Марцін Ёнсруд Сундбю - біяграфія, навіны, фота, асабістае жыццё, лыжнік, «Инстаграм», допінг, жонка 2021

біяграфія

Марцін Ёнсруд Сундбю з дзяцінства пакутаваў ад праблем са здароўем, але гэта не перашкодзіла яму дасягнуць поспехаў у спорце. Нарвежская лыжнік праславіўся на ўвесь свет, дзякуючы яркім і упэўненым перамогам на міжнародных спаборніцтвах.

Дзяцінства і юнацтва

Марцін Ёнсруд Сундбю з'явіўся на свет 26 верасня 1984 г. сям'і Джона Эрыка Сундбю і Гру Ёнсруд Лангслет. Ён вырас у нарвежскім горадзе Осла, дзе адкрыў для сябе лыжны спорт. Яшчэ ў раннія гады біяграфіі будучай зорцы паставілі дыягназ астма, але ён усё ж атрымаў магчымасць працягнуць спартыўную кар'еру.

Лыжныя гонкі

Міжнародны дэбют лыжніка адбыўся ў 2005-м, аднак прыцягнуць да сябе ўвагу заўзятараў ён змог толькі 2 гады праз. Марцін заваяваў залаты медаль падчас эстафеты на этапе Кубка свету ў Бейтостелене. Наступны сезон адзначыўся для спартсмена першай асабістай перамогай, ён выйграў гонку класічным стылем на Кубку свету ў Куусамо. Пазней Марцін адзначыўся срэбрам у той жа дысцыпліне на этапе ў Нове-Месца.

У 2010-м Сундбю ўпершыню выступіў на Алімпійскіх гульнях. Хоць ён не змог папоўніць скарбонку асабістых дасягненняў, лыжнік дапамог камандзе заняць 2-е месца падчас эстафеты. Год праз ён праявіў сябе ў гэтай жа дысцыпліне на чэмпіянаце свету ў Осла, дзе нарвежцы заваявалі залаты медаль.

У далейшым спартсмен працягваў быць упэўненым лідэрам Кубкаў свету, але асабліва яркім у яго кар'еры стаў сезон 2013/14. У той год ён не толькі рэгулярна займаў прызавыя месцы на Кубку, але і выйграў ва ўсіх трох турах спаборніцтвы: Nordic Opening, «Тур дэ скі» і фінал. Акрамя таго, Марцін ганараваўся бронзавага медаля ў скиатлоне на Алімпіядзе ў Сочы.

Наступнае з'яўленне знакамітасці на чэмпіянаце свету, на гэты раз праводзіўся ў Фалун, зноў аказалася няўдалым. Ён захварэў незадоўга да турніру і здолеў паўдзельнічаць толькі ў гонцы на 50 км, дзе фінішаваў 11-м. Затое Сундбю перамог на «Тур дэ скі» і стаў лідэрам агульнага заліку Кубка свету. Але пазней ён пазбавіўся гэтых узнагарод з-за скандалу, у цэнтры якога апынуўся.

У 2015 годзе з'явілася інфармацыя аб скандале, звязаным з допінгам. Казалі пра тое, што спартсмен перавысіў дапушчальную дозу сальбутамола, якая змяшчаецца ў прэпараце, спецыяльна прызначаным спартсменам-астматыкам. У FIS праігнаравалі паведамленне і дапусцілі знакамітасць да ўдзелу ў спаборніцтвах, але пазней у справу ўмяшаліся прадстаўнікі WADA. Яны звярнуліся ў Спартыўны арбітражны суд, і па выніках расследавання Марціна дыскваліфікавалі на 2 месяцы, пазбавіўшы некалькіх узнагарод.

Але, нягледзячы на ​​гэты негатыўны вопыт, у новым сезоне Сундбю зноў вярнуўся да спаборніцтваў і здолеў паўтарыць сваё мінулае дасягненне, перамогшы на трох «шматдзёнках»: Nordic Opening, «Тур дэ скі» і «Тур Канады», які праводзіўся ўпершыню. Вядома, што ў гонцы вольным стылем у Тоблахе ён заняў 2-е месца з дапамогай даблполинга - лыжнага ходу, дзе прасоўванне адбываецца за кошт адштурхвання палкамі. Даўжыня палак зоркі склала 87,5% ад росту.

З узростам лыжнік здолеў захаваць майстэрства і мала чым больш маладым спартсменам. Ён заставаўся зоркай Кубкаў свету, а на Алімпійскіх гульнях у Пхёнчхане адзначыўся залатымі медалямі ў камандным спрынце і эстафеце, а таксама срэбрам у скиатлоне. Не хапала ў скарбонцы лыжніка толькі золата чэмпіянату свету, але ўсё змянілася у 2019 годзе, калі ён выйграў гонку 15 км у аўстрыйскім Зефельде.

Пасля гэтага Сундбю ўсё часцей казаў аб планах скончыць кар'еру і прысвяціць сябе сям'і. Ён усё радзей перамагаў і адмаўляўся ад удзелу ў турнірах з-за праблем са здароўем. Гэта адбілася на вырашэнні трэнераў, якія не ўключылі знакамітасць у склад зборнай Нарвегіі на сезон 2020/21. Але лыжнік вырашыў весці самастойную падрыхтоўку.

Асабістае жыццё

Асабістае жыццё спартсмена склалася ўдала, са сваёй жонкай Марікі ён пазнаёміўся яшчэ ў маладосці.

У 2013-м выбранніца нарадзіла Марціну сына Маркуса, з'яўленне якога змяніла яго погляды на жыццё. У наступныя гады сям'я папоўнілася яшчэ двума дзецьмі - Максам і Магнусам.

Марцін Ёнсруд Сундбю зараз

У лютым 2021 года трэнер зборнай Нарвегіі Эйрык Мюр Носсум пацвердзіў удзел спартсмены ў індывідуальнай гонцы чэмпіянату свету ў Оберстдорфе. Каментуючы гэтую навіну, Сундбю заявіў, што ўдзел у спаборніцтве стала выклікам, бо было ўсяго 6 тыдняў, каб прыйсці ў форму і падрыхтавацца.

Зараз лыжнік працягвае старанна трэніравацца, каб радаваць прыхільнікаў новымі перамогамі. Яны сочаць за навінамі пра яго на фан-старонках «Инстаграма», дзе публікуюцца відэа і фота.