион меѓу девојките во историјата на Роланд Гарос.

На 14 години, тенисерот учествуваше на професионални турнири на ИТФ. По квалификациите на американското отворено првенство, таа го изгуби првиот натпревар. По неуспехот во квалификациите, отвореното првенство на Франција Гауф беше во можност да стигне до Вимблдон. Во неговиот деби-натпревар, таа ги бранеше Винус Вилијамс во директни сетови, кои од детството беше нејзиниот идол.

Американецот ја продолжил својата победничка поворка и го зел врвот над магдалена рибар од Словачка. Овие натпревари предизвикаа вистинска возбуда и станаа највидливи. Поради победите, мали сипаници постигнаа сериозни резултати - 141-та линија на светскиот пласман меѓу колегите.

Во 2019 година, младиот ѕвезда на спортот го освои Отворениот шампионат во Луксембург во пар со Кејти Мек. И во октомври истата година, тој стана најстариот млад сопственик на титулата WTA. Таа падна на играта во Линц случајно, заменувајќи го повредениот колега. Тепање Катерина Козлов од Украина и германски Андреа Петковиќ, во финалето Кореј се сретна со Елена Остапенко. Овој натпревар беше интензивен, но Гауф беше во можност да се земе во рака и да го порази искусен ривал.

Следната година стана доста успешна во кариерата на спортистите. Така, на Отворениот шампионат на Австралија, Гауфа одеше Винус Вилијамс во првиот круг и сенана е Сенана - во втората. По продолжувањето на НТА натпревари по пауза поврзана со Ковид-19, Американецот беше подобар од двајца играчи од Топ 50 во Лексингтон Челинџер, пред да биде изгубен во два сета по ред од 49-тиот светски рекет Џенифер Брејди. Потоа следеше отворено првенство на Италија и Франција.

Личен живот

Гауф е близу со родителите. На игрите, ќерка, ако е можно, го придружува својот татко, поддржувајќи ја наследникот пред да влезе во судот. Одделно, личниот живот во биографијата на мали сипаници не се разликува од животот на врсниците.

А спортист, како и многу од нејзините пријатели, сака да го слуша хип-хопот и рап, сака да ги гледа блогерите за убавина на "Yutube" и да комуницира со девојки со видео повик. Во "Instagram", тенисерот објавува фотографии и видео од обуката, каде што се оценуваат стотици илјади вентилатори. Расте Gauff - 176 см и тежина - 64 кг. Имајќи витка фигура, американски ретко pampers навивачи со слики во костими за капење.

Corey Gauff сега

Во 2021 година, спортистот ја продолжи кариерата. На почетокот на годината, Очекуваниот состанок на Австралиското Отворено првенство. Се натпреваруваа со ривалите, таа покажа светла и динамична игра, но не можеше да оди во полуфиналето. 35-тата линија во еден играч за празнење обезбеди учество во шампионатот во Дубаи, каде што ја победи Екатерина Александров, Тересу Мартинцов и други.

Во мај, Гауф отиде во првиот полуфинале на турнирот на WTA 1000 на отворено италијанско првенство поради фактот што Ешли Барти, во тоа време Тенисер бр. 1, потекнува од далечината поради десната повреда на рацете во четвртфинален натпревар. Во светло на овие околности, американскиот прв влезе во првите 30. Потоа победи во еден и пар (од McNeil) испуштање на отворено првенство на Емилија-Ромања во Парма. Таа станала најмладиот играч кој победил и сингл, и титулата за стент на турнирот, бидејќи Марија Шарапова го сторил тоа во Бирмингем Класиќ 2004.

Така, Гауфа се зголеми во светскиот пласман за 25-тото место во еден празнење и 41-та - во пар. Корита стана најмладен американски автомобил во првите 25. Тенисници на отвореното првенство на Франција и Вимблдон беа успешни.

Кори покани и да учествува на Олимписките игри од 2021 година во Токио. Таа станала втора по возраст атлетичар од САД откако Џенифер Кариата, зборувал на 16 години, а најмладиот олимписки тенисер по Марио Анџиќ, кој учествувал во Игрите во 2000 година.

Достигнувања и награди

• 2017 - Финалист на еден помлад турнир на голема шапка во еден празнење (Отворен американски шампионат)
  • 2018 - Победник на еден помлад турнир на Големиот шлем во една категорија (Отворено првенство на Франција)
  • 2018 - Победникот на еден помлад турнир на Гренд слем во категоријата двојно (Отворен шампионат во САД)
  • Победник на пет WTA турнири (двајца од нив во еден празнење)
  • Најмладиот во историјата на тенисерот, кој беше во можност да ги надмине квалификациите на женскиот турнир на Големиот шлем и најмногу млад играч (и меѓу жените и мажите), кој успеа да ги надмине квалификациите на Вимблдон