Аляксандра Бойкова - біяграфія, навіны, асабістае жыццё, фігурыстка, фота, Дзмітрый Казлоўскі 2021

біяграфія

У апошні час расійскія фігурысты ўсё часцей з'яўляюцца ў навінавых загалоўках як пераможцы прэстыжных спаборніцтваў. Не стала выключэннем і таленавітая Аляксандра Бойкова, якая шмат часу прысвяціла спорце і здолела паказаць выдатныя вынікі ў сваёй сферы. Яна з чатырох гадоў ўпэўнена стаіць на каньках, а старанныя заняткі дапамагаюць ёй з кожным годам ўдасканальвацца ў фігурным катанні.

Дзяцінства і юнацтва

Саша нарадзілася ў пачатку 2002 года ў культурнай сталіцы Расіі - Санкт-Пецярбургу. Спорт прысутнічае ў яе біяграфіі з ранніх гадоў. У 2006 годзе бацькі запісалі дачка на фігурнае катанне, спачатку яна выступала адна. Настаўнікам Байковай быў знакаміты расійскі трэнер Мішын Аляксей Мікалаевіч. У жаночым адзіночным катанні Аляксандры доўгі час не ўдавалася дамагчыся высокіх вынікаў, па гэтай прычыне яна вырашыла перайсці ў парнае катанне.

Асабістае жыццё

Пра асабістае жыццё Байковай мала што вядома. У Сеткі ходзяць чуткі, што фігурыстка сустракаецца з Дзмітрыем Казлоўскім, але ніякіх пацвярджаюць фактаў гэтых гутарак у Інтэрнэце няма. Маладыя людзі сцвярджаюць, што, акрамя фігурнага катання, іх больш нічога не звязвае.

У сацыяльных сетках Саша выкладвае шмат здымкаў. Сярод іх ёсць і фатаграфіі ў купальніку, пры росце 165 см (вага невядомы) Аляксандра выглядае стройнай і падцягнутай.

Фігурнае катанне

Першым партнёрам Сашы ў парным катанні стаў Дзмітрый Казлоўскі, ён перайшоў у гэтую дысцыпліну на некалькі месяцаў раней. Іх сумесныя трэніроўкі пачаліся восенню 2015 г. пад чулым кантролем новага трэнера Артура Мінчук. Першую ў жыцці падтрымку фігурыстка асвойвала менавіта з ім. Па прызнанні спартсменкі, калі гэтыя трукі яна стала рэпеціраваць з Казлоўскім, ёй было нашмат страшней, так як партнёр мае высокі рост і яшчэ неспрактыкаваны.

Другая палова 2016 года стала вырашальнай для Сашы. У верасні разам з партнёрам яна адправілася на першы міжнародны старт. Юніёрскі этап Гран-пры праходзіў у Мардовіі. Па яго выніках таленавітая пара з Расіі заваявала сярэбраны медаль. Другое месца на спаборніцтвах такога ўзроўню стала велізарным дасягненнем Байковай.

Другі этап даўся Аляксандры складаней, нягледзячы на ​​падрыхтаваную праграму, у гэты раз ім удалося заняць толькі 4-е месца, але гэта не перашкодзіла маладым спартсменам стаць удзельнікамі фіналу юніёрскага Гран-пры. Да гэтага этапу яны рыхтаваліся асабліва старанна і здолелі атрымаць 3-е месца, а заадно і абнавіць вынік да 159,72 бала.

Першы ў кар'еры Байковай дарослы чэмпіянат Расіі скончыўся атрыманнем 6-га месца, што таксама стала нядрэнным пачаткам. А ўжо ў 2017-м на першынстве Расіі сярод юніёраў пара атрымала запаветнае золата. Малады ўзрост не стаў для іх перашкодай, а нават наадварот, дапамог у дасягненні мэты. На чэмпіянаце свету сярод юніёраў яны таксама вельмі стараліся, але занялі толькі 2-ю прыступку п'едэстала. Першае месца забралі спартсмены, якія выступаюць за Аўстралію, Кацярына Аляксандраўская (раней выступала за Расію) і Харлі Уиндзор.

Сезон 2017/2018 стаў для Байковай часам заваёвы новых перамог. На Гран-пры сярод юніёраў пара атрымала адразу 2 медалі. Другое месца ім дасталася пасля прадстаўлення праграмы ў Рызе, а трэцяе - за выступ у Заграбе. Такі вынік дазволіў ім прайсці ў фінал. На гэтым этапе сярод іх канкурэнтаў было шмат іншых таленавітых спартсменаў, расейцам прысудзілі толькі 5-е месца.

