Martin Jonsrud Sundbu - Biografija, Novosti, Foto, lični život, skijaš, "Instagram", doping, supruga 2021

Biografija

Martin Jonsrud Sundbu otkad je djetinjstvo patilo od zdravstvenih problema, ali nije ga spriječio da postigne uspjeh u sportu. Norveški skijaš postao je poznat po cijelom svijetu, zahvaljujući svijetlim i sigurnim pobjedama na međunarodnim takmičenjima.

Djetinjstvo i mladi

Martin Jonsrud Sundbu rođen je 26. septembra 1984. u porodici John Eric Sundbu i Gru Jonsud Langslet. Odrastao je u norveškom gradu Oslo, gdje je otkrio skijanje. Čak su i u ranim godinama biografije buduće zvijezde dijagnosticirani astme, ali još uvijek ima priliku za nastavak sportske karijere.

Skijaška utrka

Međunarodni debi skijaša održan je 2005. godine, međutim, da privuče ljubitelje navijača, uspio je samo 2 godine kasnije. Martin je osvojio zlatnu medalju tokom releja na pozornici Svjetskog kupa u Biteoslanu. Sljedeća sezona obilježena je za sportaš prve lične pobjede, osvojio je utrka klasični stil na Svjetskom kupu u Kuusamu. Kasnije je Martin označio srebro u istoj disciplini na pozornici na novom mjestu.

U 2010. godini Sundbu je prvi put izveden na olimpijskim igrama. Iako nije mogao napuniti piggy banku ličnih dostignuća, skijaš je pomogao tim da zanese 2. mjesto za vrijeme releja. Godinu dana kasnije pokazao se u istoj disciplini na Svjetskom prvenstvu u Oslu, gdje su Norvežani pobedili zlatnu medalju.

Ubuduće je sportaš nastavio biti siguran lider svjetskih kupa, ali sezona 2013/14 bila je posebno svijetla u svojoj karijeri. U toj godini nije samo redovno zadržao nagrade u Kupu, već je i pobijedio i u sva tri kruga takmičenja: nordijski otvaranje, turneja i finale. Pored toga, Martin je nagrađen bronzanom medaljom u Skiathlonu na Olimpijskim igrama u Sočiju.

Sljedeća pojava slavnih na svjetskom prvenstvu, ovaj put proveden u Falunu, opet je bilo neuspješno. Boleli su se ubrzo prije turnira i uspio je sudjelovati samo u trci za 50 km, gdje je završila 11. mjesto. Ali Sundbu je osvojio "Tour De ski" i postao je vođa ukupne tabele Svjetskog kupa. Ali kasnije je izgubio ove nagrade zbog skandala, u kojem je bio u centru.

U 2015. godini pojavile su se informacije o skandalu povezanoj s dopingom. Rekli su da je sportaš premašio dozvolju dozu Salbutamole, koja je sadržana u pripremi koje je omogućio astmatički sportaši. FIS je zanemario poruku i dozvolio slavnu osobu da učestvuju u takmičenjima, ali kasnije su intervenirali predstavnici WADA. Žlili su se Sportskom arbitražnom sudu, a rezultatima istrage Martina diskvalificiranog za 2 mjeseca, lišavanje nekoliko nagrada.

Ali, uprkos ovom negativnom iskustvu, u novoj sezoni, Sundbu se vratio na takmičenje i uspio je ponoviti svoje prošlo dostignuće, pobijedivši na tri "višednevni": nordijski otvaranje, "Tour de ski" i "kanadski turneje", koji održan prvi put. Poznato je da je u utrci bez stila u Toblahu, uzeo 2. mjesto putem dubbolinga - skijanje, gdje se promocija događa zbog odbojnosti odbojnosti. Duljina zvijezde palice iznosila je 87,5% rasta.

S godinama skijaja uspjela je sačuvati vještinu i nisu zaključili mlađe sportaše. Ostao je zvezda Svjetskog kupa, a na olimpijskim igrama u Fanchhanu označene zlatnim medaljama u timu Sprint i relej, kao i srebro u skiatlonu. Nije bilo dovoljno u skijevskoj svinjskoj banci samo zlatno prvenstvo, ali sve se promijenilo u 2019. godini, kada je pobijedio u utrci 15 km u austrijskom sefeldu.

Nakon toga, Sundbu je sve više govorio o planovima da završi karijeru i posveti se porodici. Osvojio je više i odbio da učestvuje na turnirima zbog zdravstvenih problema. To je uticalo na odluku trenera koji nisu uključili slavnu osobu u reprezentaciji Norveške za sezonu 2020/21. Ali skijaš je odlučilo da provede nezavisnu obuku.

Lični život

Lični život sportaša uspješno se razvio sa suprugom Marica koju je sreo u mladosti.

U 2013. godini birači je rodila Martina sina Marcusa, čiji je pojavu promijenio svoje stavove o životu. U narednim godinama, porodica je napunjena sa još dve djece - Max i Magnus.

Martin Jonsud Sundbu sada

U februaru 2021., trener Norveške Eic Mur Nesum potvrdio je sudjelovanje sportaša u pojedinačnoj utrci svjetskog prvenstva u Oberstdorfu. Komentirajući ovu vest, Sundbu je izjavio da je sudjelovanje u takmičenju izazov, jer je bilo samo 6 tjedana da uđe u obrazac i pripremili se.

Sada skijaš nastavlja da trenira naporno da udovolji navijačima sa novim pobjedama. Oni prate vijesti o njemu na stranicama navijača "Instagram", gdje se objavljuju video i fotografije.