Лілія Васільева - біяграфія, навіны, фота, асабістае жыццё, лыжніца, лыжныя гонкі, чэмпіянат свету 2021

біяграфія

Лілія Васільева пачала займацца лыжамі ў падлеткавым узросце і выдаткавала гады, каб дамагчыся поспеху. Яна заваявала прызнанне на расейскіх спаборніцтвах, а ў 2021 годзе ўпершыню атрымала магчымасць прадставіць Беларусь на чэмпіянаце свету.

Дзяцінства і юнацтва

Лілія Леанідаўна Васільева з'явілася на свет 3 мая 1994 у горадзе Можга, Удмуртыя. Дзяўчынка выхоўвалася ў спартыўнай сям'і, яе старэйшыя браты займаліся барацьбой, але пазней вырашылі засяродзіцца на кар'еры.

На лыжы Лілія ўстала дзякуючы сяброўцы, якая ўзяла яе з сабой на базу «Крыніца». Знакамітасць засталася ў захапленні ад трэніровак і вырашыла прысвяціць сябе гэтаму віду спорту, у чым яе падтрымалі бацькі. Яна падышла да падрыхтоўкі адказна, займалася кожны дзень, незалежна ад умоў надвор'я, і ​​гэта ў выніку дапамагло дасягнуць вышынь.

Лыжныя гонкі

Упершыню лыжніца звярнула на сябе ўвагу балельшчыкаў у канцы 2010-га, калі з'явілася на ўсерасійскіх спаборніцтвах сярод спартсменаў 17-18 гадоў у Сыктыўкары. Яна стала бронзавым прызёрам у індывідуальнай гонцы вольным стылем на 7,5 км. Затым дзяўчына паспяхова выступіла ў Краснагорску, дзе стала 1-й у гонцы на 7,5 км класічным стылем і 3-й у заездзе на 5 км - свабодным. У наступныя гады знакамітасць рэгулярна займала прызавыя месцы ў сваёй узроставай катэгорыі на гэтым турніры.

Іншым значным дасягненнем у біяграфіі спартсменкі стала перамога ў камандным спрынце на чэмпіянаце Расіі. У 2015 годзе яна ўпершыню выйграла медаль універсіяды, пасля таго як прыйшла 3-і ў заездзе на 5 км класічным стылем.

У наступным годзе Васільева выявіла сябе на першынстве Расіі сярод лыжнікаў 21-23 гадоў у Рыбінску. Яна здолела выйграць бронзу ў індывідуальнай гонцы на 10 км класічным стылем і срэбра ў спрынце вольным стылем. Але паказаць свой лепшы вынік спартсменка змагла толькі тады, калі стала ўдзельніцай Універсіяды-2017 у Казахстане.

Да турніру Лілія рыхтавалася не ў складзе зборнай Расіі, а самастойна, на радзіме ў Удмуртыі. Падчас адборачнага этапу яна заняла 4-е месца ў класічнай гонцы на 15 км, але пасля прыезду ў Алматы выйшла на пік формы і здолела абыйсці супернікаў адразу ў некалькіх дысцыплінах. Лыжніца папоўніла скарбонку ўзнагарод залатымі медалямі ў эстафеце, індывідуальнай гонцы і мас-старце, а таксама сярэбранымі ў персьюте і спрынце класічным стылем.

Пасля гэтага Лілія стала зоркай у родны край і жаданай госцяй на інтэрв'ю. Яна прызналася, што была настроена на перамогу, але не чакала такой колькасці ўзнагарод. Наладзіцца на поспех спартсменцы дапамаглі бацькі, якія тэлефануюць ёй амаль перад кожным спаборніцтвам, каб падтрымаць.

У 2018-м Васільевай было прысвоена званне майстра спорту міжнароднага класа, але зноў парадаваць прыхільнікаў прызавымі месцамі яна змагла толькі праз год. Лыжніца адзначылася некалькімі ўзнагародамі на этапах Кубка Расіі, а таксама заваявала серабро ў лыжнай гонцы на 10 км класічным стылем на ўсерасійскіх спаборніцтвах.

Такім жа багатым на перамогі на нацыянальных спаборніцтвах выдаўся наступны год. Але на буйных міжнародных турнірах знакамітасці шанцавала значна менш. Яна неаднаразова выпускала магчымасць трапіць у заяўку на чэмпіянат свету, а на Кубку паказвала пасярэднія вынікі. У 2020-м на гэтым спаборніцтве расіянка заняла 34-е месца ў мас-старце.

Асабістае жыццё

Асабістае жыццё знакамітасці склалася ўдала, яна шчаслівая ў адносінах з Равілем Валиахметовым. Выбраннік спартсменкі таксама займаецца лыжнымі гонкамі, ён часта падтрымлівае дзяўчыну на спаборніцтвах.

У пачатку 2019 года Васільева падзялілася з падпісантамі инстаграм-акаўнта навагоднім фота, на якім яна захаваная разам з улюбёным і маленькім дзіцем. Публікацыю Лілія палічыў за лепшае пакінуць без каментароў.

Лілія Васільева зараз

Пачатак 2021 года выдалася для спартсменкі ўдалым. У студзені яна стала ўдзельніцай Кантынентальнага Кубка ў беларускіх Раўбічах, дзе ўвайшла ў тройку прызёраў у спрынце і лыжнай гонцы на 5 км. Пасля гэтага Лілія з'явілася на ўсерасійскіх спаборніцтвах у Краснагорску, адзначыўшыся 3-м месцам у спрынце і 2-м - у індывідуальным заездзе на 10 км.

Але асабліва ярка лыжніца выступіла на Кубку Усходняй Еўропы. Яна стала пераможцай адразу ў 3 дысцыплінах: у спрынце, індывідуальнай гонцы і мас-старце вольным стылем. Неўзабаве пасля гэтага стала вядома, што знакамітасць ўвайшла ў склад зборнай Расіі на чэмпіянаце свету ў нямецкім Оберстдорфе.

Зараз Васільева старанна трэніруецца, каб паляпшаць паказчыкі і пакараць новыя вяршыні. Адпачыць дзяўчыне звычайна атрымоўваецца толькі ў траўні. Вызвалілася час яна аддае перавагу марнаваць на паездкі да бацькоў і адпачынак з сям'ёй.