Увосень таго ж года пару Байковай і Казлоўскага чакала гучная перамога на міжнародным дарослым турніры серыі «Чэленджэр»: фігурысты атрымалі другое золата. Амаль таксама добра іх старанні акупіліся пасля выступу на Warsaw Cup ў Варшаве, адкуль яны вярнуліся дадому з срэбрам.

Чэмпіянат Расіі даўся дуэту складаней: хоць яны і палепшылі леташні выступ, вышэй за 5-га месца ім падняцца не ўдалося. Так завяршыўся сезон Сашы і Дзімы, па выніках першынства Расіі ім не ўдалося трапіць на чэмпіянат свету.

Перад пачаткам сезона 2018/2019 Казлоўскі і Бойкова абвясцілі аб канчатковым пераходзе на дарослы ўзровень. Гэта рашэнне пара падмацавала адразу дзвюма перамогамі на прэстыжных міжнародных спаборніцтвах. З аднаго этапу серыі «Чэленджэр», які праходзіў у Італіі, расейцы вярнуліся на радзіму з срэбрам. Гэта быў традыцыйны турнір Lombardia Trophy. Добрую праграму яны прадставілі і на паказальным выступе Finlandia Trophy ў фінскім горадзе Эспоо на лёдзе «Метро Арэны», атрымаўшы за яго бронзавы медаль.

Дарослая серыя Гран-пры чакала расійскіх спартсменаў у канцы кастрычніка, гэта быў другі этап Skate Canada International, які праходзіў у прыгарадзе Манрэаля. Хаця ў той дзень пара паказала свой найлепшы асабісты вынік, з колькасцю заробленых балаў ім удалося заняць толькі 4-ю пазіцыю. Затое ў адвольнай праграме дуэту пашанцавала больш: этап скончыўся для Аляксандры і Дзмітрыя срэбрам.

На выступе ў Францыі фігурысты сталі бронзавымі прызёрамі, аднак гэта ім не дапамагло прайсці ў фінал Гран-пры. Хоць дуэт выйграў кароткую праграму, адвольная не ўдалася. Нягледзячы на ​​шматлікія трэніроўкі, у выкідзе і паралельным скачку яны дапусцілі памылку.

Упершыню на п'едэстал пераможцаў на чэмпіянаце Расіі Аляксандра і Дзмітрый патрапілі ў 2019 годзе. Тады пары дасталася 3-е месца. Такі вынік правёў іх далей, маладыя людзі ўвайшлі ў заяўку на чэмпіянат Еўропы. Другое месца ў той дзень дасталася канадцам, а 3-е - суайчыннікам Аляксандры.

Услед за гэтым стартаваў новы сезон спаборніцтваў. Гран-пры Канады скончыўся для Сашы і яе партнёра перамогай. Амаль адразу дзяўчына выклала ў «Инстаграме» фота і пост з удзячнасцю заўзятарам, трэнерам, бацькам і ўсім, хто яе падтрымліваў у гэты адказны момант.

Выступ Казлоўскага і Байковай на чэмпіянаце Еўропы 2020 года адбылося ў канцы студзеня ў Менску. Прадэманстраваўшы кароткую і адвольную праграмы, пара заняла 4-е месца. Затое на выступе ў аўстрыйскім горадзе Грац яны беспамылкова прадэманстравалі запланаваную кароткую і адвольную праграмы. У агульнай складанасці пары ўдалося набраць 234,58 бала і заняць 1-е месца, другое і трэцяе таксама дасталася расіянам - Яўгеніі Тарасавай з Уладзімірам Марозавым і Дар'і Паўлючэнка з Дзянісам Ходыкиным.

Аляксандра Бойкова зараз

Аляксандра і зараз шмат трэніруецца, не спыняючы рыхтавацца да новых расійскім і міжнародных спаборніцтваў. У сакавіку 2020 го Бойкова і яе партнёр Дзмітрый Казлоўскі павінны былі прадставіць Расію на чэмпіянаце свету ў Канадзе. На жаль, з-за пандэміі коронавирусной інфекцыі спаборніцтвы былі адмененыя.

А ў снежні таго ж года пара заняла 2-е месца на расійскім чэмпіянаце, саступіўшы перамогу Яўгеніі Тарасавай і Уладзіміру Марозаву. Таксама пара прыняла ўдзел у Кубку Першага канала, які адбыўся ў лютым 2021-га.

У сакавіку фігурысты адправіліся на чэмпіянат свету, які праходзіць у Стакгольме. У турніры спартыўных пар яны занялі 3-месца, саступіўшы калегам з Расіі Анастасіі Мішынай і Аляксандру Галлямову, якія сталі пераможцамі, і пары Суй Вэньцзин - Хань цун з Кітая, забралі срэбра.